loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Orhan Sümer: Adana, ortalama yüzde 15'le işsizliğin en fazla yaşandığı iller arasında

CHP'li Orhan Sümer: Adana, ortalama yüzde 15'le işsizliğin en fazla yaşandığı iller arasında
Tarih: 11.06.2021 - 10:27
Kategori: Siyaset

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Tarım ve Sanayi Bakanlıklarına ayrı ayrı yazılı soru önergesi vererek son 19 senede Adana’ya yaptıkları yatırımları sordu.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Türkiye’de daha önce tarım yapılan ve şimdi ekilmeyen 3,5 milyon hektar tarım arazisinin var. Yıllardır Türkiye’de çiftçiler ödedikleri girdi maliyetleri ve ellerine geçen ürün fiyatlarından oluşan bir fiyat makası arasında ezilmektedir. Kalkınmasını ve geleceğini tarım üzerine planlanması gereken bir ülkenin en bereketli toprakları 19 yıldır terk edilmiş durumda. Çiftçisi kan kusarken desteklemek yerine, sırtına borç yükleyen bir iktidar olduğu sürece ne Adana ne de Türkiye’nin kalkınması kolay olmayacaktır” dedi.

"Adana’da tarım desteklenmediği, çiftçi yüz üstü bırakıldığı gibi sanayi yatırımları da yok denecek kadar az" ifadelerini kullanan Sümer'in açıklamaları şöyle:

"19 yılda fabrikalar ya satıldı ya kapatıldı. Gençlerimizin çalışacakları, güvence sahibi olacakları fabrika, üretim tesisi ve sanayi yatırımları ne yazık ki yapılmadı. Gençlerimiz çalışacak fabrika bulamadıkları var olanların kapasitesi sınırlı olduğu için önce ilden daha sonra Türkiye’den göç etmeye başladılar. Son 19 yılın sanayi yatırımlarını bakanlığa sorduk. Biz bir yatırım olmadığını biliyoruz ama bakanlık ne cevap verecek hep birlikte göreceğiz.

İşsizlik Türkiye ortalamasının ne yazık ki çok üstünde. Özellikle genç işsizlerin varlığı, iş bulmakta yaşanan zorluklar gençlerimizin umudunu kırıyor. Adana ortalama yüzde 15’le işsizliği en fazla olan iller arasında yer alıyor. Bu oranın içerisinde büyük bir oranı da üniversite mezunu gençlerimiz oluşturuyor. Adana 19 senede kendi memleketinin gencine iş imkanı yaratamayan bir şehir haline getirildi. Ne yazık ki ekonomik sorunlarla uyuşturucu kullanımı da birleşince umutsuzluk daha da artıyor."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları