loading
close
SON DAKİKALAR

Eğitim İş'ten Nevruz mesajı

Eğitim İş'ten Nevruz mesajı
Tarih: 20.03.2019 - 11:24
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu İş'e bağlı Eğitim İş Sendikası halkların baharın habercisi olarak bilinen Nevruz Bayramı ile ilgili olarak yazılı açıklamada bulundu.

Baharın, birlik, beraberlik ve kardeşliğin sembolü olan Nevruz Bayramı ile ilgili olarak Eğitim İş Sendikası yaptığı yazılı açıklamada Nevruz'un ortak kök bilinç olduğunu vurgulayarak Nevruz'un sadece Türkiye'nin değil bütün coğrafyanın ortak rengi, ortak ezgisi olduğuna dikkat çekti. 

"Nevruz’a ulusal bir bütünlük içerisinde sahip çıkmak yaşadığımız çatışma konusu olan pek çok sorunu da kendiliğinden çözecektir" ifadelerinin yer aldığı Eğitim İş'in açıklaması şöyle: 

"Bugün, baharın müjdecisi, birlik, beraberlik ve kardeşliğin sembolü dünyanın en eski ve en zengin barış ve dostluk bayramı. Nevruz, yani “Yeni Gün”, hayatın akışı içinde bireyin ve toplumun ruhunda oluşan, kırgınlıkları, hüzünleri arındırma günü.

Doğanın tüm renkleriyle canlanmaya başladığı baharı, doğa ile insanın bütünleşmesini simgeleyen Nevruz, kültürümüzde her zaman barış ve sevgiyle özdeşleşmiştir.

Nevruz kökümüz, geçmişimiz, ortak bilimcimizdir. Sadece ülkemizin değil bütün coğrafyamızın ortak rengi, ortak ezgisidir.

Bu nedenle bu coğrafyanın insanları, Nevruz’u ayrışmanın değil, birlik ve beraberliğin sembolü olarak kutlamalı ve yaşatmalıdır. Nevruz’a ulusal bir bütünlük içerisinde sahip çıkmak yaşadığımız çatışma konusu olan pek çok sorunu da kendiliğinden çözecektir.

Emek örgütü olmanın bilinciyle verdiğimiz mücadelede her zaman, ayrışmayı değil, bütünleşmeyi; çatışmayı değil uzlaşmayı ve sınıf bilinciyle ortak mücadele etmeyi savunmak gereğine yürekten inanıyoruz. Ancak o zaman Nevruzun gelişini büyük coşkuyla karşılayıp o heyecanı yaşamamız mümkün olacaktır. Gerçek bahar emekçinin, köylünün, çiftçinin, cumhuriyet değerlerine gönül vermiş herkesin avuçlarının içinde açacaktır.

Eğitim-İş olarak güzel günlerin habercisi kabul edilen Nevruz Bayramı’nı kutluyoruz."

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları