loading
close
SON DAKİKALAR

Didim’de kurulması planlanan balık çiftlikleri Meclis gündeminde

Didim’de kurulması planlanan balık çiftlikleri Meclis gündeminde
Tarih: 23.07.2019 - 17:51
Kategori: Gündem

TBMM Adalet Komisyonu üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Didim’de kurulması planlanan balık çiftliklerini Meclis’e taşıdı.

Balık çiftliklerinin insan sağlığında ve kuruldukları bölgede olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirten Bülbül, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Balık çiftlikleri ve TDİOSB’nin kurulacak bölgeye vereceği zararları ile alakalı bir ön araştırma çalışması yapılmış mıdır?” diye sordu. 

"Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) yaptığı bir araştırmaya göre 200 bin balık kapasiteli bir balık çiftliğinin oluşturacağı kirlilik yaklaşık 20 bin nüfuslu, 150 bin ton su ürünleri yetiştiren bir tesisin oluşturacağı kirlilik etkisi ise 9 milyon nüfuslu bir kentin çevreye etkisi eşit olduğu ifade edilmiştir" diyen CHP'li Bülbül'ün soru önergesinde şu sorular yer aldı:

1-Balık çiftlikleri ve TDİOSB’nin kurulacak bölgeye vereceği zararları ile alakalı bir ön araştırma çalışması yapılmış mıdır? Kurulması planlanan işletmeler arası uzaklık, kıyıya olan uzaklığı, plaj ve arkeolojik alanlara olan uzaklığı ile ilgili kriterler göz önünde bulundurulmuş mudur?

2- Balık çiftlikleri ve TDİOSB’nin kurulumu ile ne hedeflenmektedir? Hedeflenen kazanımlarla turizm sektöründeki verilecek zararlar hesaplanmış mıdır?

3- Kültür ve Turizm Bakanlığı' dan balık çiftlikleri ve TDİOSB’nin kurulması planlanan yerin çevresinde teşvik belgesi verilip, turizm tesisi yapılmasına izin verilen yerler var mıdır?

4- GDO’lu yem kullanımının ekolojik dengeye vereceği zarar hesaplanmış mıdır?

5- Bölgede kurulacak işletmeler için alınmış bir ÇED raporu var mıdır? 

6- Bin Ton üretim kapasitesi altındaki tesislerde ÇED raporu aranmamasının sebebi nedir? ÇED raporundan muaf olmak için farklı şirketler kurarak, aynı çatı altında faaliyet gösteren işletmeler için ne gibi önlemler alınmaktadır?

7- Bölgede kurulması planlanan çiftlikte hangi tür balık üretimi yapılacaktır?

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları