loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Özgür Karabat; Depremzedelere verilen sözler tutulmadı!

CHP'li Özgür Karabat; Depremzedelere verilen sözler tutulmadı!
Tarih: 01.02.2024 - 17:11
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat; Saray'ın ve AKP'li bakanların 319 bin konut teslim etme sözü verdiklerini hatırlattı, "Hala çadırlarda, konteynerlerde yaşam savaşı veren yurttaşlarımızın umutlarıyla oynandı" dedi.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZGÜR KARABAT'TAN DEPREM KONUTLARI AÇIKLAMASI

6 Şubat 2023'te yaşanan ve binlerce vatandaşımızın ölümüne yol açan deprem felaketinin yıl dönümü yaklaşırken CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, 1 yıl içinde AKP'nin söz verip yerine getirmediği icraatları gündeme getirdi. Saray'ın ve AKP'li bakanların 319 bin konut teslim etme sözü verdiklerini hatırlatan Karabat, "Hala çadırlarda, konteynerlerde yaşam savaşı veren yurttaşlarımızın umutlarıyla oynandı" dedi.

"6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yılında, yaralar halen kanıyor. Peki, geçen 1 yılda AKP neler söyledi, neler yaptı?

Cumhurbaşkanı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından depremden sonra kalıcı konutların bir yıl içinde tamamlanacağı; TOKİ eliyle 200 bin konutun kentlerde, 70 bin konutun ise kırsal alanlarda inşa edileceği açıklandı.

Genel seçimlere 1 ay kala Cumhurbaşkanı Erdoğan el artırdı ve şu vaatlerde bulundu: “Amacımız 319 binini bir yıl içinde teslim edecek şekilde 650 bin yeni konut ve köy evi yaparak şehirlerimizi normal hayatlarına döndürmek."

Daha sonra 872 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğu açıklandı. Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen kitlesel bitirilmiş konut projeleri yok. Şubat ayı içinde, yerel seçim malzemesi olarak 20-30 bin civarında konut teslim edilecek.

872 bin bağımsız bölüm olduğu düşünüldüğünde, yüzde 5’i bile bir yıl içinde yapılmadı. Erdoğan, genel seçim öncesinde bize yönelik "Asla yapmadıkları, hiçbir zaman da yapamayacakları afaki vaatlerle depremzede kardeşlerimizin umutlarıyla oynuyorlar" demişti. Kimin depremzedelerin umutlarıyla oynadığı ortaya çıktı!

Deprem bölgesinde geçen 1 yıl içinde: Çiftçi korunmadı. Gençler tutunamadı. Şehirler, köyler boşaldı. Barınma ve eğitim sorunu büyüdü.

Deprem sonrası yapılacak işler sadece konut ve altyapı ile sınırlı değildir. Siz toplumsal bağları bir araya getirecek uygulamalar da devreye sokmalısınız. Ancak hem AKP hem de onun medyası, toplumsal kutuplaşmayı artırmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

Üstelik bu konutlar depremzedelere bedava verilmeyecek. Parası alınacak. Bunların bedelleri ne kadar olacak, TOKİ konutlarına bakmakta fayda var. AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı iken 100 bin konut projesi sözü vermişti.

Bu proje kapsamında İstanbul’da TOKİ 5.000 konutun çekilişini yaptı. Vatandaşlar 250-300 bin TL’ye konut almayı beklerken şimdi bu konutların fiyatı 4 milyon liraya kadar çıktı. Üstelik, inşaatı bitmiş konut dahi yok! Benzer tabloyu maalesef deprem bölgesinde göreceğiz.

Depremzedelere satılacak olan deprem konutlarının fiyatları, ödeme planları henüz belli değil. İstanbul’da yaratılan mağduriyetin bir benzeri deprem bölgesinde de yaşanacak. Başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP yönetimi, depremzedelerin umutlarıyla oynamış, onları yardıma muhtaç bırakmışlardır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları