loading
close
SON DAKİKALAR

Çocuklar cezaevlerinde uyutularak büyüyor

Çocuklar cezaevlerinde uyutularak büyüyor
Tarih: 28.06.2017 - 12:33
Kategori: Kadın

Kadın Ceza İnfaz Kurumlarında mahkum annelerin koğuşta rahatsız olan çocukları için uyutucu şurup ve hap talep ettikleri, görevli gardiyanların da bu talebi olumlu karşıladıkları iddia edildi.

Aydınlık’ın haberine göre, Türkiye’de anneleriyle birlikte hapishanelerde yaşamak zorunda kalan çocuk sayısı resmi verilere göre 560. Annelerinin işlediği suçlar nedeniyle mahkum olan çocuklar, dört duvar arasında sıkışarak büyüyor. Cezaevlerinde çocuklarıyla kalan mahkûm annelerin çoğu yabancı uyruklu. Türk mahkumlar ise çocuklarını daha çok birinci dereceden akrabalarının yanına gönderiyor. Gelişim dönemi olarak bilinen 0-6 yaş arasındaki çocuklar, suçlu kadınlarla yan yana büyümek zorunda.

Aydınlık’a konuşan eski bir cezaevi sağlık çalışanı, mahkum annelerin koğuşta huzursuz olan çocukları için uyutucu şurup ve hap talep ettiklerini, görevli gardiyanların da bu talebi olumlu karşıladıklarını anlattı.

“KOŞULLAR ÇOCUK İÇİN AĞIR”

İsminin açıklanmasını istemeyen eski cezaevi sağlık çalışanının verdiği bilgiler şöyle: Çocuklar 6 yaşına kadar anneyle kalabiliyor. Yaşı dolan çocuk, akrabası olmaması durumunda Çocuk Esirgeme Kurumlarına yerleştiriliyor. Cezaevi şartları çocuklar için ağır koşullar içeriyor. Ancak, cezaevindeki kötü koşullarda büyümenin dışında, en büyük sorun mahkûm anneler. Hırsızlık, uyuşturucu satmak ya da kullanmak gibi suçlardan içeride olan annelerin psikolojik durumu ve anneliğe olan bakış açısı da önemli etkenlerden.

“İLAÇ TEKLİFLERİ REDDEDİLMELİ”

Toplumda varolan bakış açısı ‘anne çocukla ayrılmamalı’ yönünde. Ancak, cezaevi koğuşları çocuk için yetersiz. Son dönemde cezaevi içlerine kreşler açıldı. Bu kreşler birçok şeyi düzeltme yetisine sahip. Ama yeterli değil. Kreşteki öğretmenler profesyonel değiller. Genelde bakıcı olarak tabir ettiğimiz kimseler. Bazı mahkûm kadınların, en büyük talebi çocukları için uyutucu şuruplar. Koğuşlar küçük ve kalabalık. Koğuşta bir çocuk dahi olsa gece gündüz ağlayarak, diğer mahkûmların rahatsız olmasına neden olabiliyor. Anne çareyi çocuğu uyutacak ilaçlar vermekte buluyor ve bunu talep ediyor. Bu ilaçlar, bağımlılık yapma etkisinde. Alışılması durumunda bırakılması zor olur. Asla verilmemesi gerekiyor. Yazılmadığı takdirde de tepkilerle karşılaşmak mümkün. Özellikle gardiyanlar... Çünkü koğuşta yaşanan rahatsızlıklar onların da huzursuz olmasına neden oluyor.

Çocuğu annesinden koruduğumuz zamanlar var. Anne için birçok sorun var. Çocuk için ayrı yatak yok. Anneyle uyuyor. Yabancı tutuklu ve mahkûmlar Türkçe bilmiyor. Hem cezaevi içinde hem de koğuşlarda ilişki kurma sıkıntısı doğuyor.

“ANNE TERCİHİNİ YAPMALI”

Mevzuatta uyuşturucu gibi suçlardan hapiste olan kadınların çocuklara devlet tarafından el konulmasına yönelik yaptırımlar gelmeli. Böylece hem anne suç işlerken iki kez düşünecek hem çocuk devlet korumasına girecek. Buna rağmen anne suç işleyecekse, zaten çocuğunu değil, uyuşturucuyu tercih etmiş olur. Kararı anne veriyor.

“HAPSE GERİ DÖNMEK İSTİYORLAR”

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin annesiyle beraber cezaevlerinde kalan çocuklarla ilgili hazırladığı raporda, Adalet Bakanlığı’nın konuyla ilgili verileri yer almıştı. Raporda, 2017 yılı Nisan ayı itibariyle 171’i tutuklu, 345’i hükümlü olmak üzere 516 kadının ceza ve infaz kurumlarında çocuğuyla kaldığı belirtildi. Raporda, 0-6 yaş grubundaki 291’inin erkek, 269’unun kız. Raporda, 560 çocuktan 100’ünün açık havayı görebildiği ifade edilerek, şöyle denildi: “Anneleriyle 6 yaşına kadar hapiste büyümek zorunda kalan çocukların, dış dünyayla tanıştıklarında korkmasına, uyum sorunu yaşamasına ve hapse geri dönmek istediklerine şahit olduk. Devlet illa küçük çocuklu kadınları hapsedeceğim diyorsa bebeğin fizyolojik ve zihinsel gelişimini sağlıklı şekilde tamamlayacağı bir ortam oluşturmalı. Çocuğun babasıyla uzun sürelerle annenin de var olacağı açık görüş imkanı sağlanmalı hatta bu durum hapishane dışında da yaratılmalı.”

DOĞUM PARASI İÇİN SUÇ İŞLEMEK

Eski cezaevi sağlık çalışanı tanık olduğu trajik bir hikayeyi şöyle anlattı: Mesela bir kadın, parası olmadığı için suç işleme yoluna gitmiş. Doğum yapacak, bebek sezeryanla doğmak zorunda, para yok. Doğuma az bir zaman kala bir dükkanın camını kırıyor. Dükkanın önünde bekliyor. Polis alıp götürüyor. Mahkemeye kadar tutuklu kalması isteniyor. Mahkeme olana kadar kadın doğum yapmış oluyor. Böylece para sıkıntısından kurtuluyor. İlk duruşmaya da kucağında bebeğiyle çıkıyor. Bir şey çalmadığı anlaşılıyor ve serbest bırakılıyor.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları