loading
close
SON DAKİKALAR

DEVA Partili Metin Gürcan 'casusluk' suçlamasıyla tutuklandı

DEVA Partili Metin Gürcan 'casusluk' suçlamasıyla tutuklandı
Tarih: 30.11.2021 - 10:07
Kategori: Gündem

İstanbul'da "siyasal ve askeri casusluk" suçundan gözaltına alınan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklandı ve cezaevine gönderildi.

İstanbul’da “Siyasal ve askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alınan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gürcan, İstanbul’daki işlemlerinin ardından Ankara’ya getirildi. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgusu tamamlanmasının ardından hastanede sağlık kontrolünden geçirilen ve adliyeye sevk edilen Gürcan, Cumhuriyet Savcısı’na ifade verdi. 

Savcılık sorgusunun ardından, tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza hakimliğine sevk edilen Gürcan, “gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Suçlamayı reddetti

BBC Türkçe’de yer alan habere göre sorgusunda, yabancı misyon görevlileriyle zaman zaman bir araya geldiğini belirten Gürcan şunları söyledi:

“Bu görüşmelerde, Türkiye ve Orta Doğu üzerine hazırladığım ülkelerdeki haftalık gelişmeleri içeren çizelge ve analizleri paylaştım. Ancak casusluk iddialarını kesinlikle kabul etmiyorum. Hiçbir diplomatla gizlilik derecelerinde resmi bilgi ve belgeyi paylaşmadım. 

“2019 yılından itibaren kişi ve kurumlara tamamen açık şekilde danışmanlık hizmeti veriyorum. Karşılığında bana ödeme yapılıyor. Türkiye, Suriye, Irak, İran, Ukrayna, Afganistan ve Libya gibi ülkelerdeki gelişmeleri herkesin erişimine açık kaynaklardan derledim.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları