loading
close
SON DAKİKALAR

Eğitim-İş Sendikası 'Hayata oy verecek, sandık seferberliği ile halkın iradesine sahip çıkacağız!'

Eğitim-İş Sendikası 'Hayata oy verecek, sandık seferberliği ile halkın iradesine sahip çıkacağız!'
Tarih: 26.05.2023 - 13:50
Kategori: Sendika

Eğitim İş Sendikası; 21 yıllık siyasal İslam iktidarının ardından, oyumuzu değişimden yana; Cumhuriyet’in kurucu ilkelerine dönüşünden ve ileri taşınmasından yana kullanacağımızın altını çizmiştik.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-İş Sendikasından yapılan açıklamada;

"HAYATA OY VERECEK, SANDIK SEFERBERLİĞİYLE HALKIN İRADESİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ!

Eğitimden adalete, demokrasiden temel hak ve özgürlüklere kadar tüm taşıyıcı kolonları 21 yıllık AKP iktidarında çatlatılan Cumhuriyet, 14 Mayıs 2023’te tarihi bir seçim yaşamış ancak bilindiği üzere seçim ikinci tura, 28 Mayıs tarihine sarkmıştır.

Eğitim-İş olarak seçimden önce; önemli kamu işletmelerinin bir bir özelleştirilip halkın öz sermayesinin büyük ölçüde elinden alındığı; çiftçinin, köylünün desteklenmeyerek dışa bağımlılığın arttığı, emekçinin alın terinin günden güne ucuzladığı; halk yoksullaşırken iktidar ve yandaşlarının orantısızca zenginleştiği, kamuda liyakatin, devlet yöneticiliğinde tarafsızlığın rafa kalktığı; yargının iktidarın sopasına, en temel yurttaşlık haklarımızın iktidarın lütfuna dönüştüğü; kuvvetler ayrılığının yerine her şeye tek bir adamın karar verdiği, OHAL başta olmak üzere antidemokratik uygulamaların kalıcı ve keyfi hale geldiği; Cumhuriyet kurulurken kapatılan tekke ve zaviyelerin hortla(tıl)mış hali olan tarikatların sırtının sıvazlandığı, muhalefet eden herkesin hain ilan edilip hedef gösterildiği 21 yıllık siyasal İslam iktidarının ardından, oyumuzu değişimden yana; Cumhuriyet’in kurucu ilkelerine dönüşünden ve ileri taşınmasından yana kullanacağımızın altını çizmiştik.

Tüm kamuoyunun bilmesini isteriz ki Eğitim-İş, tüzüğünde de açıkça ifade ettiği üzere;

Cumhuriyet devrimlerini ve Cumhuriyetin kurucu değerlerini kendisine rehber kabul eder ve bu değerleri eşitlik, adalet ve özgürlük gibi evrensel değerler çerçevesinde çağdaş bir noktaya taşımayı hedefler; Atatürk ilke ve devrimleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik ilkesi üzerinde yükseldiğinin bilinciyle, laiklik ilkesinin korunmasına büyük önem verir. Irkçılığa, gericiliğe ve bölücülüğe karşıdır. Irk, etnik köken, dil, kültür, din, cinsiyet ve diğer nedenlerle hiçbir ayrım yapmaksızın tüm insanların eşitliğine inanır. Emeğin en yüce değer olduğunu kabul eder. Sınıf ve kitle sendikacılığını savunur. Tüm çocukların çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, eşit, parasız ve nitelikli eğitim hakkını savunur.

O nedenle; 28 Mayıs seçimlerinde de Cumhuriyet’in kazanımlarının ve devrimlerinin içini boşaltan, temel hak ve özgürlükleri, demokrasiyi, adaleti gerileten, kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı dili siyasete egemen kılan, “her şeyi ben bilirim, her şeye ben karar veririm” diyen tek adam anlayışına karşı, yaşama dair güzelliklerin bahar tazeliğinde canlanacağı güzel, mutlu bir gelecekten yana tavır alıyoruz.  
İktidarın dilinden düşürmediği milli iradenin sandığa tam olarak yansıması için, 140 bini aşkın üyesiyle Eğitim-İş olarak sandık seferberliği başlatıyoruz. 
Örgütlü olduğumuz her yerde, memleketin her köşesinde sandıkların güvenliği ve halkın oylarına sahip çıkıyoruz! Tüm yurttaşlarımızı da 28 Mayıs’ta seçimlerde oy kullanmaya ve sandıklara sahip çıkmaya çağırıyoruz.
Başöğretmenimiz Cumhuriyet’i Türk milleti kendi kendini yönetebilsin, yöneticilerini özgürce seçsin ve değiştirebilsin diye kurdu; bu toprakların en büyük kazanımı olan bu değere gölge düşürülmesine müsaade etmiyoruz!
Yazarın dediği gibi “bütün çiçekleri koparabilirsiniz ancak baharın gelişini engelleyemezsiniz”. O baharı kucaklamak için önce umudu dinç tutup çiçeklenmek, sonra da ellerimizi açıp kararlı durmak gerektiğini biliyoruz.

Biz Buradayız! Hazırız! Umutluyuz!

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları