loading
close
SON DAKİKALAR

Çiftçilerin devletten alacakları 177 milyara dayandı

Çiftçilerin devletten alacakları 177 milyara dayandı
Tarih: 01.03.2020 - 14:07
Kategori: Ekonomi

Çiftçilerin devletten destekleme prim alacağı 177 milyar liraya ulaştı.

 

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut TBMM'de yaptığı açıklamada, Türkiye'de ürün güvenliği ve güvenli üründen söz etmenin mümkün olmadığını da savunarak ‘'Sanayiden tarıma ve gıdaya kadar her alanda, ürün güvenliğimizi Allah'a emanet bir durumda'' dedi. Barut, uygulanan yanlış tarım politikalarıyla Türkiye'nin ithalat cennetine çevrildiğini öne sürdü.

Sözcü'nün haberine göre; Barut, şöyle devam etti:

“2006'da çıkarılan Tarım Kanunu'na göre, gayrisafi milli hasılanın yüzde 1'i tarıma destek olarak ayrılırdı. Ancak o günden bugüne bu oran tam uygulanmadı, yüzde yarım ve altında verildi. Bugüne kadar çiftçinin yaklaşık 318 milyar destekleme alacağı olup bu rakamın sadece 141 milyar lirası ödendi. 177 milyar lirası verilmedi. Bu parayı kimler nasıl ve nerelere kullandı ? Neden üreticinin parasını vermiyorsunuz?''

GİRDİ MALİYETİ 10 KAT ARTTI
Üreticilerin mazot, gübre, yem, ilaç, elektrik, sulama gibi temel girdilerinin, 2002 yılından bu yana 8-10 kat arttığını da belirten CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Ancak çiftçinin ürünü artmadığı gibi, yerinde saydı. Çiftçi borç batağına saplandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez tarım ekim alanları 20 milyon hektarın altına düştü'' dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları