loading
close
SON DAKİKALAR

Cumartesi Anneleri 849. haftada Aydın Ay'ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri 849. haftada Aydın Ay'ın akıbetini sordu
Tarih: 03.07.2021 - 13:30
Kategori: Gündem

Cumartesi Anneleri 849. hafta eylemlerinde 28 yıl önce Batman’da kaybedilen Aydın Ay için adalet istedi

Cumartesi Anneleri, 849. haftada 10 Temmuz 1993'te Batman'daki evinden sigara almak için çıkan ancak bir daha geri dönmeyen Aydın Ay için adalet istedi.

Haftanın açıklamasını yapan Leman Yurtsever, devlet yetkililerine seslendi ve "tüm kayıplar için etkin bir soruşturma talep" etti.

"Darp edilerek araca bindirildi"

Yurtsever, Aydın'ın kaybedilişini ve ardıından gelişen sürece dair şöyle dedi: 

"27 yaşındaki Aydın Ay, ailesi ile birlikte Batman'da yaşıyordu. İnşaat işçisi olan Ay, aynı zamanda Halkın Emek Partisi (HEP) Batman İl Örgütü üyesiydi. 

"Sigara almak için çıktığı eve geri dönmedi. Görgü tanıklarının anlatıma göre Ay, sivil giyimli, silahlı kişiler tarafından darp edilerek bir araca bindirildi.

"10 gün boyunca yiyecek götürdü"

"Anne Raziye Ay, oğlunun kimliği ve biraz yiyecek ile üç gün sonra Batman Emniyet Müdürlüğü'ne gitti, yanında getirdiklerini görevlilere teslim etti. Anne Ay 10 gün boyunca her gün oğluna giysi ve yiyecek götürdü.

"Ancak görevliler 10. gün orada Aydın Ay diye biri olmadığını söyleyerek anne Ay'a bir daha gelmemesini telkin ettiler.

"Takipsizlik kararı verildi"

"Ailenin yaptığı bütün yasal girişimler de sonuçsuz kaldı. Aile dosyayı canlandırmak için 2009 yılında Batman Cumhuriyet Savcılığı'na yeniden suç duyurusunda bulundu.

"Başvuru 2010 yılında takipsizlikle sonuçlandı. Takipsizlik kararına karşı 21 Mayıs 2010 tarihinde Midyat Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan itiraz da karşılık bulmadı.

"İşkenceye son verilmeli"

"Cumartesi Anneleri yaptığı açıklamada iktidara ve yargıya seslenerek 28 yıldır Ay ailesine yaşatılan işkenceye son verilmelidir.

"Aydın Ay'ın akıbetini açığa çıkartacak, onu kaybedenleri tespit ederek yargılanmalarını sağlayacak etkinlikte bir soruşturma ve kovuşturma faaliyeti yürütülmelidir, dedi."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları