loading
close
SON DAKİKALAR

DSÖ, COVİD19'un küresel yayılımında Omicron'un diğer varyantlara baskın geldiğini açıkladı

DSÖ, COVİD19'un küresel yayılımında Omicron'un diğer varyantlara baskın geldiğini açıkladı
Tarih: 02.02.2022 - 09:01
Kategori: Sağlık, Yaşam

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVİD19'un Omicron varyantının dünya genelinde diğer varyantlara büyük oranda baskın geldiğini belirterek, salgının mevcut seyrinin Omicron'un küresel yayılımı üzerinden nitelendirildiğini kaydetti.

Örgütün sitesinde yayımlanan Haftalık COVİD19 Güncelleme Raporu'nda haftalık COVİD19 vaka ve can kaybı artış oranları ile Omicron varyantının son durumu değerlendirildi.

24 ile 30 Ocak arasında küresel COVİD19 vakaları, bir önceki haftaya göre hemen hemen aynı oranda artarken can kayıpları son bir haftada yüzde 9 daha fazla arttı.

Son bir hafta içinde dünya genelinde yaklaşık 22 milyon yeni COVİD19 vakası kayıtlara geçerken virüs nedeniyle 59 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti.

COVİD19'un Alfa, Beta, Gamma, Delta, Lambda ve Mu varyantlarının hepsinin küresel çapta varlığının azaldığı, Omicron'un ise kendinden önceki varyantların neredeyse tamamen yerini aldığı kaydedildi.

İnfluenza Verilerinin Paylaşımı Küresel İnsiyatifi'nin (GISAID) son bir ayda dünyadan topladığı 433 bin 223 pozitif COVİD19 numunesinin yüzde 93'ünün Omicron, yüzde 6.7'sinin Delta ve geri kalanların da diğer varyantlara ait olduğu belirtildi.

Bu rakamlarla birlikte COVİD19'un küresel yayılımının Omicron üzerinden nitelendirildiği vurgulandı.

Kaynak : sputnik

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları