loading
close
SON DAKİKALAR

Çocuk gelinler son 5 yılda 84 bin 462 doğum yaptı

Çocuk gelinler son 5 yılda 84 bin 462 doğum yaptı
Tarih: 11.07.2019 - 12:19
Kategori: Yurt

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 'çocuk gelinler'i Meclis gündemine taşıdı. Emir, TÜİK verilerine göre ülkemizde kız çocuklarının son 5 yılda yaptığı doğum sayısının 84 bin 462 olduğunu söyledi.

Erken yaşta evliliklerin, az gelişmiş veya Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak görüldüğünü belirten Murat Emir, bunun çocuk hakları açısından bakıldığında hem erkek hem de kız çocuklar için bir ihlal olduğunu, erken yaşta yapılan evliliklerin kadınların toplumda zaten 'eşitsiz' olan konumunu pekiştirdiğini ifade etti.

Erken yaşta yapılan evliliğin Anayasa’ya da aykırı olduğunu belirten Emir, TÜİK verilerine göre ülkemizde kız çocuklarının son 5 yılda yaptığı doğum sayısının, 84 bin 462 olduğunu söyledi.

Meclis’te bir komisyon kurulması ve konunun tüm yönleriyle araştırılması için önerge veren Emir, özellikle Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde evlilik yaşının 11’e kadar düştüğünü, TÜİK’e göre; son 10 yılda 16-17 yaş grubunda toplam 381 bin 418 kız çocuğunun evlendiğini belirtti.

Eğitimsizlik, ekonomik gerekçeler, töre, aşiret gibi toplumsal faktörler, gelenekler, görenekler, aile içi şiddet, toplum baskısı, mülkiyet unsuru, taciz ve tecavüze uğrama gibi sebeplerle çocukların erken yaşta evlendirildiğini ifade eden CHP Milletvekili Murat Emir, “Erken yaşta veya zorla evlendirilen kız çocukları, aile içi şiddete ve cinsel istismara karşı savunmasızdır” dedi.

Emir, ülkemizde 'çocuk gelinler' olgusunun, erken evliliklerin nedenlerinin ve sonuçlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin tespiti amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları