loading
close
SON DAKİKALAR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Depreme hazır değilmişiz gibi bilgi kirliliği oluşturmak yanlış

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Depreme hazır değilmişiz gibi bilgi kirliliği oluşturmak yanlış
Tarih: 27.09.2019 - 18:50
Kategori: Gündem

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 5.8'lik İstanbul depremi hakkında açıklamalarda bulundu. Oktay, "İstanbul'da bilgi kirliliğinden dolayı tek bir vatandaşımızın burnu kanarsa, bilgi kirliliği oluşturanları affetmeyiz." ifadelerini kullandı.

Oktay'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

- Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesinden sonra ileriye dönük çalışmalarımızı fırsata çevirdik ve tüm kurumlarımızı görevlendirdik. Yaptığımız çalışmalarda şunu gördük; Türkiye'de olası bir depreme karşı yıllardır yaptığımız çalışmaların ne kadar sağlıklı olduğudur. Bu sistem dünyaya örnek bir sistemdir. Avrupa Birliği'de dahil dünyanın en entegre sistemini kurmuş bulunmaktayız.

-Tüm kurumlarımız bunu çalıştılar.  Sistemimiz dünyaya örnek bir sistem. Buradan, düğmeye basıldığı anda 28 çalışma grubu harekete geçecektir. Çalışma grupları arasında ilgili bakanlıklar ve AFAD telsiz sistemi oluşturuldu.  İlk deprem olduğunda arama kurtarmaya ihtiyacımız var. Arama kurtarmaya nerede ihtiyaç vardır, mahallelere kadar görevlendirilmiş ekiplerimiz var.

- Arama kurtarma ekipleri mahalle mahalle görevli. Ulaşım, havadan denizden karadan yapılacaktır.

- Organize Sanayi bölgeleri arama-kurtarma ekipleri kuracak.

- 28 alanda aklınıza gelebilecek her alanda defin de bunun içerisindedir yeni planlarımızı gözden geçirmiş durumdayız.

- İstanbul'da bilgi kirliliğinden dolayı tek bir vatandaşımızın burnu kanarsa, bilgi kirliliği oluşturanları affetmeyiz. Olmayan bir şeyi var gibi göstermek hiçbir şekilde etik değildir. İnsan üzerinden siyaset yaptırmayız.

-  Son derece samimi olarak tüm tarafları ilk andan itibaren davet ettik. Buna İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahildir. İBB Başkanı da akşam gelip çalışmalarda bulundu. Ardından bu vardır yoktur gibi bir konuyu tartışmak kadar saçma bir şey yoktur. Sabah da ayrı bir şekilde İmamoğlu davet edildi. Ama bakıyorsunuz sosyal medyada farklı şeyler yazılıyor. Bu kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Biz burada siyaset yapmıyoruz. İstanbul'daki vatandaşlarımızın hayatı söz konusu, onlar için çalışıyoruz.

- Barınma merkezlerimiz her şeyi ile hazır durumda.

- Kamu binaları yüzde 92 oranında güçlendirilmiş durumda.

- Biz yaptığımız tüm çalışmalarda hazırlıklarında ne kadar ciddi olduklarını bir kez daha gördük. Burada eksik konu bilinçlendirmekdir. Vatandaşlarımızın depremden önce ve sonrasında yapması gerekenleri dünden beri anlatıyoruz.

- Hazır değilmişiz gibi bilgi kirliliği oluşturmak yanlış.

 

 

 

Kaynak : Hürriyet

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları