loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Şevkin, turizm sektörünün sorunlarını Meclis'e taşıdı: 'Karataş-Yumurtalık sahilleri yatırım bekliyor'

CHP'li Şevkin, turizm sektörünün sorunlarını Meclis'e taşıdı: 'Karataş-Yumurtalık sahilleri yatırım bekliyor'
Tarih: 11.07.2019 - 16:11
Kategori: Yurt

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Türkiye ve Adana turizmini baltalayan konuları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Adana’nın turizm yatırımlarından hiçbir şekilde yararlandırılmadığını ifade eden Şevkin, 2006 yılında 'Turizm Teşvik Bölgesi' ilan edilen Karataş-Yumurtalık sahil şeridine bugüne kadar hiçbir yatırım yapılmadığını, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Karataş-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  (KKTC) feribot seferlerine izin çıkmadığını vurguladı.

İşsizlikle kavrulan Adana’nın turizm yatırımı beklediğini dile getiren Şevkin, geniş ve bakir bir alana yayılan Karataş-Yumurtalık sahillerine yapılacak yatırımların yanı sıra hayata geçirilecek Karataş-KKTC feribot seferlerinin bölge turizmine büyük katkı sunacağını ifade etti.

"MÜZE GİRİŞ ÜCRETLERİ VE YURTDIŞI HARCI NEDEN ZAMLANDI?"

Türkiye genelinde 2018 yılı Ekim ayında müze giriş ücretlerine yapılan yüzde 50 zammın ardından bugünlerde yeni bir zammın hayata geçirildiğine işaret eden Şevkin, “Müzelere giriş ücretlerine şimdi de yüzde 20 zam yapılması planlanmaktadır. Bu zamlar, turizme darbe vurmayacak mıdır?” sorusunu yöneltti. Ayrıca, yurtdışı çıkış harçlarının da 15 liradan 50 liraya çıkarıldığını ifade eden Şevkin, “Bunun mantığını da anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi

SEKTÖRÜN ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Turizm sektöründen gelen önerileri de aktaran CHP'li Şevkin, "Turizm Bakanlığı’nın AR-GE çalışmaları ve aktif kullanıcı tanıtım portalı var mı? Personel eğitimi ve dil eğitimine ilişkin çalışma var mı? Bakanlık, yurtdışı festival ve ‘workshop’ları ülkelerin özelliğine göre yapıyor mu? Çevre konusunda yerel yönetimlerle ilgili iş birliği var mı?” sorularına yanıt verilmesini istedi.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları