loading
close
SON DAKİKALAR

Elazığ'da 6,5 şiddetinde depremde 4 kişi hayatını kaybetti

Elazığ'da 6,5 şiddetinde depremde 4 kişi hayatını kaybetti
Tarih: 24.01.2020 - 22:46
Kategori: Gündem

Bu akşam saatlerinde Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bölgede artçı depremler devam ediyor. Yetkililer vatandaşların hasarlı binalara girmemeleri, acil yardımlar için yolların ve iletişim hattlarının meşgul edilmemesi konusunda bilgilendirme duyuruları yapıyor.

Deprem Çevre illerde de hissedildi

Deprem, Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Mardin, Samsun, Tokat, Çorum, Mardin, Kayseri ile Suriye'nin kuzeyinde de hissedildi.

Bakan Soylu: Maalesef Allah rahmet eylesin bir can kaybımız var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Can kaybının fazla olmamasını diliyoruz. Şu ana kadar toplam sayının Elazığ'da 2, Malatya'da 2 olduğunu ifade ediyorum." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Elazığ Maden Gezin beldesinde 4-5 katlı bir bina yıkıldı. Bir kişi sağ olarak kurtuldu, kurtarma çalışmaları sürüyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, Elazığ merkezde şu ana kadar 10 binada hasar olduğu ihbarının geldiğini bildirdi.

Soylu, "Malatya Pötürge'de birkaç binanın yıkıldığı veya hasar aldığı konusunda bir bilgimiz var. Köylerde hasar olduğu konusunda da bilgi var." diye konuştu.

AFAD'dan açıklama;

"Elazığ’da Meydana Gelen 6,8 Büyüklüğündeki Deprem Hakkında

Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS'lerin tercih edilmesi önem arz ediyor. Doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kesinlikle kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

AFAD, gelişmeleri aralıksız takip etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi...

Bakanlar Soylu ve Kurum Elazığ'a gidiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye gidiyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Elazığ'da incelemelerde bulunacak.

İçişleri bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından ÖNEMLİ başlığı ile ile paylaştı; #Deprem sonrası iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi hayat kurtarır.

Haberleşmelerinizi SMS ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapın.
Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının!
Telefon görüşmelerinizi kısa tutun
#Elazığ

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları