loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Sarıbal, satılan şeker fabrikalarının akıbetini sordu

CHP'li Sarıbal, satılan şeker fabrikalarının akıbetini sordu
Tarih: 04.10.2018 - 13:15
Kategori: Gündem

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Alpullu, Burdur, Ilgın ve Yozgat Şeker Fabrikaları, satışlarının üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen, neden teslim edilmedi?" diye sordu.

CHP Milletvekili Sarıbal, satış işlemlerinin üzerinden 4 ayı aşkın süre geçmesine rağmen şeker fabrikalarının yeni sahiplerine neden teslim edilmediğini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a sorarak, Meclis'e taşıdı.

Sarıbal, önergesinde "Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait 14 fabrikanın özelleştirilmesi kararı aldı. Karar sonrası yapılan ihalelerle satılan fabrikalar arasında Alpullu, Burdur, Ilgın ve Yozgat Şeker Fabrikaları da vardı. Ancak, satışlarının üzerinden 4 ayı aşkın süre geçmesine rağmen, adı geçen bu 4 fabrika, yeni sahipleri tarafından teslim alınmadı. Fabrikalar şimdilik çalışıyor ancak akıbetlerinin ne olacağı belli değil. Çalışanlar ve üreticiler tedirgin bir şekilde bekliyor" açıklamasında bulundu. 

Sarıbal, Bakan Albayrak'a şu soruları yöneltti: 

"1- Alpullu, Burdur, Ilgın ve Yozgat Şeker Fabrikaları, satışlarının üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen, neden teslim edilmedi?
2- Adı geçen fabrikaların satış işlemleri iptal edilecek midir?
3- Satıldıkları halde teslim edilmeyen bu fabrikalar çalışmakta mıdır?
4- Üretim döneminde yeni sahiplerince teslim alınmayan söz konusu fabrikalar ürün almış ve üretim yapmışlar mıdır?
5- Bu belirsizlik döneminde söz konusu fabrikalar zarar etmiş midir? Zarar oluşmuş ise bunun sorumlusu kimdir? Zarar kimden tanzim edilecektir?
6- Fabrikalarda çalışan işçilerin mağduriyeti oluşmuş mudur? Fabrika çalışanlarının geleceği ne olacaktır?"

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları