loading
close
SON DAKİKALAR

DİSK-AR: Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında üniversite öğrencilerine en düşük mali destek veren ülkeler arasında

DİSK-AR: Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında üniversite öğrencilerine en düşük mali destek veren ülkeler arasında
Tarih: 21.09.2021 - 13:28
Kategori: Sendika

DİSK-AR, Avrupa Birliği tarafından yayımlanan "Avrupa’da Yüksek Öğrenimde Öğrenci Harçları ve Destek Sistemleri" raporuna dayandırdığı verilere göre Türkiye, Avrupa ülkelerine kıyasla öğrencisine en az mali destek yapan ülkelerden biri.

Erdoğan, geçtiğimiz haftasonu konu ile ilgili yaptığı konuşmada “Bizim dönemimizde bir milyon yatak kapasiteli, lüks yurtlar yaptık. Bunların yalanlarına inanmak bir defa mümkün değil. Biz göreve başladığımızda üniversite öğrencilerinin bursları 45 liracıktı. Ya elinize dilinize dursun ya. Şu anda bunlar 650 liraya çıktı. Nereden nereye geldi? Bunun yanında artık neredeyse asgari ücret civarında bir ödeme alıyorlar. Bunlar bunu görmek istemiyorlar. Bu harçları biz kaldırdık” açıklamasında bulumuştu.

ARAŞTIRMALARDA TÜRKİYE’NİN DURUMU

Konu ile ilgili araştırma yapan DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından aktarılan verilere göre, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında en düşük öğrenci desteği veren ülkeler arasında.

DİSK-AR araştırmasına göre, Avrupa Komisyonu’nun “Avrupa'da Yüksek Öğrenimde Öğrenci Harçları ve Destek Sistemleri” başlıklı raporundan derlediği verilere göre, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında üniversite öğrencilerine en düşük mali destek veren ülkeler arasında.

TÜRKİYE EN DÜŞÜKLERDE

Rapora göre aralarında Belçika, Hırvatistan, İspanya ve Polonya’nın yer aldığı ülkelerde öğrencilere yönelik burs ve kredi olarak farklılaşan yıllık mali destek 1.000-3 bin Avro arasında değişirken Hollanda, İsveç, Yunanistan ve Norveç’te öğrenci desteği 3 ile 5 bin Avro arasında.

Türkiye'nin mali destek aralığı ise 100 ile 1000 euro arasında. Türkiye’deki aylık KYK kredisi güncel fiyatı ile 650 TL.

EN YÜKSEK DESTEK 5 BİN EURONUN ÜSTÜNDE

Avrupa’da öğrenci desteklerinin en yüksek olduğu ülkeler 5 bin Avro ve üzeri ile Almanya, Avusturya, Danimarka ve İsviçre. Öğrencilere yönelik destekler ihtiyaç ve başarı temelli olarak değişiyor.

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları