loading
close
SON DAKİKALAR

Doğalgaza zam yolda

Doğalgaza zam yolda
Tarih: 27.02.2021 - 16:20
Kategori: Ekonomi

Ocak ve şubatta, doğalgaza yüzde 1 oranında zam yapan BOTAŞ, 1 Mart’tan geçerli olacak yeni doğalgaz tarifelerini yarın açıklayacak. Sektör temsilcileri, mart ayında da doğalgaza ‘küçük oranlı’ zam bekliyor.

BOTAŞ, 1 Mart’tan geçerli olacak yeni doğalgaz tarifelerini yarın açıklayacak. Şirket, ocak ve şubat aylarında doğalgaza yüzde 1 oranında zam yapmıştı.

Habertürk’te yer alan habere göre sektör kaynakları BOTAŞ’ın 1 Nisan’da doğalgaz ithalat fiyatlarının artacağını belirterek, “BOTAŞ’ın, petroldeki yükselişe bağlı olarak ortalama gaz ithalat maliyeti 20-25 dolar artacak. Diğer yandan da döviz kurunda yukarı yönlü bir hareket yaşanıyor. BOTAŞ, yüzde 1 zamlarla oluşan ve oluşacak mali yükün bir bölümünü fiyatlara yansıtmış olacak. Bu nedenle Mart ayında da zam olasılık dahilinde görülüyor” dedi.

BOTAŞ’ın, Şubat ayında yaptığı yüzde 1 zam sonrasında gaz fiyatı konut için (her 1000 metreküp) (ÖTV ve KDV hariç) bin 276 liraya çıktı. Ticarethaneler, bin 428 liraya, organize sanayi bölgeleri bin 420 lira oldu.

Sanayi ve elektrik santrallarına yönelik doğalgaz tarifesi de bin 428 liraya yükseldi.

 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları