loading
close
SON DAKİKALAR

Çorlu'daki tren faciasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen sorumlular hakkında hiçbir yasal işlem yapılmadı

Çorlu'daki tren faciasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen sorumlular hakkında hiçbir yasal işlem yapılmadı
Tarih: 12.09.2018 - 11:18
Kategori: Yurt

8 Temmuz'da Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin Çorlu'da raydan çıkarak devrilmesi sonrası 25 kişinin yaşamını yitirdiği facianın üzerinden iki ay geçti ancak kazada ihmali olanlar hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmadı.

Geçtiğimiz günlerde, faciada hayatını kaybeden 25 kişi için Çorlu Sarılar Mahallesi'nde anma etkinliği düzenlendi. Kazada hayatını kaybedenlerin ailelerinin de konuştuğu basın açıklamasında tren kazasındaki ihmallere dikkat çekilerek, sorumlular ve ihmale davetiye çıkaranlar hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmamasına tepki gösterildi.

Aileler, üzerinden 2 ay geçmesine rağmen kazanın bilirkişi raporunun hâlâ yayımlanmadığını dile getirerek, sorumlulara gereken cezanın verilmesi çağrısında bulundu.

"Duymamak, görmemek nereye kadar!"

Kazada kardeşi ile kızını kaybeden Zeliha Bilgin, "Bizler, ölenlerin yakınları olarak yaşanan olayın takipçisi olmaya devam ediyoruz. Olayın sorumluları kimlerse bulunarak, mutlaka gereken cezayı çekmeliler. Biz, aldığımız ilaçlar sayesinde ayakta kalabiliyoruz. Ölenleri asla unutmadık, asla da unutmayacağız" dedi.

Kazada eşi ve 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel'i yitiren Mısra Öz Sel, kazanın devlet yetkilileri tarafından ciddiye alınmamasına isyan etti. Sel, tepkisini "Çorlu tren kazası olduğundan bugüne kadar devletin hiçbir otoritesi bu olayı ciddiye almamıştır! Duymamak, görmemek nereye kadar! “Onların doları varsa bizim Allah’ımız” var! Aynı Allah benim de Allah’ım! Bu da geçer ya hu! diyip “Sultan Süleyman’a bile kalmadığını” hatırlatırım!!!" sözleriyle dile getirdi.

"Kimse arayıp sormadı"

Gazeteci Mustafa Hoş da, anma etkinliğinin ana akım medyada yer almamasına tepki göstererek, "Gazetelere bakıyorum yok. TV’lerde yok. Oysa Çorlu ölüm treni her yönüyle haber. İhmal var, görevi suistimal var. Yandaş firmayı kayırma ve suçu gizleme var. Ama haber olmuyor. Ailelerin bu çığlığı da mı vicdanlarınızı sızlatmadı?" diye sordu.

Hoş, "Çorlu ihmal treni sadece bir ihmal vudumduymazlık ve suçlunun korunması olayı değil. Neotürkiye’nin özeti. Terkedilmiş, yalnızlık ve çaresizlik çığlığıdır. Trenden sağ kurtulan diyor ki; “Kimse arayıp sormadı.” O kimse ülke işte. iktidarı, muhalefeti, medyası ile. Acı bir yüzleşme" dedi.

NE OLMUŞTU?

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan, içinde 362 yolcu ve 6 personel bulunan yolcu treni 8 Temmuz'da Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi’nde devrilmiş, 5 vagon raydan çıkmıştı. Kaza sonucunda 25 kişi hayatını kaybetmiş, 338 kişi yaralanmıştı.

Kazanın ardından Çorlu başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında trenin makinistleri Halil Altınkaya ile Suat Şahin tedbiren gözaltına alınmış, ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı.

Kaza sonrasında ihmaller zinciri yaşandığı ortaya çıkan tren faciasıyla ilgili muhalefet partileri tarafından verilen araştırma önergesi de AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları