loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Karaca'dan hükümete soru: Bursa'nın treni nerede?

CHP'li Karaca'dan hükümete soru: Bursa'nın treni nerede?
Tarih: 06.09.2021 - 11:34
Kategori: Gündem

*Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP Hükümeti tarafından 2016'da tamamlanma vaadiyle 2012'de temeli atılan Osmaneli-Bursa demiryolunun aradan 9 yıl geçmesine karşın bitirilemediğine işaret ederek, "Hükümete soruyoruz: Nerede Bursa'nın hızlı treni" dedi.

Aynı dönemde yapımına başlanan Sivas-Ankara hattında hızlı treninin seferlerinin başlayacağının kamuoyuna duyurulduğu 4 Eylül'de açıklama yapacağını önceden basına bildiren CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Ankara-Sivas hattının açılışı töreni eksiklerin tamamlanamaması nedeniyle 7'nci kez ertelenmesine karşın kameralar karşısına geçti.

4 YILDA BİTECEKTİ, 9 YIL GEÇTİ, 2023'E YETİŞMESİ DE ZOR

Beraberinde Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, geçmiş dönem milletvekilleri Kemal Demirel ve İlhan Demiröz, ilçe başkanları ve belediye meclis üyeleri olduğu halde, Balat'ta Bursa hızlı tren projesinin temelinin atıldığı noktada basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Aralık 2021'de yapılan temel atma törenindeki açıklamalara işaret ederek şunları söyledi:

"9 yıl önce bu noktada devlet ricalinin de katılımıyla devasa bir tören yapıldı, diyorlardı ki, Yüksek Hızlı Trenle başkentleri birleştiriyoruz. Yani Osmanlı'ya başkentlik yapmış Bursa ile Cumhuriyet'in başkenti Ankara'yı buluşturuyoruz. Bu durumda bize de Allah razı olsun demek düşer. Bursa, 2008'den itibaren hızlı tren müjdeleriyle tanışmaya başladı. 4 yıl boyunca, konuyla ilgili ilgisiz bütün AKP milletvekilleri, TCDD'nin bütün yetkilileri, belediye başkanları, periyodik olarak hızlı tren müjdesi verdiler. 2012'de bulunduğumuz noktada temel atıldı. 4 yılda bitecekti. 2 saat 10 dakikada Ankara'ya Hızlı Trenle gidecektik. Fakat 6 kez güzergâh değişti. 2015 dediler, 2017, 2018, 2020 dediler, şimdi son olarak 2023 diyorlar. Biz Bursa'ya hızlı tren beklerken, Bursa Milletvekilimiz Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun Ulaştırma Bakanlığı'nın cevaplaması için verdiği bir soru önergesi var. Diyor ki, bizim hızlı trenimiz nerede? Trenin nerede olduğunu Bakan da bilmiyor çünkü tren değişmiş. Yüksek Hızlı Tren gitti, yerine Yüksek Standartlı Yük Treni geldi. Dedik ki, anlaşıldı Yüksek Hızlı Tren gelmiyor, Yüksek Standartlı Yük Trenine de razıyız, hiç değilse ray görelim Bursa'da. Görünen tablo o ki, 2023'e yetişme şansı da yok. Çünkü İhaleyi alan firma dış kredi buluyor ama Hazine kredi faizini yüksek bulduğu için onaylamıyor."

Bilecik-Yenişehir-Bursa hattı tamamlanmadan, projede değişiklik yapılacak Bandırma ayağının da eklenmesini eleştiren Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sonra dediler ki, Bandırma'ya kadar uzatıyoruz hattı. Önce, başladığınız işi bitirin. Biz isteriz ki, Bandırma'ya da olsun, Artvin'de de olsun, Şırnak'ta da olsun. Memleketin her yerinde olsun Hızlı Tren ve vatandaş yararlansın. Ama Ankara-Bursa hattı yapılmadan Bandırma eklendi, ne zaman bitecek, ne yapılacak, hiçbir öngörü yok."

KARACA: "AKP'Lİ SİYASETÇİLERE SORUYORUM, VİCDANINIZ RAHAT MI?"

Bursa ile aynı dönemde temeli atılan Sivas-Ankara hattının tamamlandığı duyurulmasına karşın, eksikler nedeniyle açılışın ertelendiğini hatırlatan Karaca sözlerini şöyle tamamladı:

"AKP iktidarı bizim basın toplantısı yapacağımızı haber aldı herhalde, dün baktık, bütün ajanslardan haber geçiyor, bugün açılacak olan Ankara-Sivas hattının açılışı 7'nci kez ertelendi. Onu da beceremediler. Kabak kimin başına patladı? Önce Ulaştırma Bakanı görevden alınmıştı, bugün de TCDD Genel Müdürü'nün görevden alındığını öğrendik. Bursa'da her seçim zamanı müjde veren, seçim yatırımı yapan, Bülent Arınç, Binali Yıldırım, belediye başkanları, milletvekilleri, temel atma törenindeki o fotoğrafta bulunan haziruna soruyorum, Kemal Demirel hariç, hepsine ayrı ayrı soruyorum, vicdanınız rahat mı? Bakın aynı dönemde başlanan Ankara-Sivas hattı bitiyor. Biz ayın 8'inde Yozgat'ta basın açıklaması yapacaktık. Ertelendiği için açılıştan sonraya bıraktık. Yozgat'a hayırlı olsun'a gideceğiz. Yozgat'tan da soracağız Bursa'nın AKP'li siyasetçilerine, Bursa'nın hızlı treni nerede?"

Karaca, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 24'ncü dönem Bursa Milletvekili İlhan Demiröz ile 23 yıl önce başlattığı "Bursa'ya tren istiyoruz" kampanyalarıyla tanınan 22 ve 23'ncü dönem Bursa Milletvekili Kemal Demirel'e de söz verdi. Milletvekilleri Bursa'nın tren bekleyişine ilişkin görüşlerini aktardı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları