loading
close
SON DAKİKALAR

Devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edilmesine MEB'den soruşturma

Devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edilmesine MEB'den soruşturma
Tarih: 15.08.2019 - 16:42
Kategori: Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edilmesine inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Bakanlık, medyada yer alan özel sınıf oluşturularak velilerden para talep edilmesimi ve bu konuda MEB'e ulaşan bildirimleri "ihbar" kabul ederek harekete geçti.

BirGün gazetesi "devlet okulunda özel sınıf ayrımcılığı" başlıklı haberiyle konuyu gündeme getirmişti. "Okula kayıt, seviye/özel grup sınıfları, yabancı dil özel sınıflarının oluşturulması, proje okulu, öğretmen seçimi, teknolojik/fiziki olanaklar" gibi çeşitli hususlar gerekçe gösterilerek velilerden "bağış" adı altında veya farklı yollarla ücret talep edildiğine ilişkin haber ve gelen şikayetler dikkate alınarak, inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Bakanlığın ayrıca Anayasa'nın 42'nci maddesine göre eğitim öğretim faaliyetlerinin ücretsiz olduğu, hiç kimsenin bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek yapılacağına ilişkin, öğrenci ve velilerin okul yönetimlerince bilgilendirilmesini sağlayacağı öğrenildi.

 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları