loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Göker, elektrik faturalarını sordu: 'Dağıtım bedelinin içinde hangi kalemler var?'

CHP'li Göker, elektrik faturalarını sordu: 'Dağıtım bedelinin içinde hangi kalemler var?'
Tarih: 08.11.2018 - 11:16
Kategori: Ekonomi

CHP Milletvekili Mehmet Göker, elektrik faturalarındaki dağıtım bedelinin yüksek olmasının sebebini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına sordu.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına elektrik faturaları hakkında soru önergesi verdi. Elektrik faturalarındaki artışların ve şişkin gelen faturaların vatandaşı isyan etme noktasına getirdiğini belirten Göker, önergesinde “Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmeler sonrasında özellikle meskenlere gelen elektrik faturaları bir hayli yükselmiştir. 2018 yılının Ekim ayında bir meskene gelen elektrik faturası aslında her şeyin özetidir. Söz konusu faturada 53 lira 50 kuruş olan tüketim bedeli üzerine 27 lira 2 kuruş dağıtım bedeli, 54 kuruş enerji fonu, 1 lira 7 kuruş TRT payı, 2 lira 68 kuruş Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ve 15 lira 27 kuruş KDV’si ile birlikte faturanın 100 lira 8 kuruşa çıktığı görünmektedir” ifadelerine yer verdi.

4 kişilik bir ailenin ortalama 196 kilovat saatlik tüketimi için ödemek zorunda kaldığı aylık elektrik faturasının 100 lira 8 kuruş olduğunu belirten CHP’li Göker, “Söz konusu faturadaki 27 lira 2 kuruş olan dağıtım bedeli ise vatandaşın kulanmış olduğu tüketim bedelinin yarısından fazladır. Dağıtım bedelinin içinde hangi kalemler olduğunu ben de, vatandaşlarımızda merak ediyor” diyerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e şu soruları yöneltti:

"Dağıtım bedeli adı altında faturaya yansıtılan kalemler nelerdir?

Elektrik faturalarında yer alan ve vatandaşlarımızın isyan ettiği dağıtım bedelinin bu kadar yüksek olmasının sebebi nedir?

Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmelerden beklenen verimin alınamamasının sebepleri nelerdir?

Ortalama bir ailenin her ay 100 lira elektrik faturası ödemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakanlık olarak elektrik şirketlerini zengin etmek yerine vatandaşlarımızı yüksek gelen faturalardan koruyacak düzenlemeler yapmak gibi bir düşünceniz var mıdır?"

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları