loading
close
SON DAKİKALAR

Devrim Şehidi Kubilay'ın katledilişinin 91. yılı

Devrim Şehidi Kubilay'ın katledilişinin 91. yılı
Tarih: 23.12.2021 - 08:35
Kategori: Yaşam

Mustafa Fehmi Kubilay; İzmir Menemen’de 23 Aralık 1930'da yedek subaylığını yaptığı sırada, çıkan şeriatçı ayaklanmayı önlemek isterken, ayaklanan gericiler tarafından başı kesilerek öldürülen devrim şehidi, öğretmendir. Olayda Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki de şehit edildi....

1906'da Kozan'da, Giritli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Baba adı Hüseyin, ana adı Zeynep'tir. Mustafa Fehmi Kubilay 1930 yılında öğretmen olarak İzmir'in Menemen İlçesi'nde asteğmen rütbesiyle askerlik görevini yaparken 23 Aralık 1930’da Derviş Mehmet'in başında olduğu bir grup şeriatçı tarafından öldürüldü. Olay, Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica girişimidir, tarihe "Menemen Olayı" ve "Kubilay Olayı" olarak geçmiştir.

Mustafa Fehmi Kubilay; terzi çıraklığı yaparken, Antalya Öğretmen Okulu’nun sınavlarını kazandı. Üç yıl ve bir yıl da İzmir Öğretmen Okulu’nda okuduktan sonra Bursa Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Menemen’de yedek subaylığını yaptığı sırada, 23 Aralık 1930'da çıkan şeriatçı ayaklanmayı önlemek isterken, ayaklanmacılarca başı kesilerek öldürüldü. Menemen ya da Kubilay Olayı olarak tarihe geçen şeriatçı ayaklanmada öldürülen Kubilay’ın adına Menemen’de bir anıt yapıldı.

Kubilay Olayı, İzmir Menemen de bir grup şeriat yanlısının ayaklanarak, Mustafa Fehmi Kubilay adlı yedeksubayı şehit ettikleri olay (23 Aralık 1930). Olay, kendisini Mehdi duyuran Derviş, Mehmet ile arkadaşlarının, Menemen’de şeriat isteyerek ayaklanmaları üzerine oluştu. 

Sokaklarda topluca harekete geçerek gösterilere başlayan ayaklanmacılar, Menemen’in 72.000 Müslüman Arap tarafından kuşatıldığını, halkın yeşil bayrak altında toplanması gerektiğini duyurdular. Gösterilerin kısa zamanda tam bir irtica hareketine dönüşmesi üzerine Menemen’de yedek subaylığını yapan Mustafa Fehmi Kubilay, olayı bastırmak için mangasıyla başkaldıranların üzerine yürüdü. 
 
Topluluğu dağıtmak için askerlere ateş emri verdi, ancak onlarda tatbikat mermisi bulunduğundan istenilen sonuç elde edilemedi.
 
Ayaklanmacılar bundan cesaret alarak ilkin Kubilay’ı yaraladılar, sonra da caminin musalla taşında başını kestiler. Kesik başı yeşil bayrağın tepesine takarak bir süre kasaba sokaklarında dolaştılar. Bu sırada kendilerine engel olmak isteyen iki mahalle bekçisini Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki de şehit edildi. Olayı ordu bastırarak sıkıyönetim ilan edildi. Kurulan askeri mahkemede 2.200 sanık yargılandı. Bunlardan 29 kişi olayın çıktığı yerde idam edildi...
Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları