loading
close
SON DAKİKALAR

Çorlu tren katliamı davasının 20. duruşması 25 Nisan'da görülecek; Davada karar beleniyor!

Çorlu tren katliamı davasının 20. duruşması 25 Nisan'da görülecek; Davada karar beleniyor!
Tarih: 24.04.2024 - 16:10
Kategori: Gündem

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018'de meydana gelen, 7'si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 317 kişinin de yaralandığı tren kazasıya ilişkin davanın karar duruşması 25 Nisan 2024 Perşembe günü görülecek.

Çorlu Tren Katliamı Davası’nın 20. karar duruşması 25 Nisan 2024 saat 09:00’da Çorlu Halk Eğitim Merkezinde görülecek. Çorlu Tren Katliamı davasının Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 20. duruşması Çorlu Halk Eğitim Merkezinde 25 Nisan 2024 Perşembe Saat; 09.30'da görülecek.

Ailelerden Mısra Öz Çorlu Tren Katliamı Karar Duruşmasına Çağrı yaptı;

"Biz davamızın peşindeyiz.
Başka canlar yanmasın, başka aileler yok olmasın diye.
Sorumluluğu olan mevcut sanıkların “olası kast” üzerinden ceza alıp, tutuklandıklarını görmek istiyoruz.
25 canın hesabını birlikte soralım.
#CorluTrenKatliamı
#ÇorluİçinAdalet"

NE OLMUŞTU?

Çorlu Tren Katliamı davasının karar duruşması 29 Şubat 2024 Perşembe günü saat; 10.00'da Çorlu Halk Eğitim Merkezinde başladı. 7'si çocuk 25 yurttaşın hayatını kaybettiği katliamın yargılanması yedi yıldır devam ediyor.

Çorlu Tren Katliamı davasının Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 9. duruşması Halk Eğitim Merkezinde 29 Şubat 2024 Perşembe Saat; 09.30'da görülmeye başlandı. Aileler, siyasiler ve vatandaşlar her dava öncesi olduğu gibi saat: 09.00'da Santral durağından duruşmanın görüleceği Çorlu Halk Eğitim Merkezine yürüdü.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden kalkan Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018'de meydana gelen, 7'si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 317 kişinin de yaralandığı tren kazasıya ilişkin davanın 19. duruşması için aileler, avukatlar, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Milletvekilleri, Barolardan gelen temsilciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çok sayıda gazeteci, belediye başkanları ve adayları ile vatandaşlar solonu tıklım tıklım doldurdu. Mahkeme heyeti yerini aldı yoklama yapıldı ve heyetin mazeretli üyesi nedeniyle dava görüşülmeden hakim tarafından 25 Nisan 2024 Perşembe günü saat: 09.00'a ertelendi.

Aileler ve katılanlar karara itiraz edemeden heyet salonu terk etti.

Aileler bir süre salonda tepkilerini gösterdiler sonrasında mahkemenin yapıldığı bina önünde basın açıklaması yaptılar.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı'ya gitmek için hareket eden, 368 yolcu ve 6 personelin bulunduğu tren, 8 Temmuz 2018'de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada 7'si çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 317 kişi de yaralandı. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazanın meydana gelmesinde kusurlu bulunan TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde müdür olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde çalışan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak' suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden kalkan tren Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de vagonların devrilmesi nedeniyle meydana gelen kazada 7’si çocuk 25 kişi hayatını kaybetti ve 317 kişi de yaralandı. Kazanın üzerinden 5 yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen hala yargılanan 4 kişi dışında sorumlular yargı önüne çıkarılamadı. Çorlu’da 25 kişinin öldüğü tren kazası soruşturması genişletildi. Davada yargılanacak sanık sayısı 13'e yükseldi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları