loading
close
Dolar: 5,70 TL
Euro: 6,30 TL
Sterlin: 7,15 TL
SON DAKİKALAR

Ekrem İmamoğlu'ndan 'Samanyolu TV'de çalıştı' diyen Erdoğan'a yanıt: Ben bağış toplamadım, açılış yapmadım. Hafızalarını tazelesinler, kim bağış topladı baksınlar

Ekrem İmamoğlu'ndan 'Samanyolu TV'de çalıştı' diyen Erdoğan'a yanıt: Ben bağış toplamadım, açılış yapmadım. Hafızalarını tazelesinler, kim bağış topladı baksınlar
Tarih: 19.05.2019 - 15:56
Kategori: Gündem

YSK'nın hukuka aykırı kararıyla seçimi iptal edip mazbatasını aldığı İBB'nin seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın Samsun'daki 100. yıl dönümü törenlerine katıldı.

Ekrem İmamoğlu gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, "Atamızın Samsun'a çıkışı, işgalden kurtuluş... Samsun'da olmak benim için büyük gurur" dedi.
İmamoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam Dolmabahçe'de gençlerle buluşmasında kendisi için sarf ettiği 'Samanyolu TV'de çalıştı' sözlerine yanıt verdi. Ekrem İmamoğlu, "Ben Samanyolu TV'ye bağış toplamadım, açılış yapmadım. Kendileri hafızalarını tazelesinler, bağış kim topladı baksınlar. Okullarında kimlerin çocukları okutuldu baksınlar" diye konuştu.
 
İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle:
 
(Binali Yıldırım'ın seçmenin görüntüsüne bakarak pusula verilmediği iddiası) Dinledim, anlamadım. Tam 3 defa dinledim. Bu kadar pozitif bilimle uğraşan, mühendislik yapan birinin ne dediğinden bir şey anlamadım. Daha önce soyadıyla seçmen tercihi konusunda ileri fikirlerini öne koyan AK Parti yöneticilerine şimdi daha çok şaşıyorum. Gelişinden, yürüyüşünden AK Partili olduğu tespit edilmiş, pusula verilmemiş gibi... Bu kadar makam sahibi olann birinin böyle konuşması beni üzdü.
 
(Erdoğan'ın İmamoğlu için sarf ettiği 'Samanyolu TV'de çalıştı' ve 'başkanlığı döneminde niye indirim yapmamış' sözleri) Sözlerinin komik tarafı var, gülüyorum. Bütün İstanbullu hemşehrilerimin bayramını kutluyorum. İsterdim ki 100. yıl dönümünü coşa coşa kutlasın İstanbul. Bunu engelleyenleri Allah'a havale etmiştim, bu 100. yılı İstanbul'a doya doya yaşatmalıydılar. İstanbul ilk defa milli bayramda da ücretsiz otobüse bindi. 
 
-Sayın cumhurbaşkanı belediye başkanlığı tecrübesi de var. İlk Meclis'te karar çıkarma yetkiniz yok. Uzun zaman geçti unutmuş olabilir, hatırlatmış olayım. Başlangıç meclis gündemi vardır. (Öğrenci akbili ve suda indirim) Onu aktif hale getiren biziz. Talimatları yazan benim. Sürecin sonunda tam da istediğimiz gibi hem otobüs fiyatlarını düşürmenin gençlere 19 Mayıs'ta müjde vermenin, aynı zamanda suyu ucuzlatmanın keyfini yaşıyorum. Bu benim için çok özel. Kent yoksulluğu yaşıyor insanlarımız. İstanbul'da 3 gençten 1'i işsiz. Her haneye her ay 200 TL'ye varan indirim vesilesi. 
 
-Ben Samanyolu TV'ye bağış toplamadım, açılış yapmadım. Kendileri hafızalarını tazelesinler, bağış kim topladı baksınlar. Okullarında kimlerin çocukları okutuldu baksınlar."

Horona katıldı, konuşmasını sandalye üzerinde yaptı!

İBB'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtlamadan önce 19 Mayıs etkinliklerine katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'dan Samsun'a, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte geldi. Kılıçdaroğlu, resmi kutlamalar için Samsunport'a geçerken, İmamoğlu Atakum Belediyesi'nin düzenlediği halk etkinliğine katıldı. İmamoğlu'nun konuşma yapacağı alana geldiğini gören vatandaşlar, bir anda aracın etrafını kuşattı. ''Her şey çok güzel olacak'' ve ''Ekrem Başkan'' sloganlarını atan vatandaşlar, İmamoğlu ile fotoğraf çektirebilmek ve İBB'nin seçilmiş Başkanı'yla selamlaşabilmek için birbirleriyle yarıştı. Horon gösterisiyle karşılanan İmamoğlu, kemençenin ritmine kayıtsız kalamadı ve horona dahil oldu. Kimi vatandaşlar, İmamoğlu'nu görebilmek için ağaçlara ve çevredeki dükkanların çatılarına çıktı. İmamoğlu, yaşanan izdiham nedeniyle konuşma yapacağı kürsüye gecikmeli olarak çıkabildi. İmamoğlu, kurulan kürsünün yüksekliği yeterli olmayınca, ''Hepinizi görmek istiyorum'' diyerek konuşmasını sandalye üzerinde yaptı.

İmamoğlu'nun alandaki yurttaşlara hitaben yaptığı konuşma şöyle:

"-Samsunlular ve Samsun'a gelen Cumhuriyet aşıkları, hepiniz hoş geldiniz, safa getirdiniz. Hepiniz, burada 19 Mayıs'ın coşkusunu, cesaretini ve tam bağımsız Türkiye heyecanını yaşamaya geldiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. 100'ncü yılında, geçmişte Mustafa Kemal Atatürk'e yoldaşlık yapan milletimizin torunları ve evlatlarıyız. Aynı heyecanı yaşıyoruz. Şunu da unutmuyoruz: Yurtta sulh, cihanda sulh! Bu kavramla, herkesi kucaklayan bir ahlakla varız. Ben de size, bir Cumhuriyet ve Atatürk evladı olarak eşlik etmeye geldim. Sizlerle beraber olmak, benim için gururdur, onurdur. Bugün burada, 100'ncü yılın İstanbul'daki coşkusunu yaşatarak, hissettirerek gelmek isterdim. Belki bir avuç insan, bu süreci darbelemiştir ama hiç önemi yok. Bizim için önemli olan, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olmasıdır.

-Burada bulunan tüm dostlarımdan, arkadaşlarımdan ve hemşehrilerimden şunu istirham ediyorum: 19 Mayıs'ın 100'ncü yılı bugün itibariyle, kalan her dilimiyle, birilerine inat, o bir avuç insana inat, herkesi kucaklayacağız. Hiçbir vatandaşımızı ayırmayacağız. Hiç kimseyle çatışmayacağız. Herkesin bu milletin bir evladı olduğunu farkında olacağız. Herkesin, bu toprakların, tam bağımsız Türkiye'nin mücadelesinin bir neferi olduğunu mutlaka yaşatacağız. Milli birlik ve beraberliğimizin mutlaka savunucusu olacağız. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına koşarken, tüm moralimizle bilimden, ahlaktan, kültürden, üretimden asla ve asla ödün vermeyeceğiz. Çatışmanın değil, barışın ve uzlaşmanın bir parçası olacağız.

-İstanbul'da hem bir seçim mücadelesi hem de demokrasi mücadelesi verirken, sizlere söz veriyorum; güler yüzden, samimiyetten, içtenlikten hiç ayrılmayacağım. Her zaman gurur duyacağınız bir yol arkadaşınız olacağım. Özellikle bugün burada size bir sözü hatırlatmak istiyorum. Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte geldim. Hepinize selamını getirdim. Uçakta gelirken, ''Samsunlu hemşehrilerime şunu hatırlatmayı unutma'' dedi. ''Bütün Samsunlu hemşehrilerim, İstanbul'da yaşayan eşini, dostunu, evladını, akrabasını kim varsa aramaya hazır mı? Eğer Samsunlu dostlarım, hemşehrilerim bunu yaparsa, hiçbir sorun yaşamayacağız. Size 2 mücadele için söz veriyorum. Hem İstanbul'u kazanacağız hem de Türkiye'nin demokrasisini kazanacağız. Hep birlikte kazanacağız.

-Kalan süreçte, beni lekelemeye, benim üzerimden politika yapmaya çalışacaklar. Ağızlara alınmayacak sözler, laflar edecekler. Ben, umursamayacağım. Siz de umursamayın. Kötü söz, sahibine aittir. Bırakın onlar, kötü söz söylemeye devam etsin, biz İstanbul'a sevgi ve mutluluk sözleri anlatalım. Bu ülkeye coşkuyu anlatalım. Ben, bu güzel toprakların, Karadeniz'in evladı, uşağı olmaktan gurur duyuyorum. Onun için, doğduğum bu topraklara, yaşadığım kadim kent İstanbul'a, Türkiyemiz'e, milletimize, bu ülkede yaşayan herkese layık olacağımı biliyorum. Onun için, kalan günlerde hiç gerilmeyecek ve umutsuzluğa kapılmayacağız. İşimize bakacağız.

-Biz, milli bir seferberliğe çıktık. Bunu adı; demokrasi seferberliği. Birileri, kendi iktidarını kurma çabası içinde endişeye kapılabilirler. Ama biz, milletin iktidarı için yola çıktık. Biz, İstanbul'un, Samsun'un, 81 ilin demokrasisi için yola çıktık. Benden ve kendinizden kuşku duymayın. Bırakın kuşku duyacağınız insanların sayısı bir avuç kalsın. O aranızdan ''Ekrem Abi'' diye bağıran o küçücük çocukların gözlerinden öpüyorum. Göreceksiniz 23 Haziran akşamı, her şey çok güzel olacak, her şey çok güzel olacak."

Yaşanan izdiham nedeniyle konuşma yaptığı parktan zorlukla ayrılabilirken, bazı vatandaşlar uzun süre İmamoğlu'nu taşıyan aracın peşinden uzun süre koştu."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları