loading
close
SON DAKİKALAR

Döviz kurlarında artış önlenemiyor; Dolar 16 TL'yi Euro 17,50 TL'yi aştı

Döviz kurlarında artış önlenemiyor; Dolar 16 TL'yi Euro 17,50 TL'yi aştı
Tarih: 24.05.2022 - 09:27
Kategori: Ekonomi

24 Mayıs 2022 Salı güne Döviz kurları çok hareketli başladı. Dolar kuru, 16,15'e kadar tırmanırken euro/TL ise 17,34 seviyeleri görüldü.

Döviz kurlarında dünkü dalgalı seyir bugün yerini yükselişe bıraktı.

Haftanın ilk gününde süper tahvil beklentisiyle dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL, bu sabah saatleri itibarıyla 16 lira sınırının üzerine çıktı.

Dolar kuru, 16,15'e kadar tırmanırken euro/TL ise 17,34 seviyeleri görüldü.

Dolar/TL'de iki haftalık sert yükseliş sonrası dün akşam saatlerinde yaşanan düşüş kalıcı olmadı. Döviz kurları, Kabine toplantısında enflasyona endeksli tahvilin açıklanabileceği beklentileriyle dün 15,70'in altına kadar çekilmişti. Ancak Kabine toplantısında beklenen açıklama gelmeyince kur yeniden 15,90'ın üzerine tırmanmıştı.

TL'de, dolar karşısında ay başından beri değer kaybı yüzde 8'i aşmış durumda. 

GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI

Son dönemde aşağı yönlü hareketi hızlanan dolar endeksi, 101,7 ile yaklaşık bir ayın en düşük seviyesini görürken, euro/dolar paritesi de 1,0736 ile bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Analistler, enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı endişelerin, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskısının sürmesine neden olduğunu söyledi.

Dolar endeksinde son dönemde gözlenen düzeltme hareketinin, mevcut risklerin aşırı fiyatlandığı görüşleri ile hızlandığını aktaran analistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın faizlerin 3. çeyrekte pozitif bölgede olacağına işaret etmesinin de avroyu desteklediğini ifade etti.

Analistler, bugün Davos Zirvesi'nden gelecek haber akışı ile ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve Lagarde'ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirterek, teknik açıdan dolar endeksi için 101'in destek, 102,5'in direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları