loading
close
SON DAKİKALAR

Diyanet'ten 'faiz' açıklaması

Diyanet'ten 'faiz' açıklaması
Tarih: 04.10.2018 - 17:56
Kategori: Gündem

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada "Başkanlığımızın bir işletme gibi gelirlerinden faiz elde ettiği ve kullandığı gibi bir durum söz konusu değildir" denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan, bugün bazı medya organlarında yer alan 'Diyanet’in faizden gelir elde ettiği'ne dair iddialarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, bahse konu faiz gelirinin, personele yersiz (mevzuata aykırı olarak) ödenen paraların, aile yardımı, harcırah, ek ders gibi kontrol-denetim sonucunda farkına varıldığında geriye alınması aşamasında faiziyle, Hazine'ye ödenmesi işlemi olduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bahse konu faiz geliri, personele yersiz (mevzuata aykırı olarak) ödenen paraların (aile yardımı, harcırah, ek ders vs.) kontrol-denetim sonucunda farkına varıldığında geriye alınması aşamasında faiziyle hazineye ödenmesi işlemidir.

Bu durum 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun değişik 71. maddesi gereği ortaya çıkan, devletin bütün alacaklarında uyguladığı kanuni bir zorunluluktur. Yoksa Başkanlığımızın bir işletme gibi gelirlerinden faiz elde ettiği ve kullandığı gibi bir durum söz konusu değildir. Personelden yapılan bu istirdat (geri alma, tahsil) faizi hazineye îrat kaydedilmektedir. Özetle; devletin bütçesinin zarara uğramasının önlenmesi söz konusudur."

Diyanet'in faiz geliri: 256 bin 806 TL

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları