loading
close
SON DAKİKALAR

Deniz, Yusuf, Hüseyin Anılıyor!

Deniz, Yusuf, Hüseyin Anılıyor!
Tarih: 05.05.2012 - 19:50
Kategori: Özel Haberler

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, yarın idamlarının 40. yılında mitinglerle anılıyor...

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, yarın idamlarının 40. yılında mitinglerle anılıyor. 

6 Mayıs 1972’de 01.00 ile 03.00 saatleri arasında Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde asılarak idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için İstanbul, İzmir ve Antep’te "Şimdi Deniz Olmalı!" sloganıyla mitingi düzenlendi. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın Ankara’daki mezarları başında da anne etkinliği düzenlenecek.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 16 Temmuz 1971 günü Altındağ Veteriner Okulu binasında Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığında Baki Tuğ savcılığında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No’lu Mahkemesi’nde yargılanmaya başlanmıştı. Yargılama 9 Ekim 1971 günü bitmişti. Deniz ve arkadaşları THKO-1 Davası’nda, 9 Ekim 1971’de, idam cezasına çarptırılmıştı.

Yarınki anma programı şöyle:

İstanbul: Miting: Kadıköy Meydanı, Saat: 15.00, Toplanma: Tepe Nautilus, Saat: 13.00.

Ankara: Toplanma Yeri: Karşıyaka Mezarlığı 2 Nolu Kapı, Saat: 10.00.

Antep: Miting: Yeşilsu Parkı, Saat: 13.30, Toplanma Yeri: Kırkayak Parkı, Saat: 12.30.

İzmir: Yürüyüş: Cumhuriyet Meydanı, Saat: 14.00, Toplanma Yeri: Konak YKM önü, Saat: 13.00.

BORA GEZMİŞ: DENİZ’İN GÜNLÜKLERİNİ ALMAK İÇİN GENELKURMAY’A BAŞVURACAĞIM

ODTÜ Mezunları Derneği’nin, Deniz Gezmiş ve arkadaşları Hüseyin İnan ile Yusuf Aslan’ın idam edilişlerinin 40’ıncı yıldönümü nedeniyle düzenlediği, ‘68 dönemin dünü, bugünü ve yarına bakışı’ konulu anma töreninde Gazeteci Can Dündar’ın hazırladığı ‘Delikanlım, iyi bak yıldızlara’ adlı belgeselin gösterimi herkesi duygulandırdı. Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, "Deniz’in bize ulaşmayan günlükleri almak için Genelkurmay’a başvuracağım" dedi.

ODTÜ Mezunları Derneği’nin Vişnelik Tesisleri’nde düzenlenen anma törenine Can Dündar’ın yanı sıra Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, o dönemi yaşayanlar katıldı. ‘68 dönemin dünü, bugünü ve yarına bakışı’ konulu anma töreninde o döneme tanık olanlar Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anlattılar.

KAYBOLAN GÜNLÜKLER


Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, Deniz Gezmiş’in cezaevindeyke günlük tuttuğunu belirterek, "Mamak Cezaevi’ndeyken ziyaretine giden babama Deniz, ‘Günlük tutuyorum, o size bir gün ulaşacak’ demişti. Ancak Deniz idam edildikten sonra bize sadece plastikten yapılma bir çanta verdiler. Deniz’in günlük tuttuğunu biliyoruz. Bu günlerin de Genelkurmay’ın arşivinde bulunduğunu tahmin ediyoruz. Günlükleri almak için Genelkurmay’a başvuracağım" dedi.

DELİKANLIM BELGESELİ DUYGULANDIRDI

Törene katılan gazeteci Can Dündar, hazırladığı ve idamlarının 40’ıncı yılında Denizleri ve 68 hareketini anlatan belgeseli anlattı. Belgeseli hazırlarken emniyettin aldığı kayıtlardan faydalandığını kaydeden Can Dündar, "Türk emniyetine borçluyum, onlar Deniz’leri çok iyi takip ettikleri için her şeyi kayda almışlar" dedi.

Konuşmaların ardından Dündar’ın hazırladığı 'Delikanlım, yıldızlara iyi bak’ belgeseli gösterildi. Törene katılanlar belgeseli izlerken oldukça duygulu anlar yaşadı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları