loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Hamzacebi; Bandrol ihalesi konusundaki büyük yolsuzluğa ilişkin soru önergemi tıpkı kendisinden önceki iki bakan gibi mevcut Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye de sordum yine cevap yok!

CHP'li Hamzacebi; Bandrol ihalesi konusundaki büyük yolsuzluğa ilişkin soru önergemi tıpkı kendisinden önceki iki bakan gibi mevcut Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye de sordum yine cevap yok!
Tarih: 06.02.2022 - 09:52
Kategori: Siyaset

CHP İstanbul Milletvekili Ekonomist Mehmet Akif Hamzacebi, Bandrol ihalesi ile darphanede yaşanan yolsuzluğun peşini bırakmıyor. Bandrol ihalesi konusundaki büyük yolsuzluğa ilişkin soru önergesini, kendisinden önce ki iki bakan gibi yeni bakan Nureddin Nebati'ye de sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Ekonomist Akif Hamzacebi, Tütün mamulleri ve alkollü içkilere yapıştırılan bandrol basım işi ihalesinde Hazine zararının nasıl oluştuğu ve bu zarara kimlerin sebep olduğunun araştırılması için Meclis Araştırma Önergesi vermiş ve önerge AKP MHP oylarıyla reddeilmişti.

Hamzacebi www.istanbulgercegi.com'a yaptığı açıklamada;

'Darphane Devletimizin en hassas, en güvenli kurumlarından biridir. Maalesef T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bir ekip bandrol ihalesinde bilerek, isteyerek devleti her yıl için 215 milyon TL zarara uğratıyor. Darphane’de soygun var, Devlet soyuluyor ne var ki yetkililerin kılı kıpırdamıyor." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ekonomist Akif Hamzacebi; "Bandrol ihalesi konusundaki büyük yolsuzluğa ilişkin soru önergemi tıpkı kendisinden önceki iki bakan gibi mevcut Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'de cevaplamadı ya da cevaplayamadı. Ek bir soru önergesi daha verdim." dedi,

Konuyu uzun zamandır takip eden CHP'li Hamzacebi daha önce verdiği araştırma önergesinde Tütün mamulleri ve alkollü içkilere yapıştırılan bandrol basım işi ihalesinde yapılan yandaşa kazancı sormuş ve TBMM'ye verdiği soru önergesi hakkında CHP Grubu adına TBMM Genel kurulunda bir de konuşma yapmıştı.

Hamzacebi, Bandrol basım işi ihalesinde oluşan Hazine zararı ve yandaş firmaya sağlanan haksız kazanç hakkında TBMM'de yaptığı konuşmasında tüm ayrıntıları ile soygunu ifşa etti.

CHP İstanbul Milletvekili Ekonomist Akif Hamzacebi konuşmasında;

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.
    Hazine ve Maliye Bakanlığı sigara ve diğer tütün mamulleri ile alkollü içkilerde vergi güvenliğini sağlamak amacıyla bu ürünlere bandrol yapıştırılması zorunluluğunu getirmiştir. Bu zorunluluk çerçevesinde Gelir İdaresi Başkanlığı, Ürün İzleme Sistemi'ni kurmak üzere rekabete açık bir ihale düzenlemiştir. 2014-2019 yıllarını kapsayan bu ihaleyi "Sicpa Assan AŞ" isimli bir şirket kazanmıştır, İtalyan Sicpa ve Türk Assan şirketinin kurmuş olduğu yeni bir anonim şirket. Daha sonra, Assan, bu gruptan ayrılıyor ve Sicpa AŞ, bu bandrol basım ve dağıtım işini üstlenerek işi yapmaya devam ediyor.
    2019 yılı geldiğinde, beş yıllık ihale dönemi sona eriyor ve 2020-2025 yıllarını kapsamak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı yeni bir ihaleye çıkıyor. İhale tarihi olarak 19 Kasım 2019 belirleniyor ancak o günlerde bu ihale, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün "Bu işi ben yapacağım." talebi üzerine iptal ediliyor; aslında, teklifler alınmış, sonuçlandırılması gerekirken ihale iptal ediliyor. Gerekçe: "Bu iş, vergi güvenliği işi çok önemlidir, bunu özel sektör yapmamalı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü yapmalı." Bu gerekçeyle iptal ediliyor, Darphane ve Damga Matbaası bu işi üstlenecek. İptal edildikten sonra Ocak 2020'de Gelir İdaresi Başkanlığı ile Darphane Genel Müdürlüğü protokol yapıyor, iş Darphaneye bırakılıyor. Bundan sonraki gelişmeler ilginç. 18 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı kararı olarak Resmî Gazete'de bir karar yayınlanıyor, sadece bu işe yönelik olarak. Bandrol basım ve dağıtım işini Darphane Genel Müdürlüğü yapacaktır, ilan yapmadan yapacaktır, rekabete gerek yok, pazarlık usulü veya doğrudan temin usulüyle... Rekabet yok, özel sektöre yaptıracak. E, hani vergi güvenliği vardı, bunu Darphanenin kendisi yapacaktı, Gelir İdaresi Başkanlığı bunu zaten gayet düzgün yapıyordu? Peki, devamını izleyelim. Amaç, bunu yandaş bir şirkete vermek. Sonrası daha vahim tabii, sadece o kadarla sınırlı değil. 29 Mayıs 2020 tarihinde "DNS" diye bir şirket kuruluyor. DNS, bu isme dikkat edin. Sahibi -tek sahibi var- Halil İbrahim Danışmaz. AK PARTİ'yi seçimlerde desteklemek üzere kurulmuş olan Her Şey Türkiye İçin Platformu'nun Başkanı; zamanın, dönemin Hazine ve Maliye Bakanının yani Darphanenin bağlı olduğu Bakanın da yakın arkadaşı olduğu ifade ediliyor. Sonra, 15 Eylül 2020 tarihinde bandrol ücretleri birden yüzde 100 ila yüzde 400 oranında artırılıyor çünkü bandroller şirketlere satılıyor, sigara şirketlerine, alkol üreten şirketlere; ücretler artırılıyor. İşi eylül ayında DNS şirketi alıyor. Peki, kaça alıyor? 400 milyon liraya. Peki, bu işi daha önce Sicpa şirketi Gelir İdaresi Başkanlığına kaç liraya yapıyordu? 185 milyon liraya yapıyordu değerli milletvekilleri. DNS şirketine 400 milyon liraya ihale ediliyor. DNS bu işi kime yaptırıyor? Sicpa'ya yaptırmaya devam ediyor. 2021 yılı için bu bedel tutarı 185 milyon liradır yani DNS şirketi Darphaneden 400 milyon lirayı alıyor, 185 milyonunu Sicpa'ya veriyor, hâlen işi Sicpa yapmaya devam ediyor; 215 milyon lira kemiksiz, kılçıksız kazanç. Bu gayrimeşru kazancı bu şirkete sağlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü'dür. Bu gayrimeşru kazancın, yasa dışı kazancın altyapısını oluşturmak üzere Cumhurbaşkanı kararı Resmî Gazete'de yayınlanmıştır, iddia ediyorum. Şimdiki Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati'yi de göreve davet ediyorum. Devletin kasasından açıkça her yıl için 215 milyon lira ödeme yapılmaktadır; yasa dışı bir şekilde DNS şirketinin sahibine gayrimeşru bu kazancı sağlayabilmek için.

- Sonra, iz kaybettirilmek için bu iş bir başka şirkete devredildi. Şimdi, bir başka şirket var devrede ama bu işi hâlâ İtalyan Sicpa şirketi 185 milyon liraya yapmaya devam ediyor. Bu sigara ve tütün üreten şirketler. Alkollü içki üreten şirketlerden 500 milyon lira toplanıyor, tahsil ediliyor; 100 milyon lirası darphaneye kalıyor, 400 milyon lira bu DNS şirketine ödeniyor -şimdi yeni şirkete- o da 185 milyon liraya İtalyan Sicpa'ya bu işi yaptırıyor. 215 milyon yasa dışı kazanç devletin gücüyle, Bakanın gücüyle, Darphane Genel Müdürünün gücüyle bu şirketlere sağlanıyor.

    Sayın Nebati'yi göreve çağırıyorum, AK PARTİ Grubunu da Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu konuda hassasiyete davet ediyorum.
    Hepinize saygılar sunuyorum." dedi.

 

Sataşma nedeniyle tekrar söz alan Akif Hamzacebi;

"- Sayın Çelebi, bu konuşma fırsatını bana verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

    Bakın, bu konuda soru önergeleri verdim, Sayın Berat Albayrak Bakanken verdim, aylarca bana cevap vermedi, sonra Bakanlığı sona erdi, gitti. Sayın Lütfi Elvan'ın Bakanlığı döneminde verdim, son günlerine denk geldi, cevap veremedi, ayrıldı. Şimdi, Sayın Nebati'ye de verdim aynı soru önergesini. Araştırma önergesini okursanız, soru önergelerime cevap verilmemiş olması, bu, Meclis araştırma önergesinin temel gerekçesini oluşturmaktadır diyorum burada, arkadaşlarımızla birlikte bunu söylüyoruz.
    Sayın Çelebi, ben sizden şunu beklerdim... Şimdi, "iftira" diyorsunuz da ben iddia ediyorum: Daha önce 185 milyon liraya İtalyan SICPA şirketine yaptırılan iş, o yandaş dediğim, Halil İbrahim Danışmaz'ın sahibi olduğu DNS şirketine 400 milyon liraya yaptırılmak üzere sözleşme imzalanıyor. Kendisine 400 milyon lira ödeniyor, DNS şirketi de bunu 185 milyon liraya gene İtalyan SICPA şirketine yaptırmaya devam ediyor. 215 milyon lira kamu gücüyle, Bakan gücüyle, genel müdür gücüyle o şirkete menfaat sağlanıyor, hazine zararı. Sayın Çelebi, size sataşıyorum, çıkın deyin ki: Böyle bir zarar yok. Kabul edin bu araştırma önergesini, araştıralım. Milyonlarca tütün üreticisinin hakkıdır bu, vatandaşın hakkıdır, yetim hakkıdır. Tam bir soygundur bu, değerli milletvekilleri. Boşu boşuna buraya çıkıp zamanınızı almam, bugüne kadar da Maliye Bakanlarının başarılı olmasını özellikle istemişimdir, kendi Bakanlığım olarak görürüm.

- Bakın, Hazine ve Maliye Bakanlığı benim eski Bakanlığımdır, yıllarımı geçirmişimdir. Ben Hazine ve Maliye Bakanlarının olumlu işlerini görmek isterim, onlara komisyonda yardımcı olmak isterim, burada yardımcı olmak isterim, yasaları daha mükemmel yapalım isterim; genel olarak muhalefet anlayışımız da budur. Bu konuda bir zarar var, devlet kasıtlı bir şekilde zarara uğratılmaktadır. Bakanın doğrudan sorumluluğu vardır, iddia ediyorum. Bu önerge üstü kapatılıp buradan reddedilerek geçiştirilebilecek bir şey değildir. Bunu burada reddettiğiniz an AK PARTİ iktidarının çürümüşlüğünü tescil etmiş olacaksınız, tavsiye etmiyorum." dedi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Ekonomist Akif Hamzacebi'nin verdiği, Tütün mamulleri ve alkollü içkilere yapıştırılan bandrol basım işi ihalesinde Hazine zararının nasıl oluştuğu ve bu zarara kimlerin sebep olduğunun araştırılması için verdiğim Meclis Araştırma Önergesi tam metni;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Vergi Usul Kanununun mükerrer 257. maddesinin (6) numaralı bendindeki yetkiye istinaden 17/03/2007 tarihinde Maliye Bakanlığınca vergi güvenliğinin sağlanması amacıyla tütün mamullerine ve alkollü içkilere bandrol yapıştırılması zorunluluğu getirilmiştir. VUK’un aynı hükmüne göre bandrol vb. özel etiket ve işaretlerin basımı, dağıtımı ile sistemin kurulması ve işletilmesi hizmetlerinin, süresi 5 yılı geçmemek üzere, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde yetkilendirilecek gerçek veya tüzel kişilerden alınabilmesine olanak sağlanmıştır.

Anılan hüküm çerçevesinde, Gelir İdaresi Başkanlığınca 2014-2019 Yılları Ürün İzleme Sisteminin Kurulması İşi için 4734 sayılı Kanunun 19. maddesi kapsamında açık ihale usulüyle ihaleye çıkılmış, ihale 9 Eylül 2014 tarihinde yapılmış, 359.304.283 TL bedelle SICPA ASSAN Ürn. Güv. San. ve Tic.A.Ş., SICPA Securty Solutions SA Ortak Girişimi ile 9 Aralık 2014 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. (Kaynak: EKAP İhale Kayıt No: 2014/81560)

Aynı şekilde 2020-2025 Yılları Ürün İzleme Sisteminin Kurulması işi için de Gelir İdaresi Başkanlığınca (GİB) 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19. maddesi kapsamında açık ihale usulüne göre ihaleye çıkılmış, 18 Ekim 2019 tarihli ilan ile ihalenin 19 Kasım 2019 tarihinde, saat 10.30’da yapılacağı duyurulmuş ancak söz konusu ihale İdarece 6 Aralık 2019 tarihinde iptal edilmiştir. (Kaynak: EKAP İhale Kayıt No: 2019/510350)

İdarenin iptal gerekçesinde;

- Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünden alınan 02/12/2019 tarihli ve 64405568-249-E.19842 sayılı yazıda ihale konusu iş ve işlemlerin Genel Müdürlüklerince yapılabileceğinin belirtildiği,

- İhaleye konu iş ve işlemlerin, Yeni Ekonomi Programı (2019-2021) doğrultusunda kamu kurum/kuruluşları vasıtasıyla gerçekleştirilmesinin yerinde olacağının değerlendirildiği

- İhalenin 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun (“İhale saatinden önce ihalenin iptal edilmesi” başlıklı) 16. maddesine istinaden iptal edildiği

ifade edilmiştir.

22 Ocak 2020 tarihinde Darphane ile GİB arasında imzalanan protokol ile bandrol sistemine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi Darphane’ye devredilmiştir.

18 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2419 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün, güvenlikle ilişkili olduğuna veya gizlilik içinde yürütülmesi gerektiğine Cumhurbaşkanı veya Bakan 2 tarafından karar verilen işlerinin ilan yapılmaksızın pazarlık usulüyle ihale edilebilmesine ya da doğrudan temin edilebilmesine olanak sağlanmıştır.

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığınca 11 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Ürün İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliğiyle ürün izleme sisteminin kurulması ve işletilmesi ile bandrollerin basılması işlerinin Darphane tarafından yetki belgesi verilen firma tarafından yapılması öngörülmüştür.

29-30 Eylül 2020 tarihlerinde medyada yer alan haberlerde ise ihalesi iptal edilerek Darphane'ye devredilen tütün ve alkollü içkiler bandrol işinin Darphane’nin 11 Eylül 2020 tarihli duyurusuna göre özel bir ihale ile henüz Mayıs ayında kurulan DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketine verildiği, Şirketin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP'ye desteğini açıklayan “Her şey Türkiye İçin Platformu” Genel Koordinatörü ve aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın arkadaşı olduğu iddia edilen Halil İbrahim Danışmaz’a ait olduğu, DNS isimli şirketin ihaleyi almasının ardından bandrol fiyatlarına yüzde 100 ile 400 arasında zam yapıldığı bilgilerine yer verilmiştir. DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’nin kuruluşu, 29 Mayıs 2020 tarihli Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir. Şirketin kuruluş tescilinde “Amaç ve Konu” başlığı altında söz konusu bandrol ihalesinin alınacağı önceden biliniyor izlenimi veren “Her türlü emtia, ürün ve hizmetin takip, kontrol, denetim ve izleme yapılması için gerekli barkod, bandrol, (…) üretimi, kurulumu, geliştirmesi, danışmanlığı, işletmesi, işbirliği, yatırımı, bakım, onarım, ithalat, ihracat, işletmek, kiralamak, devretmek, ticaret ve pazarlamasını yapmak.” şeklinde bir amacının bulunması dikkat çekmektedir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgilere göre de 15 Eylül 2020 tarihinden geçerli olmak üzere bandrol ücretleri yüzde 100 ila yüzde 400 oranında artırılmıştır.

Konu ile ilgili olarak İstanbul Milletvekili M. Akif HAMZAÇEBİ tarafından 6 Ekim 2020 tarihinde dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK’ın cevaplaması istemiyle verilmiş olan soru önergesi cevaplandırılmamıştır. Daha sonra 22 Ekim 2021 tarihinde dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi ELVAN’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi daha verilmiş ise de bu soru önergesi de cevaplandırılmamış ya da cevaplandırılamamıştır. Aynı soru önergesi 17 Aralık 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin NEBATİ’nin yanıtlaması istemiyle yeniden gönderilmiştir.

Anılan soru önergelerinde söz konusu bandrol ihaleleri konusunda cevaplandırılması istenen sorular şu şekildedir:

1- Kamu İhale Kurumu’nun 18 Ekim 2019 tarihli Bülteninde yer alan bilgilere göre Gelir İdaresi Başkanlığınca 19 Kasım 2019 tarihinde yapılacağı açıklanan 2019/510350 ihale kayıt numaralı “2020-2025 Yılları Tütün Mamulleri, Makaron, 3 Yaprak Sigara Kağıdı ve Alkollü İçkilerde Bandrol, Kod, Kodlanmış Etiketler ve Benzeri Vasıtalar İle Ürün İzleme Sisteminin Kurulması hizmet alımı ihalesinin ertelenip ertelenmediği, ertelenmiş ise hangi gerekçeyle hangi tarihe ertelendiği, iptal edilmişse hangi gerekçe ile iptal edildiği, söz konusu ihalenin iptal veya ertelenmesinin hangi tarihte yapıldığı,

2- 19 Kasım 2019 tarihinde yapılacağı ilan edilen ihale, ihale tarih ve saatinden önce değil, ihale tarihinin üzerinden 17 gün geçtikten sonra 6 Aralık 2019 tarihinde geriye yönelik olarak iptal edilmiş olmasının hukuken mümkün olup olmadığı, hukuken mümkün olmayan bu işlemin hangi gerekçeyle yapıldığı,

3- 19 Kasım 2019 tarihinde yapılacağı duyurulan ihaleye teklif veya teklifle verilmiş ise teklif sahiplerinin kimler olduğu ve teklif tutarlarının ne kadar olduğu,

4- Gelir İdaresi Başkanlığınca 19 Kasım 2019 tarihinde yapılacağı açıklanan Ürün İzleme İhalesi ile daha sonra 09.12.2019 tarihinde açık teklif usulü ile yapılacağı duyurulan “2020 - 2025 Yılları Tütün Mamulleri, Makaron, Yaprak Sigara Kağıdı ve Alkollü İçkilerde Bandrol, Kod, Kodlanmış Etiketler ve Benzeri Vasıtalar İle Ürün İzleme Sisteminin Kurulması” ihalesinin Kamu İhale Kurumu EKAP sisteminde neden aynı ihale kayıt numarasını (2019/510350) taşıdığı, bu ihalelerin birbirleri ile ilişkili ihaleler olup olmadığı,

5- Birbirleri ile ilişkili ihaleler ise Kamu İhale Kurumu EKAP sisteminde 09.12.2019 tarihinde açık teklif usulü ile yapılacağı duyurulan “2020-2025 Yılları Tütün Mamulleri, Makaron, Yaprak Sigara Kağıdı ve Alkollü İçkilerde Bandrol, Kod, Kodlanmış Etiketler ve Benzeri Vasıtalar İle Ürün İzleme Sisteminin Kurulması” ihalesinin daha önce 19 Kasım 2019 tarihinde yapılacağı açıklanan ancak yapılmayan ihale ile ilişkisinin olduğuna dair bir açıklamanın neden kayıt sisteminde bulunmadığı,

6- Birbirleri ile ilişkili ihaleler değil ise 09.12.2019 tarihinde açık teklif usulü ile yapılacağı duyurulan “2020-2025 Yılları Tütün Mamulleri, Makaron, Yaprak Sigara Kağıdı ve Alkollü İçkilerde Bandrol, Kod, Kodlanmış Etiketler ve Benzeri Vasıtalar İle Ürün İzleme Sisteminin Kurulması” ihalesinin farklı bir ihale kayıt numarası ile sistemde neden yer almadığı,

7- Yeni dönem ihalesine ilişkin işlemlerin, 2014-2019 Yılları Ürün İzleme Sisteminin Kurulması için 4734 sayılı Kanunun 19. Maddesi kapsamında açık ihale usulü ile yapılan ihale sonucunun Sispa Assan Ürünleri Güvenlik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Sicpa Security Solution SA Ortak Girişimi ile 09.12.2014 tarihinde imzalanan 359.304.283 TL’lik beş yıllık sözleşmenin sona ermesinden önce neden sonuçlandırılmadığı,

8- Kamuoyunca yeni bandrollerin bizzat Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce üretilmesi beklenirken bir Cumhurbaşkanı Kararı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce ihalesi yapılacak bandrol basım işlemlerinin; savunma, güvenlik veya istihbarat alanları ile ilişkili olduğuna veya gizlilik içinde yürütülmesi gerektiğine Cumhurbaşkanı veya ilgili bakanlık tarafından karar verilen veya mevzuatı uyarınca sözleşmenin yürütülmesi sırasında özel güvenlik tedbirleri alınması gereken veya devlet güvenliğine ilişkin temel menfaatlerin korunmasını 4 gerektiren hallerle ilgili olan mal ve hizmet alımları ile yapım işleri kapsamında değerlendirilerek 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun “İstisnalar” başlıklı 3. maddesinin b bendi kapsamına alınarak, işin ihale yapılmak suretiyle pazarlık veya davet usulü ile 3'üncü firmalara yaptırma yetkisinin neden verildiği

9- Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önce 19 Kasım 2019 tarihinde, daha sonra 09.12.2019 tarihinde yapılacağı duyurulan ihalenin 6 Aralık 2019 tarihinde iptal edilmesi sonrasında ihale konusu işin yapılması için 22 Ocak 2020 tarihinde GİB ile Darphane arasında protokol imzalanması, protokolün imzasını takiben 18 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2419 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu bandrol işinin ilan yapılmaksızın pazarlık usulüyle ihale edilebilmesinin yolunun açılması ile Darphane ve Damga Matbaası tarafından Eylül 2020 ayında yapılan ihale sonucunda işin verildiği şirket olan DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’nin Cumhurbaşkanı Kararından sonra ve ihaleden 3,5 ay önce 29 Mayıs 2020 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilan edilerek kuruluşunun tamamlanması arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığı, diğer bir ifadeyle Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ihalenin DNS Şirketine verilmesinin altyapısının oluşturulup oluşturulmadığı,

10- Tütün Mamulleri, Makaron, Yaprak Sigara Kâğıdı Ve Alkollü İçkilerde Ürün İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliğinin 11.09.2020 tarih ve 312241 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmasından hemen sonra söz konusu ürün izleme ihalesinin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce neden kamuoyundan gizli bir şekilde acele bir şekilde gerçekleştirildiği,

11- 2020 yılının Eylül ayında Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yapılan ürün izleme ihalesine ilişkin bilgiler ile sözleşme bilgilerinin kamuoyuna açıklanıp açıklanmadığı, açıklanmadı ise neden açıklanmadığı, sözleşme metninde hangi hükümlerin yer aldığı,

12- Söz konusu ihalenin ne zaman yapıldığı, ihale şartnamesinde ihaleye girebilmek için hangi şartların arandığı, muhammen bedel, ihale bedeli ve sözleşme tutarlarının ne olduğu, ihaleye kaç firmanın katıldığı, ihalenin kime, hangi usulle verildiği,

13- Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı anlaşılan ihalenin yüklenicisi olan DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’nin Ana Sözleşmesi 29 Mayıs 2020 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesine yayınlanmış olup, kurucusu ve tek pay sahibi Halil İbrahim Danışmaz’dır. Adı geçen kişinin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığının ihale tarihindeki Bakanı Berat Albayrak’ın arkadaşı olduğu ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti'ye destek veren “Her Şey Türkiye İçin Platformu” Genel Koordinatörlüğünü yaptığı iddialarının doğru olup olmadığı,

14- Gelir İdaresi Başkanlığınca açılan ihalenin 2019-2021 yıllarına ilişkin Yeni Ekonomi Programındaki (Orta Vadeli Program) politikalar kapsamında bir kamu kuruluşu olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapılmasının uygun olacağı gerekçesiyle iptal edilmesinden sonra, aynı işlerin Darphane tarafından neden yine özel bir firmaya ihale edildiği,

15- İşin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından özel sektöre yaptırılmak üzere ihaleye çıkarılmasının gerekçesi güvenlik ya da gizlilik (veri güvenliği) ise Gelir İdaresi Başkanlığı 2014-2019 yılları için bu işi özel bir şirkete yaptırmış olduğuna göre o dönemde veri güvenliği ihmal edilmiş olup olmadığı,

16- Bu durumda Gelir İdaresi Başkanlığınca 2019 yılında açılan ihalenin iptal edilmesinin gerçek nedeninin iptal gerekçesinde yazıldığı gibi “işlerin bir kamu kuruluşuna yaptırılması” olmadığına göre işin DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’ye verilmesinin önceden planlanıp planlanmadığı, 29 Mayıs 2020’de kurulan şirketin “bandrol üretimi, işletmesi, ticaret ve pazarlaması yapmak” şeklinde bir kuruluş amacının da bulunmasının ihalenin bu şirkete verileceğinin önceden belli olduğuna ilişkin bir gösterge olup olmadığı,

17- İhale konusu işler Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yine özel bir firmaya verildiğine göre Gelir İdaresi Başkanlığınca açılan ihalenin iptal gerekçesinin ortadan kalkmış olup olmadığı, veri güvenliğini yakından ilgilendirdiği halde, söz konusu işlerin niçin Gelir İdaresi Başkanlığınca değil de Darphane tarafından ve üçüncü kişilere ihale edilmek suretiyle yapılması yoluna gidildiği, veri güvenliği gerekçesiyle işin özel sektör tarafından yapılması sakıncalı görülerek Gelir İdaresi Başkanlığının ihalesinin iptal edilmesinden sonra Darphane tarafından özel sektöre ihale edilmesinin görevi kötüye kullanma olup olmadığı,

18- Bu konuda görevini kötüye kullanan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılmasının düşünülüp düşünülmediği,

19- 09.12.2019 tarihi ile 11.09.2020 tarihleri arasında ihalesiz gerçekleştirildiği anlaşılan işlemler için Sispa Assan Ürünleri Güvenlik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Sicpa Security Solution SA Ortak Girişimine ne tutarda bir ödeme yapıldığı,

20- DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’nin adresi ile daha önce bu işi üstlenen Sispa Assan Ürünleri Güvenlik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’in (sonradan Sicpa Turkey Ürün Güvenliği Sanayi ve Tic. A.Ş’nin) Kibar Holding’in adresi olan Yayla Mah. Rüya Sokak No:2 Tuzla adresinin aynı olmasının bu işte bir muvazaa olduğunun göstergesi olup olmadığı, İhale Komisyonunun iki firmanın adreslerinin aynı olması konusunda bir değerlendirme yapıp yapmadığı,

21- Görünüşte bandrollerin baskı üretim, satış, dağıtım işini üstlenen DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketinin kapasite ve birikiminin bu işi yapmaya uygun olmadığı, aslında ihale ile üstlendiği bu işi kendisinden önce yaklaşık 12 yıl süreyle yürüten Sicpa Türkiye’ye yaptırdığı, Sicpa Türkiye elemanlarının ve 6 donanımın halen bu işlerde çalışmakta oldukları ve farklı formüllerle adı geçen şirkete mevcut donanım, yazılım ve eleman kullanımı karşılığında ödeme yapıldığı iddialarının doğru olup olmadığı, bu ödemelerin tutarının ne kadar olduğu,

22- Bandrollerin baskı üretim, satış, dağıtım işini üstlenen DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketinin 24.08.2021 tarihine kadar mevcut sistemin iyileştirmesi için ne tutarda yatırım yaptığı,

23- Bandrol bedelleri, ilgili mevzuat uyarınca 2008 yılından bu yana, bir önceki yıl için belirlenen yıllık ÜFE/Yİ-ÜFE oranında artırılarak güncellendiği halde 11.09.2020 tarih ve 312241 sayılı Resmi Gazetede Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan “Tütün Mamulleri, Makaron, Yaprak Sigara Kâğıdı Ve Alkollü İçkilerde Ürün İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliğinin” “Bandrol, Güvenlikli Mürekkep ve Kodlanmış Etiket Bedellerinin Belirlenmesi ile Ödenmesi” başlıklı 3.5.2. bölümünde; Darphane tarafından maliyet unsurları dikkate alınarak belirlenecek olan bu Tebliğle kullanma zorunluluğu getirilen özel etiket ve işaretlerin bedellerine ilişkin (KDV hariç) birim fiyatlar, bu Tebliğin yayımını takip eden 10 gün içerisinde Darphane tarafından açıklanacaktır. Açıklandığı yıl itibarıyla geçerli olan birim fiyatlar, takip eden yıllar için, her yıl Ocak ayının 1’inden itibaren geçerli olmak üzere bir önceki yıl için belirlenen yıllık Yİ-ÜFE oranında artırılarak bir yıl süresince uygulanmak üzere GİB’e bildirilerek Darphane tarafından açıklanacaktır” şeklinde bir düzenleme yapılmasının ve bu düzenleme ile bandrol fiyatlarının 14.09.2020 tarihinde bir defada % 100 ila % 400 arasında artırılmasının nedenleri, söz konusu artışın 11.09.2020 tarihinden itibaren bandrol üretim ve dağıtımı işini üstlenen DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’ye ayrıcalıklı bir muamele yapılması ve ilave kaynak aktarılması anlamına gelip gelmediği,

24- Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün 04.01.2021 tarihindeki duyurusu ile Bandrol, Güvenlikli Mürekkep ve Kodlanmış Etiket 2021 Yılı Fiyat Listesinin neden yine zamlı olarak açıklandığı,

25- Bandrol fiyatlarının aşırı bir şekilde artırılmasının ve bu suretle sağlanan kaynağın DNS Firmasına aktarılmasının nedenleri üzerinde bir araştırma, inceleme hatta soruşturmanın yaptırılıp yaptırılmadığı,

26- Bandrol işi nedeniyle DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji A.Ş'ye DİAS Bilişim ve Teknoloji Hizmetleri Anonim Şirketine devrolunduğu tarihe (24.08.2021 tarihine) kadar yapılan ödemelerin toplam tutarının ne olduğu,

27- Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yapılan Ekim 2020 tarihli Basın Açıklamasında yer alan bilgilerden DNS Firmasının ihale tarihinden itibaren 12 ay içerisinde toplam yatırım tutarı 260 milyon TL’yi aşan ve 200 den fazla yeni istihdam sağlayacak modern bir tesis ve altyapı yatırımı yapma taahhüdünde bulunduğu anlaşılmaktadır. Anılan Firmanın bu taahhüdünü yerine getirip getirmediği, bu çerçevede gerçekleşen yatırımın değerinin ne olduğu, bu değerin hangi yöntemle belirlendiği, taahhüt konusu olan yatırım ve istihdam gerçekleşmemiş ise hangi cezai müeyyidelerin uygulandığı, 

28- 2 Milyon TL sermaye ile kurulan DNS Şirketinin, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yer alan bilgilerden herhangi bir sermaye artırımı yapmadığı anlaşıldığından 260 milyon TL’lik yatırımı nasıl yaptığı,

29- Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yapıldığı anlaşılan ihaleden sadece 3 ay 2020 yılı Mayıs ayında 2 milyon TL sermaye ile kurulan ve ihale konusu işle ilgili hiç bir deneyimi ve alt yapısı bulunmayan DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’nin; ihale tarihinin üzerinden bir yıl dahi geçmeden 30 Ekim 2020 tarihinde yine ihale konusu işle ilgili hiç bir deneyimi bulunmayan ve Ankara ve Mersin Şehir Hastanelerini de işleten CCN Hastane Hizmetleri İşletme Anonim Şirketi tarafından kurulan DİAS Bilişim ve Teknoloji Hizmetleri AŞ’ye satışı konusunda Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün izninin/onayının olup olmadığı,

30- Bandrol ihalesini alan DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’nin Halil İbrahim Danışmaz’a ait olduğu, adı geçen kişinin zamanın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın arkadaşı ve AK Parti’ye destek veren Her Şey Türkiye İçin Platformu Genel Koordinatörü olduğu iddialarının doğru olup olmadığı, ihalenin adı geçen kişinin sahibi olduğu şirkete verilmesinin ardında bu kişinin Sayın Berat Albayrak ve AK Parti ile olan yakınlığının rol oynayıp oynamadığı,

31- 30 Ekim 2020 tarihinde kurulan DİAS Bilişim ve Teknoloji Hizmetleri Anonim Şirketinin bandrollerin baskı üretim, satış, dağıtım vb. işlemleri için geçmişte herhangi bir tecrübeye sahip olup olmadığı, anılan şirketin bu konuda kamuda veya özel sektörde yürüttüğü veya sonuçlandırdığı herhangi bir projesinin olup olmadığı,

32- Bu gelişmeler karşısında bandrollerin baskı üretim, satış, dağıtım işi ihalesinin yenilenmesinin düşünülüp düşünülmediği ve

33- Bandrollerin baskı üretim, satış, dağıtım işi ihalesinin başından itibaren tüm aşamalarının (iptal işlemleri ve son satış işlemi dâhil) yasalara uygun olup olmadığı, ihale sonucunda kamu zararı doğup doğmadığı konularında Kamu İhale Kurumu ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde araştırma, inceleme ve soruşturma yaptırılmasının düşünülüp düşünülmediği.

Soru önergelerinin cevaplandırılmamış olması meclis araştırması açılması talebinin temel gerekçesini oluşturmaktadır.

Soru önergeleri sonrasında ortaya çıkan bazı bilgileri de ilave ederek durumu şöyle özetleyebiliriz:

* Darphane tarafından yapılan bandrol ihalesini alan DNS firması bu işi yine SICPA Şirketine yaptırmaktadır. İşi en son devralan firma olan DİAS da işi yine SICPA’ya yaptırmaktadır. Yani bandrol işi bugüne kadar SICPA tarafından yapılmıştır. Öyle olduğu halde daha önce Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yıllık 200 milyon TL’yi aşmayan bir bedelle yaptırılan iş 2020 yılından sonra Darphane tarafından DNS Şirketine yıllık 400 milyon TL’ye yaptırılmaya başlanmıştır. Bandrol ücreti olarak bandrol kullanan şirketlerden yılda 500 milyon TL tahsil edilmekte, bunun 400 milyon TL’si ihale bedeli olarak DNS Şirketine ödenmekte, 100 milyon TL ise Darphaneye kalmaktadır. Bandrol basım işi halen 8 SICPA tarafından yıllık 200 milyon TL’yi aşmayan bir bedel karşılığında yapılmaktadır.

* Yani DNS Şirketi bandrol basım işinin karşılığı olarak Darphaneden yıllık 400 milyon TL almakta, bunun 200 milyon TL’yi aşmayan bir kısmı ile işi SICPA Şirketine yaptırmakta, aradaki fark olan 200 milyon TL hiç yorulmadan DNS Şirketi sahiplerinin kazancı olmaktadır. Oysa bu işi daha önce SICPA Şirketi doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığına yıllık 200 milyon TL bedel karşılığında yapmaktaydı.

* DNS Şirketine bu gayrimeşru kazancı sağlayabilmek için 2020 yılında bandrol kullanan şirketlerin ödeyeceği bandrollerin ücretleri yüzde 100 ila yüzde 400 arasında artırılmıştır. Yani DNS Şirketinin gayrimeşru kazancı Devletin gücü kullanılarak sağlanmıştır.

* 18 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile bandrol basım işinin Darphane tarafından yapılması ve işin ilan yapılmaksızın pazarlık veya doğrudan temin usulü ile yapılması zorunlu kılınmıştır. Böylece DNS Şirketinin gayrimeşru kazancı için hukuksal altyapı oluşturulmuştur.

* İhale usulünün değiştirilmesini takiben DNS Şirketi 29 Mayıs 2020 tarihinde kurulmuş ve Eylül 2020 tarihinde bandrol basım ihalesini almıştır.

* Sonuçta daha önce GİB tarafından SICPA’ya yıllık 200 milyon TL’yi aşmayan bir bedelle yaptırılan bandrol basım işi Darphane tarafından 400 milyon TL’ye DNS Şirketine, DNS tarafından da 200 milyon TL’ye yine SICPA’ya yaptırılmaktadır. Hazine bilerek ve isteyerek yıllık 200 milyon TL zarara uğratılmış ve DNS Şirketine her yıl için 200 milyon TL menfaat sağlanmıştır. İş devam ettiği sürece her yıl için Hazine 200 milyon TL zarara uğratılmış olacaktır. Zamanın Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü bu zararın sorumlularıdır.

Yukarıda belirtilen sebeplerle, tütün mamulleri ve alkollü içkilere yapıştırılan bandrollerin basım işi ihaleleri ile ilgili olarak ortaya çıkan soruların açıklığa kavuşturulması, yıllık 200 milyon TL’lik Hazine zararının nasıl oluştuğunun, bu zarara kimlerin sebep olduğunun ve konu ile ilgili diğer sorunların araştırılması ve gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.

M. Akif HAMZAÇEBİ

İstanbul Milletvekili

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları