loading
close
SON DAKİKALAR

Çorlu Tren Katliamı davasının 12. duruşması görüldü

Çorlu Tren Katliamı davasının 12. duruşması görüldü
Tarih: 11.01.2023 - 11:12
Kategori: Gündem

Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de meydana gelen 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren katliamına ilişkin 13 sanıklı davanın 12. duruşması görüldü.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de meydana gelen 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren katliamına ilişkin 13 sanıklı davanın 12. duruşması başladı. Aileler, dava öncesinde Çorlu Santral’den başlayarak, “Adalet istiyoruz” yazılı pankartla ve “Gün gelecek, devran dönecek. Katiller halka hesap verecek” sloganlarıyla duruşmanın yapılacağı salona kadar yürüdü.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018'de meydana gelen, 7'si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300'den fazla kişinin de yaralandığı tren kazasına ilişkin yargılamanın 12. duruşması, 11 Ocak 2023 Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Duruşma öncesinde aileler, Çorlu Santral önünde bir araya gelerek duruşmanın yapılacağı Çorlu Halk Eğitim Merkezi'ne kadar yürüyüş yaptı.

Aileler, yürüyüş sırasında, katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin yer aldığı “Adalet istiyoruz” yazılı pankartla “Hak, hukuk, adalet; kaza değil, cinayet”, “Çorlu'nun hesabı sorulacak” ve “Gün gelecek, devran dönecek. Katiller halka hesap verecek” sloganları attı. Duruşmanın yapılacağı yere ulaşan aileler, katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerini okuyarak hep bir ağızdan “Burada” dedi.

‘BAĞIMSIZ DAVRANMAYANLARA DA HESABINI SORACAĞIZ’

Katliamda oğlu Oğuz Arda Sel ile eski eşi Hakan Sel'i kaybeden Mısra Öz, mahkeme salonu önünde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu'nun tutuklanıp ardından tahliye edilmesine tepki gösterdi. Öz, şunları söyledi:

“Biz evlatlarımızı 5 yıldır toprağın altından seviyoruz. Biz her duruşmada katillerin pankartlarını, isimlerini ellerimizde taşıyoruz. Gerçek sorumluların, sorumluluğunu bilmeyerek iş yapanların neticesinde evlatlarımızı kaybettik. Vazgeçmeyeceğiz davamızdan. Adalet bir gün herkese lazım olacak. Hatta bu kararları vermeyip 5 yıldır adalet peşinde bizleri koşturanların da ihtiyacı olacak. Biz katillere de yargı adına bağımsız davranmayanlara da hesabını soracağız. Evlatlarımız, bizim evlatlarımız. Eğer bugün buradaysak yarın sizin evlatlarınız mezarda olmasın diye tüm çabamız. Katiller hesap vermedikçe biz sevdiklerimizi, sizler sevdiklerinizi kaybetmeye devam edeceksiniz. Bugün Mümin Karasu içeride bütün sanıkların işaret ettiği asıl kişi Mümin Karasu, 5 yılın sonunda ilk defa yargının karşısında hesap verecek. Gerçek sorumluları korumaktan vazgeçene kadar biz burada olacağız.”

ZELİHA BİLGİN: ADALETİ UYANDIRACAĞIZ

Katliamda kardeşlerini, yeğenini ve kızını kaybeden Zeliha Bilgin de “Adalet uyuyor. Adalet uymaya devam ediyor ama bizler burada olduğumuz sürece adaleti uyandıracağız. Bir gün bu haklı davamızda haklı çıkacağız. Yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz” diye konuştu.

AİLELERDEN SANIKLARA TEPKİ: AYNI ACILARI YAŞAMADAN ÖLMEYİN

Zeliha Bilgin, duruşmanın yapılacağı konferans salonuna girdiğinde, kızının o gün üzerinde parçalanan pantolonunu kaldırıp sanıklara göstererek “Ben bunun için mücadele veriyorum. 5 sene oldu. Aynı acıları yaşamadan ölmeyin inşallah. Ne bana hesap verebileceksiniz ne adalete ne de Allah'a. Allah aynısını size de yaşatsın, 5 yıldır dua ediyorum. Evlatlarınıza hasret kalın” dedi.

Duruşma, sanık ve katılan yoklamasıyla başladı. Duruşmaya şikayetçi taraf ile sanık ve avukatları katıldı. 

“İnsan öldürdüğünüzün farkında değilsiniz”

Daha sonra aileler konuştu. Kazada oğlu Eren Şahin’i kaybeden Hüseyin Şahin sanıklara şöyle seslendi: 

“Beş yıldır mahkemeden kaçıyorsunuz, madem bizi düşünüyorsunuz, evlerimiz arası iki adım, cenazemize niye gelmediniz? İnşallah sizler de çocuklarınızdan mahrum kalırsınız.”

Kaza hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in dedesi Mehmet Öz “Ben torunumu ikiye bölünmüş olarak buldum. İlk önce belden aşağısını kaza yerinde buldum, üstünü hastanede buldum, gözleri açık. Siz neden bahsediyorsunuz, buraya gelmiş hikaye anlatıyorsunuz” diye konuştu.

Mısra Öz ise “İki gün önce oğlumun doğum günüydü, 14 yaşına girecekti. Mümin Karasu karşımızda ‘Ben aileleri anlıyorum’ dedi. Anlasaydı, beş yıldır susmazdı. Siz insan öldürdüğünüzün farkında değilsiniz” dedi.

Bir sonraki duruşma 21 Mart’ta

Çorlu tren katliamının 12’nci duruşması görüldü. Karar için ara verildiğinde sanık avukatı ailelerin üstüne yürüdü. Dava 21 Mart 2023'e ertelendi.

Sanıkların savunmaları ve avukatların sorularının ardından, duruşmaya saat 21.00’e kadar ara verildi. Ara esnasında adliye koridorunda gerginlik çıktı ve fenalaşan Zehra Bilgin’e sağlık ekipleri müdahale etti. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutuklu yargılanması talebini reddederken, bir sonraki duruşmanın tarihini 21 Mart olarak belirledi.

Kazada oğlu Oğuz Arda Sel ile eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz, duruşma sonrası şöyle konuştu: “Biz evlat koyduk toprağa ve bu evlatların hesabını sormadan hiçbir yere gitmeyeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı'ya gitmek için hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu tren, 8 Temmuz 2018'de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada 7'si çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 328 kişi de yaralandı. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazanın meydana gelmesinde kusurlu bulunan TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde müdür olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde çalışan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak' suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

9 GÖREVLİYE DAHA DAVA AÇILDI

Sanıkların tutuksuz yargılandığı dava sürürken, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı alınan yeni bilirkişi raporunun ardından soruşturmanın genişletilmesine karar verdi. Başsavcılık, kazanın meydana gelmesinde hava durumunun takip edilmemesi, hava durumunun takip edilememesi nedeniyle olumsuz hava koşullarında demir yolu hattının özel olarak muayene edilememesi, menfezin ve çevresindeki hat kesimin gerekli bakımlarının, temizliğinin, yabani otla mücadelesinin yapılmaması, kaza yeri menfezinin İstanbul istikametindeki büzün tıkalı olması nedeniyle, büze gelen yağmur suyunun aradaki kanal vasıtasıyla kaza menfezine yönelmesi sebeplerinin etkili olduğunu değerlendirdi.

Değerlendirmenin ardından başsavcılık; kazada sorumlulukları bulunduğunu anlaşılan, TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü'ndeki 9 görevli hakkında, 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve neden olmak' ve 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları