loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Sümer: Adana toprakları kurak çöllere dönüştürüldü

CHP'li Sümer: Adana toprakları kurak çöllere dönüştürüldü
Tarih: 18.07.2021 - 09:38
Kategori: Siyaset

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Adana ve İlçelerinin sorunlarını Araştırma Önergesi vererek Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Meclis’te Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına konuşma gerçekleştiren Orhan Sümer, Adana ve İlçelerinin sorunlarını tek tek sıraladı. Orhan Sümer, “Son 19 yılın üvey evladı Adana” dedi

BEREKET FIŞKIRAN ADANA TOPRAKLARI KURAK ÇÖLLERE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Orhan Sümer, “Çukurova bölgesinin incisi, tarımın başkenti, mert insanların diyarı, fakat son 19 yılın üvey evladı, filmlere, romanlara, festivallere konu olan, şairleri, yazarları, edebiyatçıları, müzisyenleri, sinemacıları, bilim insanlarını yetiştiren, acının, sevincin, mutluluğun, Anadolu hoşgörüsüyle harmanlandığı, tarımın başkenti ünvanıyla anılan Adana; Ne yazık ki artık; İşsizlikle, uyuşturucu kullanımıyla, sığınmacı sorunuyla, elektrik kesintileriyle, kapanan fabrikalarıyla, intihar eden küçük esnaflarıyla, tarım arazilerinin boş kalmasıyla anılır hale geldi. Bereket fışkıran toprakları AKP iktidarı kurak çöllere çevirdi” dedi.

ADANA VE İLÇERİ SORUNLAR:A ÇÖZÜM BEKLİYOR

Orhan Sümer'in açıklamaarı şöyle:

“Seyhan’da işsizlik ve göç sorunu var. Gençler kendi memleketlerinden kaçmaya başladı. Sığınmacı ve Göçmen sorunu Seyhan’da çözülmezse çok daha büyük sorunlar ortaya çıkacak. Seyhanlı çiftçilerimiz Devlet Su İşlerinin sulama kanallarında su kesintisi yapmasından dert yanıyor. Çiftçinin ürünü su kesintileriyle tarlasında yanıyor. Yüreğir’de 1896 yılından beri Adanalılara hizmet eden Yüreğir Devlet Hastanesi 2013 yılında yıkıldı. 8 senedir Hastanenin yapılmasını bekliyoruz. Reklam Panolarına Hastane fotoğrafı yapıştırmaktan başka bir şey yapılmadı. Yüreğir - Karataş Yolu Hala Bitirilmeyi Bekliyor. Doğankent, Solaklı, Yunusoğlu Bölgelerimizde bitmeyen elektrik kesintileri ve alt yapı sorunları yaşanıyor. Yine bu bölgelerimizde su kanalları çöplük alanına dönmüş durumda. Devlet Su İşlerine defalarca şikayet edilmesine rağmen gereken önlemler alınmıyor. Sarıçam’da Çiftçiler yaşam savaşı veriyor. Soğandan, patatesten büyük zarar eden çiftçilerimiz, ayçiçeği fiyatlarının halen açıklanmış olmasından ötürü zor duruma düşüyor. Üreticiler ürünlerini satamıyor. Toprak Mahsülleri Ofisi dertlerine derman olmuyor. Kozan’da Kuyubeyli Bölgesinde 23 Ağustos 2020’de yangın çıkmış, civar köylere büyük zarar vermişti. Yangında evleri hasar gören, Hayvanları telef olan vatandaşlarımız hâlâ kendilerine verilen sözlerin tutulmasını, zararlarının karşılanmasını bekliyor. Karataş’ta Karagöçer Köprüsü 15 köyü birbirine bağlıyordu. Devlet Su İşleri Müdürlüğü köprüyü kapattı. Yenisini yapacaklarını söylediler ancak aylar oldu köprünün temeli bile atılmadı. Karataş Limanına yapılacak yatırımla ilgili tek bir çivi çakılmamışken, Vatandaşın kullandığı Karataş Plajı ise özelleştirme kapsamına alındı. Tufanbeyli’de Adana – Tufanbeyli arasındaki yol yıllardır tamamlanmayı bekliyor. 15 yıl önce yol yapımında kullanılacak menfezler çürüdü, yol yapımı bitmedi. Feke yolunda 4 yıl önce heyelan gerçekleşti. Yolun Bir tarafı trafiğe kapandı. Bugün hâlâ heyâlan kalıntıları orada duruyor. Karayolları görmezden geliyor. Saimbeyli’de İktidar neredeyse ilçeyi kapatacak. Adliye Binası taşındı. Maliye Binası taşındı. Askerlik Şubesinde bir kişi çalışıyor. Şimdi Cezaevi de taşınıyor. Tek bir iktidar yetkilisi bölgede yaşayan vatandaşlarımız ne düşünüyor diye sormuyor. İmamoğlu İlçemizde maalesef bir çok tarım arazisi çiftçilerimizin borçları nedeniyle haciz edilmiş durumda. Pozantı’da ve İmamoğlu İlçelerimizde Çukurova Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tercih ederek ilçeye gelen öğrencilerin barınmalarını sağlayacak yeterli sayıda devlet yurdu bulunmuyor. Karaisalı’da Elektrik sorunu bitmek bilmiyor. Kızıldağ Yaylası’nda Köylülerimiz 1 yıldan fazla bir süredir elektrik bağlantısının kurulmasını bekliyor. Alt Yapı Sistemleri yetersiz olduğu için yüzlerce öğrencimiz EBA Sistemini kullanamadı. Yine Karaisalı’da bulunan Nergizlik Barajı çiftçilerimiz için hayati konumda. Ancak defalarca talepte bulunulmasına rağmen barajın sulama kanallarının kapalı sisteme geçirilmesi gerçekleştirilmiyor."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları