loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Gürer: 'Pancar çiftçisi tepkili, Ekmeyi düşünmüyor'

CHP'li Gürer: 'Pancar çiftçisi tepkili, Ekmeyi düşünmüyor'
Tarih: 13.01.2022 - 13:23
Kategori: Siyaset

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından ciddi mağduriyet yaşayan pancar ekicileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

CHP Milletvekili Gürer, pancar ekicilerinin sorun ve taleplerini köyde dinledi. Gürer ise fabrikaların, çiftçiden tonunu 420 liradan aldığı şekerpancarından küspe üretip, bu küspeyi 500-600 liradan tekrar çiftçiye satmasını eleştirdi. Gürer, fabrikalar özelleştirilmeden önce küspenin, çiftçiye ücretsiz verildiğini hatırlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Bor ilçesi ile Konya’nın Ereğli sınırları arasında yer alan Bor Şeker Fabrikası ekim  sahası içinde bulunan Yukarı Gedelli köyünde, şeker pancarı üreticilerini ziyaret edip, üreticilerin sorun ve taleplerini dinledi. Gürer’i dert yanan şeker pancarı üreticileri, ekonomik sıkıntıların yanında, artan girdi maliyetleri ile önemli ölçüde mağduriyet yaşadıklarını anlattı.

DEKARDA 500 LİRA KAR İÇİN RİSKE GİRİLMEZ

Dekarda 8 ton şeker pancarı üretimi yapıldığını belirten pancar üreticisi Azmi Soylu , 16 polar şeker pancarı üretimi yapıldığında, bugünkü fiyatlarla dekardan elde edilen kazancın 6 bin lira, maliyetin ise 5 bin 500 lira olduğunu belirtti. 5 bin 500 lira olarak belirlenen maliyet hesabında üreticinin yıl boyu harcadığı emek ve işçiliğin olmadığını ifade eden pancar üreticisi “Yani dekarda 500 lira kazanmak için riskin altına giriyoruz. Yarın elektrik, gübre gibi girdilere  gelen zamlara yeni zam geldiğinde bu 500 liralık kazanç da elden gidecek” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZ NİŞASTA BAZLI ŞEKER YEMESİN DİYE EKİYORUZ

Bu şartlar altında pancar üretimi yapmak karlı bir iş olmadığını anlatan üretici Azmi Soylu , “Biz pancar ekme taraftarı değiliz. Biz şu anda kar elde etmek için ekmiyoruz. Çocuklarımız ve gelecek nesiller gerçek şeker yesin diye pancar ekiyoruz, Çocuklarımızın nişasta bazlı şeker yemesini istemiyoruz. Devlet yetkilileri bunu bilsin” ifadelerini kullandı.

DEVLET, ÇİFTÇİYE ADETA “ÜRETMEYİN” DİYOR…

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’in yaşadıkları sorunları anlatan bir başka üretici ise tarımda uygulanan yanlış politikalar ve plansızlığına dikkat çekerek, “Devlet adeta bize ‘üretim yapmayın’ diyor. Tarımda bir plan yok. Allah’a emanet gidiyoruz. Önümüzü göremediğimiz için seneye hangi sorunlarla karşılaşıp nasıl bir mağduriyet yaşayacağımızı da bilmiyoruz” diye konuştu.

PANCAR KÜSPEDEN DEĞERSİZ OLUR MU ?

Maliyet artışları karşısında uygulanan taban fiyatlarının yetersizliğine değinen bir başta üretici ise “Önceleri fabrikaya ürün götürdüğümken sonra köyümüze dönerken şeker, çerez gibi çoluk çocuğu sevindirecek ürünler alırdık. Şimdi bankadan bile çıkamıyoruz. Tok gidip aç dönüyoruz” şeklinde konuştu.
Pancar üreticilerinin sorunlarını dinleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada, mart ayı sonunda  ekilip Eylül-Aralık ayları arasında hasadı yapılan şeker pancarına geçtiğimiz yıl ton başına 420 lira taban fiyat verildiğini anımsattı. Küspe ton fiyatının dahi şeker pancarını fiyatını geçtiğine dikkat çekti.

ÜRETİCİYE KOTA CEZASI

Şekerpancarının sözleşmeli tarım yapılan ürünlerden biri olduğuna işaret eden Gürer, pancar üreticisinin ne kadar pancar vereceğini sözleşme yaparak fabrikaya taahhüt ettiğini belirtti. Özelleştirmelerden önce fabrikaların yüzde 10 kotayı kabul ettiğini ancak özelleşen fabrikaların yüzde 5 kota uyguladığını anlatıp  , çiftçinin yüzde 5 olan kotayı tutturamadığı zaman  ciddi ceza faturaları ile mağdur olduğunu vurguladı.

ŞEKER FABRİKALARI KÜSPEYİ, PANCARDAN DAHA PAHALIYA SATIYOR

Fabrikalarda şeker pancarından şekerin haricinde melas, alkol ve küspe de üretildiğine dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer, daha önce çiftçiye ücretsiz verilen küspenin, fabrikalar özeleştikten sonra çiftçiye tonu 500-600 liradan satılmasını eleştirdi.  Gürer, “çiftçiden tonunu 420 liraya aldığı pancarı işleyen fabrika, pancardan elde ettiği küspeyi bile pancar fiyatından fazla fiyata satıyor.Küspe şeker pancarından bile pahalı olursa üreticilik, hayvancılık, tarım nasıl sürdürülebilir hale gelecek? Küspe büyükbaş ve küçükbaş hayvana verilir.İçinde şeker kalıntısı olduğu için  hayvan daha çok su içer ve daha çok süt verir.Çiftçi Tır ile küspe alırken nakliyesini hesaplardı şimdi küspeyi hesaplayıp daha az küspe alabiliyor”dedi.

MALİYET, TABAN FİYATIN İKİ KATINA ÇIKTI

Çiftçinin önümüzdeki dönemde pancar ekip ekmeme konusunda kararsız olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “çiftçi ‘artık pancar ekmeyeceğiz’ diyor. Onun için kooperatif fabrikaları şimdiden avans fiyatı belirlemeye başladı. Çiftçiye 2021 yılı için tonu 420 TL alınan pancar için oluşan maliyet farkına istinaden ek taban fiyat artışı sağlanıp ek ödeme verilmelidir ve çiftçi mağduriyeti giderilmelidir .2022 yılı pancar alım taban fiyatı ekimden önce TÜRKŞEKER açıklamalıdır .” ifadelerini kullandı.
Gürer şekerpancarının staratejik bir ürün olduğunu da vurgulayıp,tohumu,ilacı,gübresi,sulaması,çapalaması,sökümü,nakliyesi,fabrikada işlenmesi,şeker,melad,alkol ve küspe elde edilmesi,dağıtımı,pazarlanması ile geniş bir üretim ve etki alanı olduğunu belirtti.10 şeker fabrikası özelleşmesi ile  sorunların katladığını,Özel Fabrikalar kazanırken üretici,besici ve tüketicinin sıkıntı yaşadığını ifade etti.

ÇİFTÇİ MUTLU DEĞİL

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, “Çiftçiler mutlu” şeklindeki sözlerini de eleştiren Gürer, “Çitçi de, süt inekçiliği yapan da hayvancılık yapan da sorunlu ve mutsuz. Bazı köylerde ahırlar boşaldı. Biz bu olumsuz tabloyu yerinde görüyoruz. Gider-gelir dengesindeki olumsuzluk, çiftçiyi tarımdan soğutuyor.Yalnız Bor Kızılca Köyünde 200 bulan pancar çiftçisi sayısı 10 altında düşmüş pancarda tehlike çanları çalıyor ” diye konuştu.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları