loading
close
SON DAKİKALAR

'Denizlerin Şekibe Abla'sı Şekibe Çelenk yaşamını yitirdi

'Denizlerin Şekibe Abla'sı Şekibe Çelenk yaşamını yitirdi
Tarih: 22.02.2020 - 14:42
Kategori: Yaşam

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının avukatı Halit Çelenk'in hayat arkadaşı ve Denizlerin 'Şekibe Ablası' Şekibe Çelenk 99 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1921 yılında Selanik’te doğan, sosyalizm mücadelesine 1962 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katılarak başlayan Şekibe Çelenk, örgütlü mücadeleye katılmasının nedenini, "Bu sömürü düzeninin değişmesi ve emekçiden ve emekten yana bir düzenin kurulması için" diye açıklıyordu.Yerel seçimlerdeki tek kadın konuşmacıydıNazım Hikmet Kültür Merkezi’nde katıldığı bir söyleşide, toplumdaki töreler ve köhne inançların koşullandırdığı halkın, bir kadının mesleki bilgi ve birikiminin bir erkekle eşitliğini henüz kabullenecek düzeyde olmaması nedeniyle avukatlık mesleğini de bırakmak zorunda kaldığını söyleyen Çelenk, 1963 yerel seçimlerinde TİP'e ayrılan radyo konuşmalarından birisini yapan tek kadın konuşmacı olmuştu.

Bugün Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek

İnsanca yaşam için örgütlü mücadeleye emeğini kararlılıkla akıtan devrimci kadın avukat Şekibe Çelenk, bugün ikindi vakti Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Selanikli göçmen Sayar Ailesi'nin Hukuk Fakültesi mezunu kızı 1921 doğumlu Şekibe Çelenk, Türkiye’nin TBMM’de temsil edilen ilk yasal sosyalist partisinin sesini radyodan tüm Türkiye’ye duyuran, varoşlarda Türkiye İşçi Partisi(TİP) ve sosyalizmi anlatan, partinin TBMM’deki aralarında  “İşsizlik Sigortası Yasa Tasarısı”nın da bulunduğu kanun tasarılarının hazırlanmasına katkı koymuştu. Çelenk aynı zamanda TİP Merkez Haysiyet Divanı üyesiydi.

 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları