loading
close
SON DAKİKALAR

Çorlu tren katliamı davasının 9. duruşması görüldü; dava 25 Mayıs'a ertelendi

Çorlu tren katliamı davasının 9. duruşması görüldü; dava 25 Mayıs'a ertelendi
Tarih: 25.01.2022 - 12:03
Kategori: Gündem

Çorlu tren katliamı davasının 9. duruşması olum hava şartları nedeniyle ailelerin ve avukatların katılımı olmadan bugün görüldü. Dava ertelendi. Davanın 10. duruşması 25 Mayıs 2022 Saat: 9.30'da Çorlu Halk Eğitim Merkezinde görülecek.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 340 kişinin yaralandığı tren faciasına ilişkin haklarında kamu davası açılan 4 sanığın yargılandığı davanın 9. duruşması bugün duruşması Çorlu Halk Eğitim Merkezinde görüldü.Türkiye'yi saran kötü hava şartları nedeniyle davaya ailer ve avukatlar katılamadı.

Kazada oğlu Oğuz Arda Sel ve eşini kaybeden Mısra Öz sosyal medya hesabından dava hakkında açıklama yaptı;

"25 insanın ölümüne sebep olan ihmaller, bu kişilerin sorumluluğunda olan kurumda gerçekleşti.

4 yıldır şu dört adamı yargılamaktan kaçınanlar, davanın 10. Duruşmasını 25 Mayıs 2022 tarihine attı.
Sorumlular ortada!
Adalet nerde!?

Çorlu’nun dava dosyası 3 yıldır Savcı Galip Özkurşun’un elinde tam 9 duruşma geçirdi. Gerçek sorumlular resmen yargıdan kaçırıldı! Yeni savcıda kaç yıl geçiririz bilmiyorum. Ama artık tahammülümüz yok! Katiller ortada! Gereği yapılsın!

Binali Yıldırım’dan başlar bu sorumluluklar. Katliam yaşandığında ulaştırma bakanı olan Ahmet Arslan, Genel Müdür İsa Apaydın ve Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun ile devam eder. 7’si çocuk 25 insan bu kişilerin liyakatsızlığı, para hırsı uğruna ölmüştür.

1 gecede bir gazeteciyi evinden alan yargı sistemi,7’si çocuk 25 insanın katillerini 3 yıldır adalet karşısına getiremiyor! Bu ülkenin Cumhurbaşkanı kadar, milleti de değerli! Adalet herkese eşit olmalı! Ne ölüye ne diriye sahip çıkıyorlar!" dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, katıldığı davadan paylaşım yaptı; "ADALET YİNE ÖTELENDİ. Çorlu Tren Katliamı'nın Halk Eğitim Merkezi'ndeki 9. Duruşması, bugün 25 05 2022 saat 9.30'da yine yapılamadı, ertelendi. Her ne pahasına olursa olsun, her ne yaparlarsa yapsınlar; 25 canımızın hesabını sormaktan vazgeçmeyeceğiz. #CorluTrenKatliamı"

Davanın avukatları dava hakkında yaptığı açıklamada;

"Çorlu Tren Katliamı dosyasının bugün görülen duruşmasına kötü hava şartlarından kaynaklı ulaşım imkansızlığı sebebi ile @TrenKatliami aileleri ve avukatları olarak yoğun katılım sağlayamadık. Duruşmayı Tekirdağ Barosundan meslektaşlarımız takip etti.

Yargılanan 4 sanığın yanı sıra katliamda sorumluluğu olan üst düzey yetkililerin belirlenmesi için yürütülmekte olan bir soruşturma var. Soruşturmanın artık hızla neticelenmesi ve tüm sorumluların yargılanması talebimiz yinelendi.

Meslektaşlarımız, savcılığın mütalaasında soruşturma dosyasının akıbetinin sorulmasını talep ettiğini bildirdi. Duruşmaya ara kararların kurulması için ara verilmiş.

Duruşma 25 Mayıs 2022, saat 09.30’a bırakıldı. - Katliamdan sorumluluğu olan üst düzey yöneticiler hakkındaki savcılık dosyasının sonuçlanmasının beklenmesine; dosyanın tamamlanması ve dava açılması halinde açılacak davanın bu dava ile birleştirilmesi işlemlerinin yapılmasına,

Daha önce alınan raporlarda, tüm sorumluların tespitini yapmaktan kaçınan bilirkişiler hakkında yürütülen soruşturma dosyasının akıbetinin sorulmasına,

Yargılanan sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verildi." denildi.

9. duruşma 25 Ocak'ta görülecek

Mahkeme Tefrik edilen soruşturmaların akıbetinin ve son yapılan işlemlerin sorulmasına, yeni keşif talebi ve bir kısım TCDD yöneticilerinin tanık olarak dinlenilmesi taleplerinin soruşturma akıbetlerinin sorulmasından sonra yeniden değerlendirilmesine, Cumhuriyet Savcısı hakkında yapılan suç duyurusu talebinin Çorlu Cumhuriyet Baş Savcılığı Bakanlık Muhasebe Bürosuna bildirilmesine, mevcut adli kontrollerin devamına ve bir sonraki duruşmanın 25 Ocak tarihine ertelenmesine karar verilmişti

8. duruşmada neler oldu

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 340 kişinin yaralandığı tren faciasına ilişkin haklarında kamu davası açılan 4 sanığın yargılandığı dava en son 8'inci duruşması görülmüştü. Savcı Galip Özkurşun hakkında suç duyurusunda bulunma talebi kabul edilmişti. 

Duruşmaya, tutuksuz sanıklar Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı. Başka bir ile tayini çıkan Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt duruşmaya katılmadı, avukatı duruşmada yer aldı.

Duruşmada savcı, bilirkişiler hakkında yürütülen soruşturmanın ve TCDD 1. Bölge müdürü ve üst düzey yöneticileri hakkında yürütülen dosyanın akıbetinin sorulmasını, yeniden keşif yapılması talebinin daha sonra değerlendirilmesini ve eksikliklerin giderilmesini talep etti. Sanıklara olası kastla insan öldürme suçundan ek savunma verildi.

"SUÇLULAR NEDEN GETİRİLMİYOR"

Duruşmada konuşan Oğuz Arda Sel’in dedesi Mehmet Öz, “Savcılık, TCDD ile ticari ilişkileri olan bilirkişilerin raporlar hazırlamasına göz yumdu. Mahkeme ise buna ses çıkarmadı. Üç yıldır mahkeme kapılarındayız fakat suçlu olan kimseyi buraya getirmediniz” dedi.

Bihter Bilgin annesi Zeliha Bilgin, “3 yıldır sağ taraf neden boş? Suçlular neden gelmiyor. Buradan birisine hakaret etsek hemen mahkemede yargılanır hüküm giyeriz. Ama üç yıldır 25 kişinin öldüğü davada suçlular yok. Bugün çocuğum okula gideceğine mezarlıkta” dedi.

Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz “Yargı yılınız hayırlı olsun. Nasılsınız diye sormak istiyorum mahkeme heyetine. Nasıl geçti tatiliniz? Bizim altı ayımız yine kötü geçti. Altı aydır bizim önümüze yine aynı 3-4 kişi getirildi. Tüm bunlardan sorumlu Binali Yıldırım yok burada. Heyetinizi ve savcınız katilleri koruyor” diye konuştu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları