loading
close
SON DAKİKALAR

Dolar, yeni haftaya 6.57 seviyesinde başladı

Dolar, yeni haftaya 6.57 seviyesinde başladı
Tarih: 03.09.2018 - 09:03
Kategori: Ekonomi

Geçen haftayı 6.5 TL altında kapatan dolar, 3 Eylül haftasına da yakın seviyelerde başladı.

Dolar / TL bayram öncesi 6 TL'den kapanmasının ardından 9 günlük tatil sonrası yeniden hareketlenmişti. TL'deki değer kaybında kredi derecelendirme kuruluşlarının Türk bankalarının notunu indirmesinin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerdeki kırılganlık da etkili oldu.

Dolar, hafta arası 6.84 TL'ye kadar yükselse de döviz mevduat hesaplarına getirilen vergi düzenlemesi, BIST bünyesidne swap pazarının kurulacak olması ve Merkez Bankası'nın VİOP'a dönük önlemleriyle TL'de sınırlı bir toparlanma görülmüş ve dolar / TL Ağustos'un son haftasında 6.50'nin altında kapanmıştı.

3 Eylül haftasının ilk gününde ise gözler ilk olarak bugün açıklanacak enflasyon verisinde. Ertesi gün Merkez Bankası enflasyon verisine yönelik değerlendirmelerini paylaşacak.

TL'nin seyrinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklayacağı Orta Vadeli Program (OVP) ve 13 Eylül günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faizlerle ilgili karar çıkması beklenen toplantısı da yer alıyor.

ABD ile gerilen ilişkiler, Suriye için Tahran'da yapılacak üçlü zirve, küresel ticaret savaşlarındaki durum da piyasaların takibi altında.

3 Eylül saat 08:30 sularında dolar sığ piyasada 6.57 TL civarından el değiştiriyor. Euro ise 7.64 seviyesinde

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları