loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Sümer, 'AKP tarımda ne yerli ne millidir; Buğdayda 8. Arpada da 9. ithal ihalesini yaptı'

CHP'li Sümer, 'AKP tarımda ne yerli ne millidir; Buğdayda 8. Arpada da 9. ithal ihalesini yaptı'
Tarih: 16.01.2022 - 19:20
Kategori: Siyaset

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Çiftçinin tarlasının artan maliyetler yüzünden boş kaldığı günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yeni ithal ürün ihalelerinin açılmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

CHP Adana Milletvekili; “Buğdayın keşfedildiği, bir avuç tohum ekseniz arpa yetişecek topraklarda bu ürülerin ithalatı yapılıyor. Yazıktır, günahtır. Yerli çiftçisine bu kadar sırt çeviren başka bir iktidar yok."

BUĞDAYDA 8, ARPADA 9’UNCU İTHAL İHALE

Orhan Sümer, “Toprak Mahsulleri Ofisi, 18 Ocak 2022’de 335 bin ton ekmeklik buğday ithalat ihalesi açtı. Ofis’in 2021-2022 sezonunda buğday ithalatı için 8. ithalat ihalesi olacak. Yine Toprak Mahsülleri Ofisi 20 Ocak tarihinde 9’uncu kez Arpa ihalesi açıyor. İhale kapsamında ithal edilecek ekmeklik buğdayın teslim tarihi 10 Şubat ile 10 Mart 2022 tarihleri olarak açıklandı.Defalarca dile getirdik. Yurtdışından getirilen ürünlerin ne çiftçimize ne de piyasaya bir faydası yok. Bu tür durumlarda sadece tek el olan satıcılar kazanıyor. Çiftçiye verilmesi gereken destek ne yazık ki yurtdışı alımlarına aktarılıyor” dedi.

AKP, TARIM POLİTİKALARINDA YERLİ VE MİLLİ DEĞİL

Orhan Sümer, “Buğdayın keşfedildiği, bir avuç tohum ekseniz arpa yetişecek topraklarda bu ürülerin ithalatı yapılıyor. Yazıktır, günahtır. Yerli çiftçisine bu kadar sırt çeviren başka bir iktidar yok. Defalarca dile getirmemize rağmen iktidar alışkanlıklarından vazgeçmiyor. Ancak Saray iktidarının görüşü ne yazık ki değişmiyor. Uygulanan politikalardan anlaşıldığı kadar şu çok nettir ki AKP İktidarı tarım politikalarında yerli ve milli değildir” dedi.

EKİLMEYEN TOPRAKLARIN, ÇİFTÇİNİN AHININ SORUMLUSU İKTİDAR

Orhan Sümer, “Yüz ölçümü olarak asla kıyas kabul edemeyeceğimiz Avrupa ülkeleri, Türkiye’den dafa fazla tarım ürünü üretip ihracat yapıyor. Saray iktidarı ise çiftçiyi destekleme yerine köstek oluyor, ithalata yöneltiyor. Son senede üç Trakya büyüklüğünde tarım arazisi ekilmez duruma geldi. Çiftçiye gübreyi bedava verin, borçlarını yapılandırın, karşılıksız doğrudan destek verin dedikçe iktidarın kulakları duymaz oluyor. Bu durum temel gıda ürünlerinin her geçen gün pahalılaşması olarak vatandaşa geri dönüyor. Her şey kabul edilebilir ancak ithal tarımın desteklenmesi asla kabul edilemez” dedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları