loading
close
SON DAKİKALAR

Dışişleri Bakanlığı'ndan Macron'a Libya yanıtı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Macron'a Libya yanıtı
Tarih: 30.01.2020 - 10:05
Kategori: Gündem

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Türk savaş gemilerinin Suriyeli paralı askerlerle birlikte Libya topraklarına ulaştığını görüyoruz" şeklindeki sözlerine yanıt verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya açıklarında Türk savaş gemilerinin bulunduğunu belirterek, Türkiye'yi Libya'nın egemenliğini ihlal etmek ve Avrupa ile Batı Afrika'nın güvenliğini tehlikeye atmakla suçladı.

Macron'un açıklamalarına Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Macron'un açıklamalarının 'gerçekdışı' olduğu belirtilerek, "Afrika’daki karanlık mazisi iyi bilinen ve Cezayir’de gerçekleştirdiği katliamın acıları hafızalarda hala taze olan Fransa’dan beklenen, Türkiye’yi suçlamak yerine, Libya’da istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmesidir" denildi.
 
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Yunanistan Başbakanı ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, ülkemize yönelik gerçekdışı iddialarıyla yine gündem yaratmaya çalışmıştır.

Libya’da krizin başladığı 2011 yılından bu yana yaşanan sıkıntılarda esas sorumluluk Fransa’nındır. Bu ülkenin Libya’daki doğal kaynaklar üzerinde söz sahibi olmak için Hafter’e koşulsuz destek verdiği bir sır değildir.

Fransa’nın da aralarında bulunduğu ülkelerin verdiği askeri destekle Hafter’in meşru hükümete yönelik sürdürdüğü saldırılar, Libya’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik en ciddi tehdittir. Fransa Cumhurbaşkanı’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden teröristleri de pek çok kez Saray’da ağırladığı gayet iyi bilinmektedir.

Berlin Konferansı’nda alınan ve siyasi sürecin başlatılmasını da sağlayacak temel karar, kalıcı ateşkesin bir an evvel sağlanmasıdır. Fransa, Konferans kararlarının uygulanmasına katkıda bulunmak istiyorsa, öncelikle Hafter’e verdiği desteği sonlandırmalıdır.

Afrika’daki karanlık mazisi iyi bilinen ve Cezayir’de gerçekleştirdiği katliamın acıları hafızalarda hala taze olan Fransa’dan beklenen, Türkiye’yi suçlamak yerine, Libya’da istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmesidir."

Macron: Türk savaş gemileri Suriyeli paralı askerlerle birlikte Libya topraklarına ulaştı, bu Berlin'de varılan anlaşmanın ciddi bir ihlalidir

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları