loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Engin Altay'dan Erdoğan'a yanıt

CHP'li Engin Altay'dan Erdoğan'a yanıt
Tarih: 21.01.2021 - 16:40
Kategori: Siyaset

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kendisini sert sözlerle eleştiren AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi.

Engin Altay'ın açıklamaları şöyle:
"-Dün basın toplantısı yaparken İstanbul Halk Ekmek Fabrikası’nın üretimini iki kat arttırdığını, buna rağmen yetiştiremediğini, milletin ekonomik sıkıntıda olduğundan bahsetmiştim. Keşke etmesiydim. Bugün Cumhurbaşkanı bir karar yayımladı. Bu kararla resmen ‘Covid ile mücadelede ben yapamıyorum, siz de yapmayın, vatandaşa yardımcı olmayın, vatandaşa ucuz ekmek, sıcak aş vermeyin’ diyor. Cumhurbaşkanı belediyelerin gelirlerini borçlarına mahsup edilen oran attırılmak suretiyle tırpanlamış. Daha önce yüzde 40 olan mahsupları yüzde 50’ye, yüzde 25 kesilen mahsupları da yüzde 50’ye çıkarmış. Bunun tam adı belediyelerin Covid-19 ile mücadelede vatandaşa uzattığı kolu kesmek, elini kolunu bağlamaktır. Buna rağmen CHP’li belediyeler vatandaşlarımızın feryatlarına çare bulmak için kapıları çalmaya devam edecek.

-Aşı ile ilgili sıkıntı sürüyor. Sayın Bakan ‘Tüm şartları zorluyoruz, tedarik sürecek, bir plan yaptık’ demiş. Sayın Bakan bir plan yaptıysanız önümüze koyun biz de bilelim. Biz bir planınızın olmadığı kanaatini taşıyoruz. Bu kanaati gerektiren birçok durum var. 2 ay önce 50 milyon aşı için sözleşmeleri imzaladık dediniz, şimdi şartları zorluyoruz diyorsunuz… Türkiye nüfusunun yüzde 60’ını 3-5 ay içinde aşılamazsanız, bunca çaba boşa gidecek… Paranız yoksa söyleyin, milletçe seferberlik hali ilan ederiz. Paranız var aşı verilmiyorsa söyleyin, biz de katkı sunarız, diplomasi kanallarıyla yanınızda dururuz. Para var, aşı yok. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın attığı imzanın hiç mi kıymeti yok. Vatandaşlar hava tahmini yapar gibi ‘Bugün şu kadar insan aşı olur, muhtemelen bana 2 ay sonra sıra gelir’ diye kaygı ve endişeyle insanları bekletiyorsunuz.

-Sayın Selçuk Özdağ, Orhan Uğuroğlu, Afşin Hatipoğlu’na yapılan saldırıyla ilgili sis perdesi halen aralanmadı. Saldırıyı 5 kişi yapıyor, 2 kişi yakalanıyor. 2 kişi diğer 3 kişiyi görmediğini söylüyor. Kayıtlar ortada, bu 2 kişi diğer 3 kişiyi korumak ve saklamak istiyor. Korunan ve kollanan bu 3 kişiyi bulmak devletin namus borcudur. Soruşturmayı yürüten savcıya tehdidin asıl gayesinin ‘2 kişiyle işi bitir, diğer 3 kişiyi karıştırma’ mesajı olarak görmek mümkündür. Soruşturmayı yürüten savcıya seslenmek istiyorum, ‘Siz tehdit edildiniz’…. Bu hakaret, tehdit sineye çekilecek mi? Erdoğan konuşmadıkça bu 3 kişi bulunmayacak gibi. Parti kongrelerinde bize laf yetiştireceğine, CHP ile yatıp, CHP ile kalkacağına Erdoğan’ın bu darp yoluyla linç girişimi noktasında kamuoyuna konuşması lazım. Erdoğan konuşmadığı mühletçe Özdağ saldırısında aranan 3 kişi galiba bulunamayacak.

-Vatandaşın sorunlarını gündeme getirdiğimiz zaman beyefendi bize kızıyor. Az önce konuşmasını dinledim, milleti ‘2023 seçimlerine hazır mısınız?’ diye kaldırdı oturtturdu. Ya 2023 seçimi için milleti niye kaldırtıp, oturtuyorsun. Erken seçim tartışmaları yapılıyor ya, seçimi en çok konuşan kendisi. Güya araya 2023 sıkıştırıyor, yarın onu çekecek. Buyurun seçime.

- (Cumhurbaşkanı Erdoğan’a) Millet aşı diyor, sen taciz taciz deyip duruyorsun. Bu işlere önce sen kendi teşkilatından bir bak bakalım. Biz gereğini yaptık.

-Ben parti devletine vurgu için dedim ki ‘Erdoğan, rektöründen valisine, kaymakamına, generalinden uzman çavuşuna herkesin parti militanı olmasını istiyor. Devlete sadakatini değil kendisine sadakatini istiyor’. Beyefendi, ‘Askere militan’ demişiz. Asker milletin militanıdır. Erdoğan’ın gönlündeki askerin fotoğrafı (elindeki fotoğrafı kaldırarak) bir eliyle bozkurt, bir eliyle Rabia işareti yapıyor. Ellerinde tüfekler, Erdoğan’ın siyasi selamı haline gelmiş Rabia selamı… Burası muz cumhuriyeti değil parlamento ayakta. Parlamento ayaktayken, çürümüş de olsa demokrasi varken bu asker bunu yapamaz. Bizim istediğimiz asker tipi Erdoğan’a değil bayrağa saygı duyan millete bağlılık duyan bir ordu… Ordunun siyasallaşmasına göz yummayacağız. Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında seni alkışlayan ordu komutanı parti militanıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri milletindir. Milletin emrindedir. Şan ve şerefle bu vatanın her metrekaresini korumaya devam edecektir. Rektörün kaymakamın sana biat edebilir ama ordu bu milletin ordusu olmaya devam edecektir.

-Yarın eğitim ve öğretim yılına ara verilecek. 3 milyon öğrenci hiç EBA’ya erişemedi. Benim değil Milli Eğitim Bakanı’nın rakamı. Güya yarın ara tatil veriyoruz. 500 bin tablet dağıtacağız dendi, inşallah 50 bin dağıtmışlardır. Bunlar çocuklarımızın umutlarını ve geleceklerini de kararttı. Erdoğan’ın kendi sözüdür, ‘Hiçbir mazeret eğitimdeki başarısızlığı örtemez’. Sen en büyük başarısızlığı Covid-19 ile mücadelede eğitimde yaşadın."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları