loading
close
SON DAKİKALAR

'Elektrik tedarik şirketleri sanayicilere zam dayatıyor, bu iğneden ipliğe bütün ürünlerin fiyatlarının yükselmesine neden olacak'

'Elektrik tedarik şirketleri sanayicilere zam dayatıyor, bu iğneden ipliğe bütün ürünlerin fiyatlarının yükselmesine neden olacak'
Tarih: 13.10.2021 - 15:51
Kategori: Ekonomi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, görevli elektrik tedarik şirketlerinin maliyet artışlarını gerekçe göstererek ikili anlaşma yaptıkları sanayi kuruluşlarıyla elektrik alım sözleşmelerini feshetmeye başladığını dile getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Görevli elektrik tedarik şirketlerinin sözleşmeleri feshederek yüzde 5 ile yüzde 15 arasında zammı dayatması sanayicilerimizi zora sokuyor. Kara kış öncesi sanayiye zam demek temel gıda ürünleri başta olmak iğneden ipliğe bütün ürünlerin fiyatlarının artmasına neden olacak” değerlendirmesinde bulundu.
Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamada bazı elektrik tedarik şirketlerinin ekim ayının başından bu yana ikili anlaşma yaptıkları sanayi kuruluşlarıyla tek taraflı olarak sözleşmeleri feshetmeye başladığını açıkladı. Piyasa takas fiyatı (PTF) modeliyle ikili anlaşma sözleşmelerinde alt sınırın sanayicilerin aleyhine değiştirilmesinin gündemde olduğuna işaret eden CHP’li Akın, açıklamasında özetle şunları kaydetti:

"Türkiye’de özellikle son üç yıldır yaşanan enerji buhranı artık vatandaşlarımıza ve sanayicilerimize doğrudan fatura edilmeye başlandı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaptığımız uyarılar ve vatandaşlarımızın kararlı tutumları nedeniyle konutlardaki elektrik zammı şimdilik ertelenirken; elektrik tedarik şirketleri ile ikili anlaşma yapan sanayicilerimiz ise tek taraflı feshedilen sözleşmeler ve zam dayatmasıyla boğuşuyor.
Sanayi kuruluşları ile elektrik tedarik şirketleri arasında belirli şartlar kapsamında imzalanan elektrik satın alma sözleşmeleri özellikle ekim ayının başından bu yana tek taraflı olarak feshedilmeye başlandı. Artan maliyetlere karşın üretim yapmaya çalışan sanayicilerimiz zaten yıl içinde de benzer bir dayatmayı yaşamışlardı. Elektrik tedarik şirketlerinin artan maliyetleri gerekçe göstererek yüzde 5 ile yüzde 15 arasında bir zammı dayatması sanayicilerimizi zora sokuyor.
İkili anlaşmalarda borsa satın alma modeli olan piyasa takas fiyatı (PTF) koşullarının da değiştirileceği yönünde sanayicilerimiz arasında endişeler dile getirilmektedir. Yıllık 7 milyon kilovatsaat tüketimin üzerinde yapılan anlaşmalarda alt limitin yıllık 1 milyon kilovatsaat tüketime indirileceği belirtilmektedir. Buna göre yıllık 1 milyon kilovatsaat tüketim yapan bütün sanayicilerimiz sübvanse edilen ulusal tarifeden elektrik tüketim hakkını yitirecek.
PTF modeliyle yapılacak ikili anlaşmalarda alt sınırın yıllık 1 milyon kilovatsaat tüketime düşürülmesi; 1 Ekim’de beklenilmesine karşın zam alamayan elektrik şirketlerini rahatlatacak; sanayicilerimizi ise doğrudan şirketlerinin inisiyatifine bırakacaktır. Ulusal tarife yerine ikili anlaşma yöntemiyle elektrik almak zorunda kalacak sanayicimizin maliyetleri artacaktır. Sanayicimizin maliyetlerinin artması da temel gıda ürünleri başta olmak iğneden ipliğe bütün ürünlerin fiyatlarının yükselmesine neden olacak. Vatandaşımız artacak maliyetlerin faturasını kara kış aylarında market kasalarında ödemek zorunda kalacak."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları