loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Gürer: Kuraklık desteği ödemesi bilmeceye döndü

CHP'li Gürer: Kuraklık desteği ödemesi bilmeceye döndü
Tarih: 14.09.2021 - 13:54
Kategori: Siyaset

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklığın yaşandığı bölgelerde, hasar tespiti yapılmadığı için, kuraklık desteklemelerinin çiftçilere ödenip, ödemeyeceğinin belirsizliğini koruduğunu, bu nedenle de üreticilerin “gelecek yıl nasıl ekim yapacağız” diyerek kara kara düşündüklerini söyledi....

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin kuraklıktan etkilenen köylerinde  çiftçiler ile bir araya gelip, sorun ve taleplerini dinledi.

Gürer’e, bu yıl kuraklık nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını anlatan çiftçiler, genel olarak buğday, çavdar ve nohut ekimi yaptıklarını ancak kuraklık nedeniyle yüzde 100’e varan oranda verim kaybı yaşadıklarını anlattı.
Kuraklık yaşadıklarına dair dilekçelerini ilgili makamlara iletmelerine rağmen ekili alanlarda her hangi bir tespit çalışması yapılmadığını belirten üreticiler, tespit yapılmadığı için de Cumhurbaşkanı açıkladığı % 100  kuraklıktan etkilenen çiftçiye dekar başına 100 TL olan kuraklık desteğinden de yararlanıp, yararlanmayacağını bilmediklerini  kaydettiler.

Hem verim alamadıkları hem de desteklemelerden faydalanamadıkları için önümüzdeki sene nasıl üretim yapacaklarını kara kara düşündüklerini aktaran köylüler, “Kuraklık köyümüzde ciddi hasara neden oldu. Nohut, arpa,buğday ve çavdar büyümedi.kurudu ve biz de doğal olarak hasat yapamadan tarlaları sürmek zorunda kaldık. Tarlaları sürmeden önce ilgili kurumlara dilekçe ile başvurarak, kuraklık hasar tespiti yapılması talebinde bulunduk. Buna rağmen ilgili kurumlardan herhangi bir dönüş sağlanmadı ve gelip hasar tespiti yapmadılar” dedi.

Hasar tespiti yapılmadığı için kuraklık desteği alıp alamayacaklarını bilmedikleri söyleyen çiftçilere hitap eden CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer şöyle konuştu:
"Girdi maliyetleri sürekli artıyor. Sadece gübre yüzde 150 civarında arttı. Tohum, ilaç fiyatları katlıyor. Tohumluk buğday tonu 5.000 TL dayandı. Üretim yetersizliği ithalatı patlattı. Tarımsal sulamada kullanılan elektrik ücretleri sürekli artıyor. Nerede ise tarladaki ürün bu faturayı ancak karşılar hale geldi.Önceden tarımsal sulama amaçlı kullanılan elektrik ücretleri, meskenlerde kullanılan elektriğe göre  indirimli olurdu. Şimdi tarımsal sulamada kullandığımız elektrik, meskenlerde kullanılan elektrikten daha fazla geliyor.İşin şakaya gelir yanı yok. Gelecek yıllarda gıdaya erişim ve gıda fiyatları önemli ölçüde sorunlu duruma erebilir. Kuraklıktan etkilenen çiftçi kredi ve piyasa borçlarını ödemekte zorlanıyor. Çiftçiye ücretsiz tohum verilmelidir,gübre fiyatlar mutlaka düşürülmelidir ve kredi ertelemesi yanında kredi faizleri silinmelidir. Çiftçiye toprağa tohumu ekecek destek sağlanmalıdır."

Köylülerin sorun ve taleplerini dinleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklık nedeniyle ürünlerde rekolte kaybı olan onlarca köyün olduğuna değindi. Niğde’nin kuraklıktan olumsuz etkilenen 42 ilden biri olduğuna dikkat çeken Gürer, Niğde’nin önemli bir bölümünde ise  tarlalar ekildiğini ve ne yazık ki hiç verim alınamadığını ifade etti.
CHP'li Gürer, kuraklık hasar tespiti yapılmayan çok sayıda köy olduğunu, bu köylerde mağduriyet yaşayan üreticilere, hasar tespiti yapılmadığı için kuraklık desteği ödemesi bilmeceye döndüğüne değindi. Halaç ve Mahmatlı köylerinde çiftçiler uğradıkları zarar karşılanmazsa “ekim nasıl yapalım“ diye sorduklarını belirten Ömer Fethi Gürer ekim ayında yeni ekim başlayacağını, kuraklık devamı halinde gelecek yılın daha zor bir yıl olacağını da kaydetti.
Yetkili kurumlara çağrıda bulunan Ömer Fethi Gürer, “Kuraklık nedeniyle mağduriyet yaşayan ancak kuraklık hasar tespiti yapılmadığı için destek ödemesi de alamayan çok sayıda köyde yüzlerce çifti var. Bu çiftçilerimiz hasat yapamadıkları gibi hasar tepsiti yapılmadığı için destek ödemesi de alamazlarsa ekim yaşanmayacaklar.bu mağduriyet giderilmelidir. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılıp, sorun çözüme kavuşturulmalıdır.Çiftçi ekim yapacak destek sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları