loading
close
SON DAKİKALAR

Davutoğlu ve Babacan'dan ortak açıklama; 'partiler arası istişareler devam edecek, şu an toplum güven duymak istiyor'

Davutoğlu ve Babacan'dan ortak açıklama; 'partiler arası istişareler devam edecek, şu an toplum güven duymak istiyor'
Tarih: 26.01.2022 - 16:21
Kategori: Siyaset

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu genel merkezinde ağırladı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ağırladı.

 
Babacan’dan hükûmete afet yönetimi tepkisi: ‘Hükûmet particiliği bırakmalı’

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında

Davutoğlu şöyle konuştu:

"Biz muhalefet olarak bu yönetilememe karşısında ne yapacağımızı karşılıklı olarak konuşmak niyetindeyiz. Artık bu ahlaki sorumluluğumuz"

"Bu istişareler devam edecek, şu an toplum güven duymak istiyor. Bu görüşmeler devam edecek ülkemizin ve gençlerimizin geleceği konusunda hep beraber gerekli her türlü fedakarlığı göstererek adım atmaktan sorumluyuz. "

Siyasiler bir araya geliyorlarsa her şeyi konuşurlar. Muhalefetin hep beraber temel yaklaşımlar çerçevesinde görüşmeleri arttırması lazım. Fiilen, iktidar Türkiye'yi seçim ortamına soktu. Çünkü seçim ortamlarında Bahçeli ile Erdoğan'ın oluşturduğu iklim belli. Bir sabah kalktığımızda, Sayın Bahçeli'nin 2002 ve 2018'de yaptığı gibi "Ülkeyi seçime götürüyoruz" sürprizi karşısında hazırlıksız yakalanmanın doğru olmadığı kanaatindeyim.

Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Ceremeyi İstanbul ve Ankara’da yaşayanlar çekiyor’

“Özellikle İstanbul ve Ankara’da merkezi hükûmet ile yerel yönetimler arasında çok ciddi bir sürtüşme var. Ankara ve İstanbul’da yaşayanlar bundan sadece zarar ediyor. Onlar bunun ceremesini çekiyor. Hükûmet bir an önce particiliği bırakmalı. Mesele insansa, hayatsa, afetse, olağanüstü şartlarsa particiliği bir yana bırakıp o şehirde yaşayan vatandaşların sağlığını ve hayatını önceleyen bir tutum takınmalıdır.”

‘Afet durumlarında yerel yönetimlere daha çok yetki verilmeli’

“Kar yağışı ve hava şartlarının İstanbul’a getirdiği sorunları yaşadık. Bizim geçen sonbaharda açıkladığımız afet yönetimi eylem planımızda bu tür olağanüstü durumlarla ilgili ne yapılması gerektiğiyle ilgili çok açık bir çerçevemiz var. Bu tür konularda yerel yönetimlere daha çok yetki vermenin şart olduğunu düşünüyoruz. Hatta muhtarların bile her afette daha çok yetki ve imkâna sahip olması gerekiyor. Yerelde sağlam bir koordinasyonun olduğu, başkent ile şehirler arasında problemin olmadığı, yetkinin daha çok yerele devredildiği bir yönetim modelinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

‘En pahalı enerji, olmayan enerjidir’

“En pahalı enerji, olmayan enerjidir. Olmayan enerjinin ekonomi ve sanayi üzerinde bıraktığı etki son derece olumsuz. Türkiye’nin güvenilir bir yatırım yeri olarak algılanmasıyla ilgili de çok kritik bir konu. Enerji konusunda sorunlar yaşayan, günü geldiğinde elektrik veya doğal gaz temin edemeyip sanayisini durdurmak zorunda kalan bir ülkeye yeni yatırımların gelmesi konusunda çok ciddi soru işaretleri oluşur.”

‘Bu işin maliyeti üç beş günlük üretim aksaması değil’

“Büyük yatırımlar, enerji arz güvenliğini sağlayamayan bir ülkeye gelirken çok tereddüt yaşar. Bunu yaşayan bir ülkenin uğradığı kredibilite kaybını telafi etmek için yıllarca çalışması, kredibiliteyi tekrar oluşturması için emek harcaması gerekir. Bu işin Türkiye’ye maliyeti üç-beş günlük, bir hafta-on günlük bir üretim aksaması değil. Kendi sanayisine ve ekonomisine yeterli enerjiyi sağlayamayan, kesintilere gitmek zorunda kalan bir ülke…”

‘Büyüme hızı çok düşük olmasına rağmen enerjisiz kalmak büyük bir hesapsızlık’

“Enerji altyapısının her sene yüzde 7-8 büyüyecek bir ekonomiye göre hazırlanması lazım ama öyle değil. Son 6-7 yıldır Türkiye’nin büyüme hızı çok düşük; potansiyelinin çok altında. Buna rağmen enerjisiz kalıyorsunuz. Büyük bir hesapsızlık var. Çok vahim. Buradaki savrukluk kimindir? İhmal kimindir? Kim nerede nasıl bir hata yapmıştır? Bunun derinlemesine araştırılması lazım. Bunun bir sorumlusu lazım. ‘Her şeye ben karar vereceğim’ diyen bir cumhurbaşkanı var. Ama kesintilerle alakalı kendisinden ikna edici bir açıklama duymadım. ‘Niye bu enerji yok’ diye öncelikle bu ülkenin cumhurbaşkanına sormak lazım. Hazırlıksız yakalanmak kabul edilebilir bir konu değil.”

‘En önemli seçim güvenliği, seçimi açık ara farkla kazanmaktır’

“Her bir oyun iradesinin sandık sandık korunması ve sandıklarla ilgili çalışmaların toplanmasında sağlam bir bilgi-işlem alt yapısının çalışması son derece önemli. En önemli seçim güvenliği, seçimi açık farkla kazanmaktır. Fark büyük olunca farklı girişimlerle bu farkı kapatmak zor olabilir. Amaç, seçimi açık farkla kazanmak olmalı. İstanbul seçimlerinde gördük; ‘10 bin oy farkla İstanbul verilir mi?’ dediler ama açık farkla kaybedince anahtarı teslim ettiler.”

DEVA Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen görüşmede Gelecek Partisi heyetinde partinin genel başkan yardımcıları Nedim Yamalı, Ayhan Sefer Üstün ve Serap Yazıcı yer aldı. Babacan’a ise Sadullah Ergin, Medeni Yılmaz ve İdris Şahin eşlik etti.

Soru-yanıt

İmamoğlu'nun restoranda çekilmiş fotoğrafının basına yansıması

Davutoğlu: Herhangi bir dış temsilci ile görüşmesinde bir sorun yoktur. Türkiye açık bir toplum olmak durumundadır. Bunun olağanüstü bir görüşme olarak sunulması doğru değil.

İstanbul'da kar yağışının ardından yaşanan sıkıntılar

Babacan: Kar yağışının İstanbul'a getirdiği sorunları hepimiz gördük. Bizim geçen sonbaharda açıkladığımız afet planımızda yerel yönetimlere hatta muhtarlara bile görev vermeyi söylüyoruz. Yerelde sağlam bir koordinasyon. Merkezi yönetimle yerel yönetim arasında çok ciddi bir bir problem var. Burada Ankaralılar ve İstanbullular sorun yaşıyor." 

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları