loading
close
SON DAKİKALAR

CHP’li gençler Ata’nın Bursa Nutku’nu okudu

CHP’li gençler Ata’nın Bursa Nutku’nu okudu
Tarih: 06.02.2022 - 00:00
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Gençlik Kolları, Atatürk’ün Bursa Nutku’nun 89’ncu yıldönümü çerçevesinde Anıta çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Atatürk’ün manevi huzurunda and içtiler.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Gençlik Kolları, Atatürk’ün Bursa Nutku’nun 89’ncu yıldönümü çerçevesinde Anıta çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Atatürk’ün Bursa Nutku’nu okuyan Bursa İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yalçın Yazıcı, Samsun’da Onur Anıtı’na karşı girişilen hain saldırıyı da lanetleyerek, Atamızın dile getirmiş olduğu Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabesi’ni şiar edinmiş olan, Cumhuriyetin ve devrimlerinin yılmaz savunucuları olan biz gençler, onun bize emaneti olan Cumhuriyete, devrimlerine ve inkılaplara dün olduğu gibi bugün de sahip çıkıyor ve bizden sonraki nesle emanet etmek üzere korumaya söz veriyoruz” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İl Sekreteri Turgut Özkan, İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş’un da katıldığı çelenk töreninin ardından konuşan Bursa İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yalçın Yazıcı’nın açıklamasından satır başları şöyle:

Şubat1933’ün ilk günlerinde Bursa Ulucami’de toplanan 100 kadar irticacı Cumhuriyete karşı bir ayaklanma girişiminde bulunurlar. Ayaklanma kısa sürede bastırılır ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk olayın hemen ardından Bursamıza gelir. Çekirge yolu üzerindeki köşkte akşam yemeği yenildiği sırada bir kişi Gazi Paşa’ya ayaklanmayla ilgili olarak şöyle diyecek olur: “Bursa gençliği olayı hemen bastıracaktı, fakat zabıtaya ve adliyeye olan güveninden ötürü…” Atatürk konuşmakta olan kişinin sözünü keser ve günümüzde “Bursa Nutku” diye anılan konuşmayı yapar.”

ATATÜRK’ÜN BURSA NUTKU

“Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır. Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”.

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!”

“DEVRİMLERİNİN İZİNDEYİZ, EMANETİNİ KORUYACAĞIZ”

“Atamızın dile getirmiş olduğu Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabesi’ni şiar edinmiş olan, Cumhuriyetin ve devrimlerinin yılmaz savunucuları olan biz gençler, onun bize emaneti olan Cumhuriyete, devrimlerine ve inkılaplara dün olduğu gibi bugün de sahip çıkıyor ve bizden sonraki nesle emanet etmek üzere korumaya söz veriyoruz. Kuruluştan bu yana Cumhuriyeti, devrimleri ve Atamızın izlerini bu topraklardan silmek isteyenler bilsinler ki dün olduğu gibi bugün de Atatürk’ün mirasçıları ve Cumhuriyetin Genç evlatları olarak dimdik karşınızda olacağız. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da Atamızın izlerini ve devrimlerini bu topraklardan silmeye hiçbirinizin gücü yetmeyecektir.”

“SAMSUN ONUR ANITI’NDA NÖBET TUTAN ARKADAŞLARIMIZI SELAMLIYORUZ”

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’daki heykeli olan Onur Anıtı’na saldırıda bulunan şahısları ve arkasındaki zihniyeti lanetliyor; nöbet tutan genç arkadaşlarımızı, Samsun Gençlik Kollarımızı selamlıyoruz.”

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları