loading
close
SON DAKİKALAR

Derleniş Yayınları: TÜYAP Kitap Fuarı’na girişler ücretsiz olmalı

Derleniş Yayınları: TÜYAP Kitap Fuarı’na girişler ücretsiz olmalı
Tarih: 07.11.2019 - 13:47
Kategori: Gündem

Derleniş Yayınları, TÜYAP Kitap Fuarı’na girişlerin ücretli olmasına tepki gösteren bir açıklama yayınlandı.

Derleniş Yayınları’ndan yapılan açıklamada, "Halkımızın kitapla buluşmasının önündeki tüm engeller kaldırılmalı, TÜYAP Kitap Fuarı’na girişler ücretsiz olmalıdır" denildi. 

Fuar giriş ücretine yüzde yüz zam yapıldığına dikkat çeken Derleniş Yayınları'nın açıklaması şöyle:

"Bilindiği gibi Yayınevimiz, ticari kaygı gözetmeksizin her yıl birden fazla şehirde düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı’ndaki yerini almakta, yayımladığı kitapları halkımızla buluşturmaya gayret göstermektedir.

Ancak ne yazık ki içinde yaşadığımız ekonomik ve sosyal koşullardan dolayı okuma oranının zaten düşük olduğu ülkemizde, okurların karşısına bir de kitap fuarlarının organizasyonuyla ilgili engeller çıkarılmaktadır. Bu yıl 38’incisi düzenlenen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda bu gerçeklik kendisini açık biçimde hissettirmiştir.
Fuar girişlerinin ücretli olması yetmezmiş gibi, bu yıl giriş ücretlerine bir de yüzde yüz oranında zam yapılmış, geçen yıl 5 TL olan giriş ücreti bu yıl 10 TL’ye çıkarılmıştır. Yani TÜYAP Kitap Fuarı’na gelmek isteyen bir okur, sadece kendisi geldiği takdirde, hiçbir şey satın almamış olsa dahi 10 TL’yi gözden çıkarmak zorunda kalmaktadır. 02 Kasım tarihinde başlayan kitap fuarına gelen ziyaretçi sayısındaki belirgin düşüş, uygulanan bu yanlış politikanın dolaysız sonuçlarından biridir.
Derleniş Yayınları olarak bu uygulamayı yanlış bulduğumuzu, kitap fuarlarına girişlerin tamamen ücretsiz olması gerektiğini ifade ediyoruz. Kitap fuarlarının organizasyonları, okurun kitapla buluşmasının önündeki tüm engelleri kaldıracak şekilde yapılmalıdır. Bir kitap fuarı ancak bu şekilde gerçek amacına ulaşabilir."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları