loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

Darüşşafaka, Cumhuriyet’in 100. Yılında nesilleri buluşturdu

Darüşşafaka, Cumhuriyet’in 100. Yılında nesilleri buluşturdu
Tarih: 30.10.2023 - 12:16
Kategori: Eğitim

Türk eğitim tarihinin ilk sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Darüşşafaka Cemiyeti, Cumhuriyet'in 100. yılını tüm gün süren etkinliklerle, büyük bir coşkuyla kutladı.

Yaşamlarını Darüşşafaka Rezidanslarında sürdüren ve çoğu Cumhuriyetin ilk yıllarına şahitlik etmiş bağışçıları ile öğrencilerini Elite World Hotels & Resorts’un ev sahipliğinde buluşturan Darüşşafaka Cemiyeti, nesiller arasında köprü kurdu.

Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları, Darüşşafaka Cemiyeti'nin 160. yılı ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın 150. kuruluş yıl dönümüyle taçlandı.  Darüşşafaka Cemiyeti, Cumhuriyet'in 100. yılını sabah Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda tüm öğrencilerin katıldığı bir tören ve akşamında ise Elite World Grand İstanbul Küçükyalı’da gerçekleştirilen Darüşşafaka Rezidanslarında yaşayan bağışçılarıyla öğrencilerinin katıldığı bir etkinlikle kutladı. 

Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda tüm öğrencilerin katıldığı bir törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan coşkuyla söylenmesiyle başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında öğrenciler tarafından hazırlanan "Cumhuriyetin Kanatlarında Geçmişten Geleceğe" adlı performans coşkuyla izlendi. Öğrenci orkestrası, öğrencilerin sergilediği zeybek gösterisine eşlik ederken, duygulu anlar yaşandı. Darüşşafakalı öğrenciler geçmişten geleceğe uzanan Cumhuriyet tarihini canlı bir tablo haline getirerek izleyicilerin yüreklerine dokundu.

Darüşşafaka Ailesi, sabah gerçekleşen törenin ardından Cumhuriyet'in 100. yılını büyük bir aile olarak karşılamak üzere Elite World Hotels & Resorts'un ev sahipliğinde akşam bir araya geldi.  Etkinlikte yaşamlarını Darüşşafaka Rezidanslarında sürdüren, genç Cumhuriyetin yetiştirdiği ilk nesillerle yeni kuşakları buluşturdu. Darüşşafakalı öğrencilerle birlikte dans eden ve Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendiren bağışçılar, Cumhuriyet’in kurucu ruhunu bugüne taşıdı.

Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamanın büyük gururunu yaşadıklarını belirten Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, “Sabah, kampüsümüzde öğrencilerimizin muhteşem performanslarını izleyerek Cumhuriyet’in 100. yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Akşam da yine tüm Darüşşafaka ailesi olarak bir aradayız. Bu anlamlı gün, Cumhuriyet'in 100. yılını, Darüşşafaka Cemiyeti'nin 160. yılını ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın 150. kuruluş yıldönümünü bir araya getirerek tarihî bir birlikteliğe işaret ediyor. Köklü eğitim geleneğimizin ve Cumhuriyetimizin değerlerinin ne kadar güçlü bir birliktelik içinde olduğunu bugün bir kez daha gördük. Darüşşafaka olarak, gelecek nesillere bu mirası taşımaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

DARÜŞŞAFAKA HAKKINDA 

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olan Darüşşafaka Cemiyeti; annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim olanağı tanıyarak onların yaşamlarını değiştiriyor. “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana çalışan Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çağdaş koşullarda okumasını ve yükseköğrenimleri esnasında burs almasını sağladı. Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağı ilkesiyle hareket eden ve “eğitimle değişen yaşamlar” misyonunu benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların; Atatürk ilkelerine bağlı, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, öz güven sahibi ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor.  

Bugün Türkiye’nin dört bir yanından sınavla belirlenen 1000’e yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 8 yıl boyunca tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı dil ağırlıklı kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, sosyal ve kültürel anlamda da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor. 

2015 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) tarafından Özel Danışmanlık Statüsü’ne layık görülen Darüşşafaka Cemiyeti, yine Birleşmiş Milletler’in en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan UN Global Compact üyesidir. 2013 yılında kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti; 2021’de notunu 9,74’e ve 2022 yılındaysa 9,77’ye yükseltmiştir. 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları