loading
close
SON DAKİKALAR

Eğitim-İş Sendikası dava açtı, Memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenler de yararlanabilecek

Eğitim-İş Sendikası dava açtı, Memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenler de yararlanabilecek
Tarih: 14.01.2022 - 16:50
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna bağlı Eğitim-İş Sendikası dava açtı; Açılan dava sonrası mevzuatta bulunduğu halde yiyecek yardımından öğretmenlerin yararlandırılmaması yargı tarafından iptal edilmiştir.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna bağlı Eğitim-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu www.istanbulgercegi.com aracılığı ile yaptığı açıklamada;

"Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğine göre kamu çalışanlarına öğle yemeği yardımı yapılmakta ve yemek maliyetinin bir kısmı devlet(kurum) bütçesinden karşılanmaktadır. Çorum ilinde de Milli Eğitim Müdürlüğü okul ve kurumlarda çalışan kamu görevlileri için öğretmenevi ile anlaşarak yönetmelik kapsamında öğle yemeği uygulaması yapmıştır.

Bu uygulamadan tüm çalışanların ( memur, hizmetli, müdür, müdür yardımcısı... ) yararlanması sağlanmıştır. Ancak Çorum Şubemizin Özlük Hukuk Sekreteri öğretmen Saim Erdoğan’ın söz konusu uygulamadan yararlanmak istemesi üzerine öğretmen olduğu, kapsam içinde olmadığı gerekçesiyle yararlanamayacağı idare tarafından ifade edilmiştir. Yani aynı saatte bir memur daha ucuza yemek yerken öğretmenlerin normal tarifeden pahalı yemek yemelerine yönelik bir uygulama ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Resmî yazışmalar neticesinde talebin reddedilmesi üzerine sendikamız Hukuk Bürosu aracılığıyla açılan davada Çorum İdare Mahkemesi aleyhte karar vermiş konu istinaf mahkemesi olan Samsun Bölge İdare Mahkemesine taşınmıştır.

İstinaf mahkemesi emsal nitelikte bir karara imza atarak haklılığımızı tescillenmiştir.

Bu karar sonrasında memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenlerin de yararlanabilmesinin yolu açılmıştır.

Toplu sözleşme taleplerimizde de yer alan ve mevzuatta bulunduğu halde yiyecek yardımından öğretmenlerin yararlandırılmaması yargı tarafından iptal edilmiştir."

DİLEKÇE ÖENEĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları