loading
close
SON DAKİKALAR

Devletin ödediği aşı eczanelerde yok, ödeme kapsamında olmayan aşılar kolay bulunuyor

Devletin ödediği aşı eczanelerde yok, ödeme kapsamında olmayan aşılar kolay bulunuyor
Tarih: 23.11.2018 - 09:01
Kategori: Gündem

Grip ve zatürre aşısı almak için eczanelerin kapısını çalan yurttaşlar, ‘yok’ yanıtı ile karşılaşıyor. Ancak bakanlığın ödeme kapsamında olmayan pahalı aşılar kolaylıkla bulunabiliyor. TEB Başkanı Çolak ile TEİS Başkanı Saydan, bu duruma tepki gösterdi.

Mevsimsel grip salgınları başladı. Grip ve zatürre aşısı almak için eczanelerin kapısını çalan yurttaşlar genellikle “yok” yanıtı ile karşılaşıyor. Çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üzeri hastalar tedirginlik yaşıyor. Sağlık Bakanlığı’nın ödeme kapsamında olan grip ve zatürre aşıları bulunamazken, ödeme kapsamında bulunmayan ve fiyatı 186 ile 250 TL olan aşılar ise kolaylıkla bulunabiliyor.

Piyasaya yetersiz sunulan aşılar nedeniyle yurttaşların yaşadığı mağduriyete ilişkin Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak ve Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan BirGün’e değerlendirmelerde bulundu.

TEB Başkanı Çolak, aşıların önleyici ve çok önemli bir olduğunun altını çizerek, “Vatandaşlar ilacı arayıp, bulamayıp vazgeçtiğinde bunun sorumlusu kim olacak?” diye sordu. Sağlık Bakanlığı’nı gerekli önlemleri almaya çağıran Çolak, “Sorun firma kaynaklı, az az veriyorlar piyasada ‘yok’ olunca tekrar sürüyorlar” dedi.

Hastalar mağdur oluyor

TEİS Başkanı Saydan da aşıların eczanelere sınırlı sayıda gönderildiğine dikkat çekti. Tedarikinde sorun yaşadıkları ilaç sayısının gün geçtikçe arttığını söyleyen Saydan, “İlaç Takip Sistemi üzerinden Bakanlıkça sorguladığında sanki o ilaçlar piyasada varmış gibi görünüyor. Oysa ki bu satışlar birer ikişer kutu satışlar olup kesinlikle talebi karşılayacak miktarda değil” dedi.

Saydan, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımız grip salgını gelmeden kendilerini korumaya almak için, aşılarını reçetelendirip eczanelerimize geliyorlar ama aşıların tedarikinde sorun yaşıyoruz. Piyasada bulunması gereken ve SGK tarafından ödenen zatürre aşıları ki bunlar iki tanedir ve ecza depolarında maalesef şu an için bulunmamaktadır.”

İlaç krizi ile karşı karşıyayız

Ankara Kızılay’daki eczacılar da aşıların bulunamadığını doğruluyor. Depolardan aşı talep ettiklerinde “yok” yanıtı ile karşılaştıklarını belirten eczacılar, şunları söyülüyor: “Vatandaşlar eczane eczane dolaşıp aşı arıyor. Sivilce ilacına kadar birçok ilaç yok. Kanser ilaçları ise zaten yok. Çok ciddi bir ilaç krizi ile karşı karşıyayız.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları