loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

Diyanet'ten Audi A8 açıklaması: Araç iade edilmiştir!

Diyanet'ten Audi A8 açıklaması: Araç iade edilmiştir!
Tarih: 17.05.2024 - 14:08
Kategori: Gündem

17 Mayıs 2024 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında Başkanlığımız tarafından ilk etapta; Başkanlığımız hizmetinde kullanılan 1 adet Audi A8 araç iade edilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, kamuoyunda büyük tartışma yaratan Audi A8 makam aracını iade ettiğini açıkladı. Kararın, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında uygulanacak tedbirler kapsamında alındığı bildirildi. 

Diyanetten yapılan açıklamada;

"Diyanet İşleri Başkanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında uygulanacak tedbirlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında Başkanlık olarak uygulayacağımız tedbirlerin kamuoyuyla paylaşılmasında fayda mülahaza edilmiştir.

17 Mayıs 2024 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında Başkanlığımız tarafından ilk etapta;

- Tüm hizmet içi eğitimlerin eğitim merkezlerinde ve Başkanlığımıza ait diğer mekanlarda yapılması ve içeriği müsait eğitim programlarının çevrim içi olarak gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

- Başkanlığımız hizmetinde kullanılan 1 adet Audi A8 araç iade edilmiştir.

- Merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarında çok zorunlu ihtiyaçlar dışında demirbaş eşya, büro malzemesi, kırtasiye vb. alımlar yapılmayacaktır.

- Başta ataşe-müşavirler toplantısı olmak üzere kurumsal toplantılar çevrim içi yapılacaktır.

- Başkanlığımız hizmetleri açısından çok önemli ve zaruri haller dışında yurt dışı programları iptal edilecek ve yurt dışı personel görevlendirmeleri en asgari düzeyde tutulacaktır.

- Uygun kadrolarda uzaktan çalışma imkanları geliştirilecektir.

Bu bağlamda, tasarruf tedbirleri kapsamında yer alan tüm alanlarda Başkanlık merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarında gerekli çalışmalar titizlikle yapılacak ve takip edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Ne olmuştu;

Togg için dua eden Diyanet Başkanı 15 milyon liralık Audi istedi
Ali Erbaş'a makam aracı olarak verilen Togg'u Diyanet'in filosuna gönderdiği iddia edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın makam aracından tanıtımına katılıp dualar ettiği 1,5 milyon TL’lik Togg yerine 15 milyon TL’lik Audi A8 istediği ortaya çıktı.

Türkiye'nin otomobili sloganıyla hayata geçirilen Togg'un yollara çıkmasının ardından bakanların, bürokratların "Sipariş verdik, makam aracı yapacağız" söylemleri kamuoyuna yansıdı. Ancak seçimlerin ardından "yerli otomobil" garajda kaldı. Son olarak Diyanet İşleri Başkanı'nın lüks Audi A6 aracının yerine daha üst segmentteki A8 sipariş ettiği ileri sürüldü.

Togg'un satış fiyatı yaklaşık 1.5 milyon lirayken A8'in 15 milyonluk etiketi "Kamuda tasarruf böyle mi yapılacak?" eleştirilerine de yol açtı. Erbaş'ın tanıtımında dualar ettiği yerli otomobil yerine Alman markasını tercih etmesi eleştiri topladı.

Karar gazetesinin haberine göre; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş "Türkiye’nin otomobili" Togg’un tanıtımına katılarak dua etmişti. Ancak Erbaş’ın makam aracı olarak verilen kırmızı Togg’u başkanlığın filosuna gönderdiği iddiası dile getirildi.

Kamuda tasarruf çağrılarının yapıldığı bir dönemde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tanıtımına katılıp dualar ettiği 1.5 milyon TL’lik Togg yerine 15 milyon liralık Audi A8 aldı. Yeni satın almaya tepki yağarken vatandaş “Tasarruf böyle mi yapılacak?” diye sordu. Yerli aracın tercih edilmemesi ise ayrıca eleştiri konusu oldu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları