loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Sümer: Devletin işi manavcılık değil, milletin ucuz ürüne erişebilmesini sağlamak

CHP'li Sümer: Devletin işi manavcılık değil, milletin ucuz ürüne erişebilmesini sağlamak
Tarih: 13.10.2021 - 12:19
Kategori: Siyaset

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Tarım Kredi Marketlerindeki bazı ürünlerin zincir marketlerde daha ucuz olduğunun ortaya çıkması üzerine konuyla ilgili Tarım Bakanlığı'nın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Orhan Sümer, “Devletin işi manavcılık değil. Milletin ucuz ürüne erişebilmesini sağlamak” dedi

TARIM KREDİ MARKETİ AÇINCA DEĞİL İKTİDAR DEĞİŞİNCE FİYATLAR DÜŞECEK

Orhan Sümer, “Yanlış tarım politikaları, tarımsal üretimdeki yüksek maliyetler, girdi fiyatlarındaki önlenemez yükseliş, dışa bağımlılık, döviz kurundaki artış, taşıma-lojistik maliyetleri, hem girdi hem de tarım ve gıda ürünleri ithalatı, finansman sorunu nedeniyle tarım ve gıda fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı alış veriş sonrasında Tarım Kredi Marketlerindeki fiyatlar için “Gayet Uygun” açıklamasının ardından yapılan araştırmada ayçiçeği yağının teneke kutuda 5 litresi Tarım Kredi’nin sanal marketinde 93 lira 70 kuruş, Migros ve benzeri zincir mağazalarda 70 lira 95 kuruş olduğu, Tarım Kredi Marketinin 23 lira daha pahalı olduğu ortaya çıkmıştır. Maliyetler narket açınca değil iktidar değişince düşecek” ifadelerini kullandı. 

TANZİM SATIŞ ÇADIRLARI – TARIM KREDİ MARKETLERİ İKTİDARIN ÇÖKÜŞ BELGESİDİR

Orhan Sümer, “Tarım Kredi Kooperatifleri marketleri ile gıda fiyatlarının düşürülmesi ilk kez gündeme gelmiyor. Daha önce de Sayın Cumhurbaşkanı sayısı 197 olan Tarım Kredi’ye ait market sayısının 500’e çıkarılması talimatı vermişti. Çiftçiden alınan ürünler doğrudan tüketiciye satılacak, hem çiftçi hem de vatandaş kazanacaktı. 500 marketle gıda fiyatlarının düşürüleceği iddia edilmişti. Ama düşmedi. Yine yerel seçimlerden önce Tanzim Satış Çadırları kurulmuştu. Fiyatlar düşmek yerine daha da yukarı çıktı. Bir iktidar vatandaşı daha ucuza sebze meyve alabilsin diye manavcılık işine el atıyorsa orada iktidar ömrünü tamamlamış, memleketi batırmış demektir” dedi

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları