loading
close
SON DAKİKALAR

'Ekim ayında 155 işçi, ilk on ayda 1477 işçi hayatını kaybetti'

'Ekim ayında 155 işçi, ilk on ayda 1477 işçi hayatını kaybetti'
Tarih: 05.11.2019 - 11:27
Kategori: Sendika

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ekim ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, Ekim ayında en az 155, yılın ilk on ayında ise en az bin 477 işçi yaşamını yitirdi.

İSİG Meclisi, Ekim ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Raporda, Ekim ayı içersin de en az 155 işçinin yaşamına yitirdiği belirtildi. 

Yüzde 83’ünü ulusal ve yerel basından; yüzde 17’sini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan alınan bilgilere dayanılarak tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Raporumuzda meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen iş cinayeti yok. Oysa ILO ve WHO verilerine göre 1 ‘iş kazası sonucu ölüm’ karşılığında yaklaşık 6 ‘meslek hastalığı sonucu ölüm’ olmaktadır” denildi.  

Ölümlerin en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret, metal, madencilik, tekstil/deri, gıda ve konaklama, eğlence işkollarında gerçekleştiğine vurgu yapılan açıklamada, “Bu ay tarımda ölenlerin en az yüzde 45’i ücretli, yüzde 55’i ise çiftçi. Bütün işkollarında ölümlerin ana gövdesini güvencesiz işçiler oluşturuyor: Mevsimlik, taşeron, yevmiyeli çalışanlar. Geçen yıllara göre inşaat işkolundaki ölümlerde azalma görülüyor. Bunun nedeni ise alınan önlemler değil ekonomik krize bağlı olarak sektördeki küçülme. Herkes belediyeleri tartışıyor ama işkolundaki ölümler gündeme gelmiyor. Ekim ayında dokuz belediye işçisi yaşamını yitirdi ve çoğu taşeron çalışıyordu” ifadelerine yer verildi. 

"ELEKTRİK ÇARPMALARI ÖNLENEBİLİRDİ"

Ölüm nedenlerinin en fazla sırasıyla trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi, şiddet, elektrik çarpması, zehirlenme/boğulma ve intihardan kaynaklandığının vurgulandığı açıklama şu ifadelerle sonlandı: “İş cinayetlerinin nedenlerinden ilk üçü hiç değişmiyor. Ancak ulaşıma, yüksekten düşmelere ve ezilmelere karşı önlem alınmıyor. Son dönemde kalp krizi, beyin kanaması nedenli ölümler sürekli artıyor ve iş cinayetleri nedeni olarak dördüncü sırada yer alıyor. Ancak bu konuya dair yeterince araştırma bile yapılmıyor. İşçilerin çalışma ve yaşam koşullarının bütünlüklü olarak ele alınması gerekiyor. Düşük bir maliyetle önlem alınabilecek elektrik çarpmaları patronların niyetinin bir göstergesi adeta. Son aylarda sürekli artan ve neredeyse her on işçinin birinin ölümünün sebebi olan elektrik çarpmaları 200-300 TL’lik bir maliyetle önlenebilirdi” ifadelerine yer verdi.

İSİG'in verilerine göre Türkiye’de 2019 yılının ilk on ayında en az 1477 işçi yaşamını yitirdi.

Ocak ayında en az 159 işçi,
Şubat ayında en az 127 işçi,
Mart ayında en az 114 işçi,
Nisan ayında en az 153 işçi,
Mayıs ayında en az 164 işçi,
Haziran ayında en az 131 işçi,
Temmuz ayında en az 178 işçi,
Ağustos ayında en az 149 işçi,
Eylül ayında en az 147 işçi,
Ekim ayında en az 155 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları