loading
close
SON DAKİKALAR

DİSK'ten asgari ücret tepkisi: Kanal İstanbul’a 110 milyar TL gömmek isteyenler işçiye günlük 10 TL zammı reva gördü

DİSK'ten asgari ücret tepkisi: Kanal İstanbul’a 110 milyar TL gömmek isteyenler işçiye günlük 10 TL zammı reva gördü
Tarih: 27.12.2019 - 09:20
Kategori: Sendika

DİSK, asgari ücretin 2 bin 324 TL olarak belirlenmesine tepki gösterdi.

Hükümet adına açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücretin 2 bin 324 TL olduğunu açıkladı. 

'Asgari ücret değil sefalet ücreti' yorumlarına neden olan rakam DİSK'in de tepkisini çekti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Kanal İstanbul’a 110 milyar TL gömmek isteyenler işçiye günlük 10 TL zammı reva görmüş, asgari ücretten vergi almamayı çok görmüştür" dedi.

Çerkezoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Asgari Ücret Tespit Komisyonundaki hükümet ve işveren çoğunluğu ile, bir kez daha insan onuruna yaraşmayan bir asgari ücret belirlenmiştir. Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyarak işçinin ailesinin hesaba katılması zorunluluğu bir yana, işçinin sadece kendisinin asgari yaşam maliyetini bile karşılamayan bir asgari ücret, oy çokluğu ile belirlenmiştir. Asgari ücretteki ayda 304 liralık, günde 10 liralık "artış", işçilerin çarşıda, pazarda, faturalarda karşı karşıya kaldığı zamları telafi etmekten uzaktır. Kanal İstanbul’a 110 milyar TL gömmek isteyenler işçiye günlük 10 TL zammı reva görmüş, asgari ücretten vergi almamayı çok görmüştür! "İnsanca yaşanacak ücret ve vergide adalet" talebiyle için bir aydır işyerlerinde, sokaklarda, meydanlarda sesini yükselten DİSK, bu mücadeleyi daha da büyütmeye kararlıdır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları