loading
close
SON DAKİKALAR

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay'dan Bakan Özer'e; Sahi siz hangi yeterlilikle bu konumlardasınız?

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay'dan Bakan Özer'e; Sahi siz hangi yeterlilikle bu konumlardasınız?
Tarih: 14.08.2022 - 21:07
Kategori: Eğitim

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay; öğretmenlerin itirazı çok somut ve dayanaklıdır. Öğretmenler bir meslek kanununa değil, bu meslek kanuna karşıdır.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in Gazeteci Fatih Altaylı'ya yaptığı açıklamalar sonrası #öğtermenlerayakta.

Fatih altaylı o açıklamaları köşesine taşıdı;

Bakan Özer: Mülakat olmasın diye sınav yapalım dedim

Dün “Bakanlar da sınava girsin o halde” deyince Bakan Mahmut Özer aradı.

Yemin ederim aradığı sırada ben yazımın yayına alındığını dahi bilmiyordum.

Sürate şaşırdım.

Bakan Özer lafa şöyle girdi, “Ah Fatih Bey ah, bilgiye bilime bu kadar önem veren siz bile bu sınava böyle karşı çıkıyorsanız, ben artık ne diyeyim, derdimi kime anlatayım” diye.

Ben de “Mahmut Bey, ben sınava karşı çıkmadım ben adaletsizliğe karşı çıktım” dedim.

“Peki nasıl yapacaktık, öğretmenlere verdiğimiz ara eğitimlerin sonuçlarını nasıl ölçecektik, siz söyleyin” dedi.

“Sizinle daha önce yaptığımız bir sohbette siz bir örnek vermiş ve eğitimde başarılı ülkelerde öğretmenler arasında lisansüstü eğitim ve doktora derecelerine sahip öğretmenlerin oranının çok yüksek olduğunu belirtmiştiniz. Sizin bu önermenizden yola çıkarak böyle bir sınav yerine öğretmenlerin lisansüstü eğitim ve doktoraya yönlendirilmesi çok daha doğru olmaz mıydı, uzman öğretmen ve başöğretmen olmayı bu eğitimlere bağlamanız tüm bu tartışmaları bitirmez miydi? Üstelik doktora yapmanın bir yaşı da yok” dedim.

Bakan Özer yine derin bir “AH” çekti.

“Biz de tam bunu düşündük. Ama ne yazık ki, öğretmen sendikaları ayağa kalktı. Kabul etmeyiz dediler. Bu sizin söylediğiniz yine de var. Eğer lisansüstü eğitiminiz var ise, doktoranız var ise, bu lisansüstü eğitim ve doktoranız öğretmenlik yaptığınız branş ile yüzde yüz alakalı değilse bile bu sizi sınavdan muaf tutuyor ve lisansüstü eğitimle uzman, doktora ile doğrudan başöğretmen oluyorsunuz. Ama ya gerisini ne yapacağız. Burada sayı yetersiz kalıyor” dedi.

Bakan Özer Kamu Personel Kanunu’nda olmayan bir şeyi icat etmediklerini söyleyip başka meslek alanlarında yükselmek için sınavlar yapıldığına değindi.

“Bu sınav başından belli idi. Uzaktan eğitimle 180 saatlik eğitim ve bu eğitimin sonuçlarını ölçmek için bir sınav yapacaktık. Burada ne ayıp var? Bakın Fatih Bey, mülakat da yapabilirdik. Ama mülakatlar ile ilgili Türkiye’de durumu siz de biliyorsunuz. Bitmek tükenmek bitmeyen spekülasyonlar olacaktı. Bu yüzden mülakat istemedim. Mülakatı kaldırdım. Adil, tartışmasız bir sınav yapılsın dedim. Eğitim verdiğimiz öğretmenlerin bu eğitimden ne aldığını ölçmenin başka yolu var mı, varsa birisi söylesin. Anlamadığım, bir öğretmen nasıl olur da ölçme ve değerlendirmeye karşı çıkar.”

Sonra ilginç bir cümle ekledi Bakan Özer.

“Bugüne kadar eğitim sistemimizin başarısını veya başarısızlığını ve kalitesini hep öğrenci üzerinden ölçtük. Yani çıktıya baktık. Bunca yıldır bu yöntemle eğitim kalitemizi artırdığımızı söyleyemeyiz. Demek ki, farklı bir bakış açısı gerekiyor. Eğitimdeki tüm bileşenleri ölçmek lazım. Yani okul ve öğretmen üzerinden de ölçmemiz lazım. Öğretmenlerimiz ne kadar yeterli, öğretmenlerimiz gelişen bilgiye ne kadar adapte olabiliyor ve bizim de bakanlık olarak fiziki altyapısını, okulların eğitim verme biçimindeki yeterliliği ölçmemiz gerekiyor. Çıktı üzerinden yaptığımız ölçümler bize sorunu tam göstermedi.”

Bakan Özer’e “Bu cümlenize katılırım. Çok katılırım” deyince yine bir “Ah” çekti ve “Peki Fatih Bey sizin gibi biri nasıl olur da bu ölçüme karşı çıkar” dedi.

Güldüm ve Bakan Bey’in lafını kestim.

“Hocam sınava karşı çıkmadığımı bir kez daha hatırlatayım. Ben adaletsizliğe karşı çıkıyorum. Her yerde hatayı çıktı ile arıyoruz. Sorumlu makamlara gelecek herkese sınav yapalım diyorum. Bir makama müdür atarken de sınav yapalım diyorum” dedim.

Anlattıklarını yazacağımı söyledim.

Kapattık." dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay yaptığı açıklamada;

"Sözde Meslek Kanunu görüşülürken bile Meclis’e gelmeyen,öğretmenlerin gerçek temsilcilerini dinlemeyen Bakan, sınav olmasın fikrine karşı çıkanları açıklamalıdır. İçi boş bu yasa da sınav da yeterliliğimizi ölçemez. Sahi siz hangi yeterlilikle bu konumlardasınız? #öğretmenlerayakta

Gerçekleri çarpıtan açıklamalarda bulunan Bakan Mahmut Özer, hayal dünyasında mı yaşamış yoksa her zamanki gibi konuyu sadece yandaş sendikalarla mı konuşmuş bilemiyoruz ancak Eğitim-İş olarak kendisinin demeçlerini her mecrada çürütmeye hazırız. #ogretmenlerayakta @fatihaltayli

Eğitim-İş her zaman lisansüstü ve doktoraya yönelen öğretmenlerin teşvik edilmesi gerektiğini savunmuş, sadece eşit işe eşit ücret ilkesinin çiğnenmemesi gerektiğine dikkat çekmiştir ve akademiye yönelemeyecek eğitim emekçilerinin mağdur edilmesinin önüne geçilmesini savunmuştur.

Bakan Özer alaycı ifadesi ve imalarıyla öğretmenlerin meslek kanunu ve onun öngördüğü sınava körü körüne karşı çıktığını ileri sürmektedir. Oysa öğretmenlerin itirazı çok somut ve dayanaklıdır. Öğretmenler bir meslek kanununa değil, bu meslek kanuna karşıdır.

Öğretmenleri bölmeye, öğretmenliği değersizleştirmeye yönelik bu meslek kanunu, alaycı ifadelerle savunacak kadar kendinden emin bir profil çizen Özer’e,onun seçeceği bir kanalda karşı karşıya gelmeye ve tüm iddialarını çürütmeye hazır olduğumuzu ilan ederek,“hodri meydan”diyoruz!

MEB’teki uzmanlıklara bakalım: Elektronik mühendisi bakanın yönettiği MEB’de,Özer'in özel şoförü şube müdürü,bakan yardımcılarından biri makine mühendisi,diğeri ilahiyatçı,YEĞİTEK Gn.Müd. iktisatçı,Hayat Boyu Öğrenme Gn.Müd.ilahiyatçı,Strateji Geliştirme Bşk.makine mühendisi…

Hayatlarında öğretmenler odası görmemiş eğitim-öğretim ortamının hiçbir sürecinde var olmamış tepeden inmeler… Öğretmenlik, uzmanlık gerektiren bir meslektir ve uzman kişiler tarafından yapılır.MEB’de de herkes uzmanlık alanında sorumluluk alma erdemini göstersin.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları